چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
«مقتل شهدای دفاع مقدس» منتشر شد

کتاب «مقتل شهدای دفاع مقدس» اثر محمدباقر نادم از سوی مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد. 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «مقتل شهدای دفاع مقدس (شیوه های تطبیق مقتل شهدای دفاع مقدس با مقاتل اهل بیت(ع))» اثر محمدباقر نادم است که از سوی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی و معاونت پژوهش و مطالعات راهبردی مؤسسه روایت سیره شهدا تهیه و به همت مؤسسه بوستان کتاب در 200 صفحه منتشر شد.
 
تبلیغ سیره شهدا و بیان معارف زندگی آن‌ها راه‌های گوناگونی دارد. یکی از این راه‌ها، پرداختن به جنبه عاطفی زندگی شهدا است. این جنبه حیات، از اهمیت بالایی برخوردار است و شاید بتوان گفت یکی از عواملی که باعث زنده ماندن قیام امام حسین(ع) و جریان عاشورا تا به امروز شده، پرداختن به جنبه عاطفی آن بوده است.
 
نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: «در این کتاب کوشیده شده است تا ضمن تطبیق روضه شهدا با روضه اهل بیت(ع)، از مقتل آن‌ها به مقتل اهل بیت(ع) گریز زده شود؛ چراکه پیشوایان معصوم اصلی ترین الگوهای رفتاری شهیدان بوده اند.
اثر مذکور، یک کتاب کاربردی و ترویجی جهت رواج دادن فرهنگ عاشورای دفاع مقدس است و مطالب و محتوای آن به‌گونه‌ای تدوین شده تا ضمن سهولت در بهره‌وری و کاربردی بودن، از قابلیت آموزش و بهره‌گیری نیز برخوردار باشد.»
 
این اثر در دو فصل تألیف شده است: در فصل اول به آداب و روش‌های روضه‌خوانی بر شهیدان پرداخته شده که در ابتدا پس از بیان ضرورت روضه‌خوانی و آثار و فواید و شرایط آن، به انواع روضه‌خوانی (مقتل‌خوانی، روضه استنباطی، روضه تحلیلی، روضه ذوقی و روضه مکاشفه‌ای) اشاره شده و در ادامه نیز شیوه‌های پرورش روضه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
 
«تطبیق مقتل شهدا با مقاتل اهل بیت(ع)» عنوان دومین فصل از این کتاب است که در این فصل به مصائب امیرالمؤمنین علی(ع)، مصائب حضرت فاطمه زهرا(س)، مصائب حضرت امام حسن مجتبی(ع)، مصائب حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، مصائب حضرت ابالفضل العباس(ع)، مصائب حضرت زینب کبری(س)، مصائب حضرت علی اکبر(ع)، مصائب حضرت رقیه خاتون(س)، مصائب حضرت علی اصغر(ع)، مصائب حضرت قاسم بن الحسن(ع)، مصائب حضرت عبدالله بن الحسین(ع) و مصائب مسلم بن عقیل(ع) پرداخته شده است.
 
برشی از کتاب

«شیوه‌های پرورش روضه
یکی از ارکان مهم در روضه‌خوانی، پرورش روضه توسط روضه‌خوان است. گاهی به دلیل عدم برخورداری از صوت و صدای دلنشین، برخی از مبلغان این سنت حسنه را ترک می‌کنند، درصورتی‌که خوب روضه خواندن صرفا به صدای دلنشین داشتن نیست، بلکه دلنشینی صدا تنها به جذابیت بیشتر روضه می‌افزاید، حال آنکه در کیفیت روضه‌خوانی آنچه بیشتر مؤثر می‌باشد، شیوه‌های پرورش روضه است که با به‌کارگیری این روش‌ها، روضه مطلوب‌تری ارائه می‌‌گردد.
روضه به شیوه‌های بسیار متنوعی پرورش می‌یابد. ما تمام این شیوه‌ها را در قالب 30 عنوان و با محوریت روضه حضرت فاطمه زهرا(س) استخراج کرده‌ایم که پرورش روضه با آیات قرآن کریم(آیاتی که به ظاهر ارتباطی با اهل بیت(ع) ندارند، آیاتی که دربردارنده سرنوشت ستمگران است، آیاتی که اهل بیت(ع) در مصائب تلاوت می‌کردند، آیاتی که در شأن اهل بیت(ع) نازل گردیده است)، پرورش روضه با روایات معصومین(ع) (روایات بیان‌کننده کرامات اهل بیت(ع)، سلام‌های جانسوز زیارت‌نامه‌ها، روایت بیان‌کننده مصائب اهل بیت(ع) و منزلت ایشان و فضائل آن‌ها و سیره عملی‌شان و...)، پرورش روضه با اشعار (مقدمه‌ای، میانی و پایانی)، پرورش روضه با سایر قالب‌ها و محتواها (حکایت، تشبیه، فرازی از تاریخ، خاطره، مناجات، سؤال، مقایسه، جمله عاطفی، گریزی به روضه دیگر، ذکر آداب و رسوم، بیان رؤیای صادقه).

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها