پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۱
پیام تسلیت دبیر شورای سیاستگذاری شعر و ادب حوزه‌های علمیه برای سایه

سیدسلمان علوی، دبیر شورای سیاستگذاری شعر و ادب حوزه‌های علمیه در پیامی درگذشت امیرهوشنگ ابتهاج را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، متن پیام تسلیت دبیر شورای سیاستگذاری شعر و ادب حوزه‌های علمیه به مناسبت رحلت شاعر معاصر، استاد هوشنگ ابتهاج به شرح زیر است:

«انا لله و انا الیه راجعون
ابتهاج رفت؛ رفت و فقط نه ما را داغ‌دار کرد، بل امروز تاریخ و زبان و شعر در سوگ مردی نشست که ادبیاتش کهن بود و کهنه نبود؛ آبشار تغزّل بود از قله‌های پرشکوه بالادست تا نهرهای جاری امروزی. در سال‌های تزاحم نفسگیر سنّت و مدرنیته، غزل را با کرامت از دستان حافظ گرفت و در قبایی نو به ما سپرد. مردی که در سرای عاشقانه‌هایش سایه‌ی هفتادسال تلخ و شیرین وطن بود، بی آنکه شعر را از پیرهن لطافت به درآرد و رخت سیاست بپوشاند.
شاعرِ توشه‌دارِ هفتاد سال تاریخ تحولات اجتماعی و سیاسی ایران، هر آنچه که دید، نه از وطن قهر نکرد و نه از مردمش، و هرگز سر به ستیز با این دو برنداشت ـ نه به قلم، نه به قدم ـ که ایرانی بود و امیدوار بود و انسان بود.
منتقدان سرگرم اینکه غزلش بهتر بود یا نیمایی‌اش، بی‌خبران درگیر آنکه شعرش عاشقانه بود یا عارفانه، حاشیه‌نگاران در پی اینکه توده‌ای بود یا مرثیه‌سرای حسین بن علی علیه‌السلام؛ آن‌سان که پس از حافظ و مولانا ـ به ویژه در دوران معاصر ـ کمتر مسلک و مذهب کسی چون سایه مجال جدل‌هاست. هر کس از سایه، سایه‌ای می‌دید، بسا که هنوز ـ همچون گذشته ـ ندانستند و نمی‌دانند، ابتهاج، لبخند لطیف دردمند و امیدواری بود بر هر آنچه که بر "انسان" گذشته است؛ از گالیا تا ارغوان، از کربلا تا لبنان، از هرچه نوشت، زخم بود و امید بود و انسان بود.
راه ادبش پر رهرو باد!

سید سلمان علوی
۲۰ مرداد ۱۴۰۱»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها