سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۲
لوئیس الرت، خالق کتاب‌های کودک در ۸۶ سالگی درگذشت

لوئیس الرت که با مشهورترین کتابش، «چیکا چیکا بوم بوم»، کلاژ هنری متمایزی برای خوانندگان رده سنی خردسال تا ۱۰ سال خلق کرد، از دنیا رفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز - لوئیس الرت، نویسنده و تصویرگر کتاب کودک برنده نشان کالدکوت، برای «باغ وحش رنگی» (۱۹۹۷) و کسی که کتاب معروفش «چیکا چیکا بوم بوم» در سال ۱۹۸۹ بیش از ۱۲ میلیون نسخه در قالب‌های مختلف به فروش رفت، هفته گذشته در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین امریکا درگذشت. او ۸۶‌ساله بود.
 
خانم الرت ۳۸ کتاب برای خوانندگان کوچک از نوزاد و خردسالان گرفته تا کودکان ۱۰‌ساله خلق کرد. پابلیشرز ویکلی در سوگنامه خود از هنر کلاژ او با رنگ‌های جسورانه و اشکال برش‌خورده متمایز قدردانی کرد.
 
در «چیکا چیکا بوم بوم» که متن آن توسط بیل مارتین و جان آرچمبو نوشته شده، الفبای کاملی از حروف کوچک با رنگ‌های روشن برای بالارفتن از یک درخت نارگیل و اول‌شدن مسابقه می‌دهند. در مراسم عید پاک ۲۰۱۳ باراک اوباما این کتاب را خواند و تصویرسازی‌های خانم الرت را به بازدیدکنندگان کوچک نشان داد.
 

در «باغ وحش رنگی»، یکی از کتاب‌های متعددی که او نویسندگی و تصویرسازی‌اش را انجام داد، مربع‌ها، دایره‌ها و مثلث‌ها به موش، ببر، روباه و حیوانات دیگر تبدیل می‌شوند. کمیته انجمن کتابخانه‌های امریکا که آن سال نشان کالدکوت، یکی از معتبرترین جوایز کتاب کودک را اهدا کرد. این کتاب را «یک شاهکار طراحی گرافیکی» توصیف کرد.
 
از دیگر موضوعات کتاب‌های لوئیس الرت می‌توان به باغبانی («کاشتن رنگین‌کمان»، ۲۰۰۳)، آدم‌برفی («گلوله برفی»، ۱۹۹۹)، درختان («مرد برگی»، ۲۰۰۵) و حیوانات علاقه‌مند به سفر به فضا («طناب ماه»، ۲۰۰۳) اشاره کرد.
 
لوئیس جین الرت در نوامبر ۱۹۳۴ در بیور دام ایالت ویسکانسین، شهری کوچک در کنار دریاچه به دنیا آمد. او از کودکی شروع به خلق آثار هنری کرد و والدینش یک میز تاشوی اختصاصی برای پروژه‌هایش تهیه کردند. آنها یک قرار گذاشتند: تا زمانی که لوئیس کارهای هنری می‌کرد، مجبور نبود کاغذها و وسایلش را در پایان روز مرتب کند. خانم الرت تا دهه‌ها در مجامع عمومی از فرصتی که والدینش در اختیارش گذاشتند، قدردانی می‌کرد.
 
او از مدرسه هنر لایتون در میلواکی بورس تحصیلی گرفت و در سال ۱۹۵۷ موفق به اخذ مدرک طراحی تبلیغات شد. او همچنین مدرک کارشناسی هنرهای زیبا را از دانشگاه ویسکانسین دریافت کرد.
 

خانم الرت به عنوان یک تصویرگر و طراح گرافیک مستقل کار می‌کرد و در اواسط ۲۰ سالگی کتاب‌های کودک دیگر نویسندگان را تصویرسازی می‌کرد. اولین تجربه او «من رنگ نارنجی را دوست دارم» (۱۹۶۱) نوشته پاتریشیا مارتین زنز بود و اولین کتابی که خودش نوشت و تصویرسازی کرد «پرورش سوپ سبزیجات» (۱۹۸۷) نام داشت که نوعی راهنمای باغچه به میز محسوب می‌شد، فرآیند کاشت بذر تا جوش‌آوردن آب روی اجاق گاز.
 
افرادی که با خانم الرت کار کردند اغلب از عشق او به طبیعت یاد می‌کنند. یکی از ویراستاران قدیمی‌اش، آلین جانستون از انتشارات بیچ لِین بوکز (بخشی از سایمون اند شوستر) نیز پذیرش جنبه تاریک طبیعت از سوی لوئیس الرت را تحسین کرد. جانستون به یاد آورد که سال ۲۰۱۱ وقتی برای «۱۰ کرم پروانه کوچک»، الرت با بیل مارتین همکاری می‌کرد، از اینکه بسیاری از شخصیت‌های داستانی‌ علی‌الخصوص در کتاب‌های مخصوص خوانندگان کوچک‌ در معرض خطر جدی هستند، ابراز نگرانی می‌کرد.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها