دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۸
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با جمعی از ناشران قطری دیدار کرد

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار و گفت‌و‌گو با ناشران و فعالان حوزه نشر قطر گفت: انتقال تجربه بین ناشران و فعالان کشورهای همسایه از اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، نشست ناشران، تصویرگران، طراحان گرافیک و فعالان حوزه نشر قطر با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، مسعود نجابتی، مدیر هنری انتشارات انقلاب اسلامی و مدیرمسئول کانون هنر شیعی و کاظم طلایی، تصویرگر و ناشر حوزه کودک و نوجوان در حاشیه سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه برگزار شد.
 
در این نشست یاسر احمدوند با اشاره به وضعیت نشر ایران و ظرفیت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بیان کرد: انتقال تجربه بین ناشران و فعالان کشورهای همسایه از اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و توسعه روابط فرهنگی به‌ویژه در حوزه نشر باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.
 
علی رمضانی نیز در این نشست با اشاره به وضعیت نشر کتاب در ایران گفت: در سال ۱۴۰۱ در کشور ایران حدود ۱۰۷هزار و ۸۲۶ عنوان کتاب با شمارگان ۱۰۹ میلیون و ۳۶۳ هزار و ۶۳۵ نسخه منتشر شده است. نسبت تألیف و ترجمه کتاب‌های منتشر شده ۷۲ درصد و ۲۸ درصد است. ازمجموع کتاب‌های منتشر شده درسال گذشته ۶۲درصد کتاب‌ها چاپ اول و مابقی چاپ مجدد بودند.
 
در ادامه این نشست مسعود نجابتی با اشاره به وضعیت کنونی طراحی کتاب در ایران و رشد چشمگیر آن بیان کرد: درخصوص طراحی کتاب در ایران باید به زیبایی و کیفیت فرآیند تولید کتاب شامل چاپ و صحافی در کنار رشد کمی و محتوایی به‌عنوان عامل مهم در جذب مخاطب و فروش کتاب توجه کرد. نکته مهمتر توجه به هویت و متمایز بودن از سایر کشوها است که در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران توجه ویژه به این موضوع شد و عنصر خط به‌عنوان یکی از عناصر هویت‌بخش در طراحی جلد کتاب مورد اهتمام و تجربه‌های متفاوت طراحان قرار گرفت و گونه‌های مختلف تایپوگرافی بروز و ظهور پیدا کرد.
 
نجابتی عنوان کرد: این تجربه‌ها از اقلام خوشنویسی تا گونه‌های مختلف نوشتاری از حروف چاپی و دست‌نوشته‌ها و... فضای متفاوت و متنوعی را در طراحی عناوین کتاب‌ها متناسب با موضوعات ایجاد کرد که می‌توان به جرات گفت یک مکتب جدید هنری به نام «مکتب ایران» در عرصه جهانی و در عصر حاضر موجودیت پیدا کرد.
 
در ادامه تعدادی از آثار تایپوگرافی ناشران ایرانی از حیث تنوع، موضوع و شیوه‌های مختلف نگارش برای مخاطبان این نشست نمایش داده شد.
 
کاظم طلایی نیز در این نشست ضمن معرفی ظرفیت‌های تصویرگران و گرافیست‌های ایرانی به ناشران قطری، فرآیند تولید و شکل‌گیری دو نمونه از کتاب‌های داستانی و غیرداستانی را با ارائه تصاویر در بخش‌های هنری و گرافیکی به حاضران این نشست ارائه کرد.
 
سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه تا سی‌ویکم خردادماه در مرکز نمایشگاه‌های شهر دوحه پذیرای علاقه‌مندان است.

به گزارش ایبنا؛ به نقل از روابط‌ عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، خانه‌ کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت نشر کشورمان با غرفه‌ای به مساحت ۳۶ مترمربع به معرفی و عرضه ۸۰۰ عنوان کتاب از ۶۰ ناشر در موضوع‌های کودک و نوجوان، کتاب‌های نفیس، آموزش زبان ‌فارسی، موضوعات قرآنی، تقریب مذاهب و... می‌پردازد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها