دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵
«مکتوف»؛ کتابی که غیرمستقیم به فقر می‌پردازد

معصومه باقری در مجموعه داستان «مکتوف» به طور غیرمستقیم به موضوع فقر اشاره کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مکتوف مجموعه داستانی است که نویسنده در آن درباره‌ رویدادهای اساسی و جریان‌های مهم در چرخه‌ زندگی شخصیت‌ها می‌نویسد و از اطناب در آن خبری نیست.

معصومه باقری، از آن نویسنده‌هایی است که هم در نوشتن داستان کوتاه و هم در نوشتن داستان بلند، به موضوع فقر اهمیت زیادی داده و در مکتوف نیز به‌شکلی نامحسوس نشان می‌دهد که عوامل اجتماعی مانند جنسیت، نژاد، معلولیت، شرایط خانوادگی و افراد حامی، می‌توانند برمسائل مربوط به فقر زنان و کودکان تاثیربگذارند.

علاوه بر این در بطن برخی داستان‌ها نشان می‌دهد که مسائل اجتماعی و خانوادگی، در زندگی افراد ضعیف و فقیرتر بیش‌تر آسیب‌زا هستند و گاهی کودکان و نوجوانان را از روال مرسوم زندگی و روزمرگی، به کار و سختی می‌کشانند.

شخصیت‌های این کتاب به‌تدریج در متن قصه و در دریالوگ‌ها و مونولوگ‌ها راز درون‌شان را کنکاش می‌کنند و این ارتباط با زبان ساده و گاه شاعرانه‌ نویسنده روایت می‌شود.

این کتاب شامل 10 داستان کوتاه با عنوان‌های «ستّار مکتوفی فرزند انور»، «مردی که پلوتو را ;شت»، «هیچ جای دنیا»، «خانه‌ عقرب»، «مکتوف»، «همه‌ چشم‌های بسته خواب نیستند»، «اوپال‌رو»، «همسفر»، «دندان نیش» و «مصلحت» است.

تجربه‌ همزمان عشق، هراس، مرگ، زندگی و مهاجرت در تمام قصه‌ها پیداست. گاهی مهاجرت فقط از جایی به جایی دیگر، گاهی از بیرون به درون آدمیزاد و به خود شخصیت را شاهد هستیم.

از دیگر آثار نویسنده این اثر می‌توان به «صفرمطلق»، «استخوانی در گلو» و «زخم‌های عادی» اشاره کرد.

بخشی از متن کتاب:
«آدمیزاد ممکن است میان یک قشون فاتح و قدرتمند بایستد،امّا دلش فقط برای یک نفراز قصبه‌ای متروک و دورافتاده پر بکشدو چنان بسوزد و برنجد و چلیک سینه‌اش ترک بردارد که جان و جمادش مکتوف شود.»

انتشارات شانی، اخیرا کتاب «مکتوف» را در 112 صفحه با بهای 80 هزار تومان عرضه کرده است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها