سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸
شناسنامه یک خاندان ایثارگر

«یادگار» روایت داستانی از خاندانی ایثارگر است که شناسنامه‌ ایثارگری آن‌ها می‌تواند الگویی باشد برای یک ملت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، قصه‌های کتاب «یادگار» از تاریخچه خنداب شروع می‌شود و به خاندان یادگاری می‌رسد، راوی سال‌ها مجاهدت و علم و دانش‌آموزی و کار‌های خیر از خاندان یادگاری را برای شخصیت اول داستان یعنی علیرضا تعریف می‌کند. قصه‌های تلخ و شیرین از گذشته که آمیخته از حوادث مهم تاریخ معاصر ایران ازجمله ماجرای کشف حجاب، سفر رضاخان به همدان، قیام میرزاکوچک خان، حوادث انقلاب قبل از پیروزی و اثر آن در این منطقه، حوادث بعد از انقلاب همچون قیام خلق مسلمان و...
 
حاج ملا محمود یادگاری بزرگ این خاندان که قریب 100 سال سن دارد، شخصیت استثنایی است که شاید بتوان گوشه از شخصیت او را از لابه‌لای خطوط یادگار بشناسیم. او شخصیت است که با وجود بذل مال و جان و فرزند در راه اعتلای اسلام و انقلاب هنوز هم که هنوز خود را بدهکار انقلاب می‌داند و دعای اول و آخرش به جان مقام معظم‌رهبری است.
 
کوچکترین شهید شهرستان خنداب پسر نوجوان او علی یادگاری است که مرتضی احمر به معرفی او و شش تن از دیگر شهیدان خاندان یادگاری در این کتاب پرداخته است. نویسنده نفر پنجم، از ارتشی قهرمان و مخلص اکبرآقا یادگاری می‌گوید. از حسین یادگاری برای خوانندگان قصه‌ها حکایت می‌کند. از مسعود یادگاری می‌گوید که روزی با نذر و نیاز به امام‌زاده مسعود خنداب به این دنیا قدم گذاشته است و روزی دیگر هم در شلمچه و در سه راهی شهادت آسمانی شده است. خواندن قصه‌های دو قلو‌های شهید مجید و سعید یادگاری قطعاً برای خواننده جالب است همانطور که برای علیرضای داستان ما جالب بوده و بالاخره احمر با معرفی اسدالله یادگاری حصار و علی یادگاری پرونده این کتاب را می‌بندد.
 
«یادگار» کتابی متفاوت با زبانی داستانی لابه‌لای سطور خود درس زندگی می‌دهد. روش انقلابی زیستن، سالم زیستن و اتحاد را می‌گوید. یادگار می‌خواهد بگوید در این دنیای مدرن که همسایه از همسایه خبر ندارد، هنوز یک خاندان است که مثل دوران قدیم به فکر همدیگر هستند و دستگیری فامیل از خویشاوند خود هنوز به افسانه‌ها سپرده نشده است. یادگار آنقدر نکات تربیتی و اخلاقی دارد که حتماً باید آن راخواند. و با هر نکته آن گره از مشکلات دنیای امروز مدرن را باز کرد.
 
برشی از کتاب: «پسرم! خاندان یادگاری مثل خیلی از خاندان‎‌ها و خانواده‎‌های دیگر در همین کشور و شهر زندگی می‌‎کنند؛ ولی یک رازی در زندگی و منش خود دارند، آن‌هم زندگی دینی است که انتخاب کرده‎اند. پسرم! لقمه حلال خیلی در نحوه زندگی تأثیر دارد. وقتی حضرت علی‏اکبر از پدرش پرسید: «پدرجان! چرا این‎‌ها جلوی شما شمشیر کشیده‎اند و حرف حق را نمی‌‎فهمند؟ » حضرت فرمود: «شکم‎‌های این‎‌ها با لقمه حرام پر شده. » یعنی اثر لقمه حرام به آنجا می‌‎کشد که شخص حرف حق را نمی‌‎شنود و جلوی امام زمانش می‌‎ایستد. پس عزیزم! وقتی وقف در این خاندان رواج دارد و به‎راحتی اموال خود را در راه رضای خدا وقف می‌‎کنند، طبیعی است که فرزندان و نوادگانشان، افرادی مؤمن و معتقد و انقلابی باشند و اهل جبهه و جنگ شوند.
 
اگر می‌خواهید با زندگی پیر مجاهد 100 ساله که با وجود بذل جان و مال و فرزندش در راه انقلاب هنوز خود را بدهکار انقلاب می‌داند و سایر شخصیت‌های شهید این خاندان  آشنا شوید حتما یادگار را بخوانید.
 
«یادگار» در قطع رقعی و 192 صفحه به قلم مرتضی احمر به رشته تحریر درآمده و در آستانه هفته دفاع مقدس از سوی انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر شد.
 
علاقه‌مندان برای تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت انتشارات شهید کاظمی(https://nashreshahidkazemi.ir/)، من و کتاب (manvaketab.ir)  و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه 3000141441 کتاب را با تخفیف دریافت کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها