سه‌شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۷
دوره سه جلدی تیپ‌شناسی افسانه‌های هورامی منتشر شد

کتاب «افسانه‌های دیار ما» دوره سه جلدی تیپ‌شناسی افسانه‌های هورامی به روش آرنه تامسون و به قلم کورش امینی، نویسنده و پژوهشگرِ ارشد زبان، فرهنگ و ادبیات هورامی است، که به تازگی نشر و روانه بازار کتاب شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، نویسنده در این کتاب، برای اولین بار به تجزیه و تحلیل افسانه‌های هورامی به روش علمی و بر اساس درونمایه‌های افسانه‌ها که بر مبنای فهرست موضوعی معروف آرنه- تامسون است، می‌پردازد. روش طبقه‌بندی به طور اعم روش قصه‌شناسان «مکتب تطبیقی» است که به «مکتب فنلاندی» مشهور شده است.

با انجام این کار، افسانه‌های هورامی هم جایگاه برجسته خویش را در نظام طبقه‌بندی بین‌المللی پیدا می‌کنند. در مواردی که کُد طبقه‌بندی افسانه یافت نشده باشد، از سیستم پیشنهادی پژوهشگر (H/AT/N) استفاده و کُد افسانه ثبت شده است.
 
تحقیق و بررسی به همراه گردآوری مجموعه حاضر علاوه بر همکاری بی‌دریغ خیل عظیمی از دوستداران فرهنگ و ادبیات این سرزمین، مدت ۸ سال به طول انجامیده و با انجام این مهم، بخش خیلی کوچکی از افسانه‌های دیار اهورایی هورامان، از گزند نابودی محفوظ شده‌اند.

کتاب مذکور در سه جلد گالینگور با قطع وزیری و بیش از ۱۵۵۰ صفحه است. جلد اول ۵۴۴ صفحه بوده و به استثنای «معرفی یک اسطوره‌ی هورامی» که به زبان هورامی است، به زبان فارسی هم هست. این جلد در ۴ بخش و ۱۳ فصل به همراه آوانگاری لاتین برخی از جملات معروف کتاب و دارای نمایه در انتهای کتاب است.
 
مقدمه اصلی کتاب ۲۴ صفحه و به هورامی است. بخش اول کلیات، با فصول؛ ادبیات شفاهی و فولکلور، ضرورت تحقیق، مهم‌ترین مفاهیمک آمده در کتاب، چرایی و اهمیت افسانه‌ها، بنیان افسانه‌های هورامی، تئوری‌های بنیادی در افسانه‌های هورامی، تیپ‌شناسی افسانه‌های هورامی، تجزیه و تحلیل، واکاوی و بررسی مختصر چند افسانه، یک اسطوره‌ی هورامی، ترجمه چند افسانه به زبان فارسی و نمایه.

جلد دوم ۴۸۷ صفحه بوده و متن اصلی افسانه ها تا انتهای طبقه سحر و جادو است. جلد دوم مشتمل بر بیش از ۸۵ افسانه بوده که در ابتدای هر یک از افسان‌ ها، بعد از اشاره به تیپ اصلی افسانه، اشارت مختصری به افسانه هم تیپ و مشابه آن در میان فارس زبانان و در صورت آشنایی با همان افسانه در میان دیگر ملل، نمونه آن هم اشاره شده است. در انتهای کتاب هم، نمایه هورامی اشخاص، مفاهیم، حیوانات، موضوعات و… آمده است.

جلد سوم این مجموعه، ۵۵۲ صفحه بوده و شامل طبقات تاریخی و اشخاص آیینی، عاشقانه و داستان کوتاه، داستان‌های خنده‌دار، تسلسل و زنجیره‌ای است. بجز مواردی که در قسمت دوم، شرح داده شد و روی آنها کار شده است، در این جلد، بیش از ۵۰ روایت تاریخی و منطقه‌ای که لاجرم برخی اوقات و از طرف برخی پزوهشگران به عنوان افسانه آمده‌اند، ثبت شده‌اند. تجزیه ۳ افسانه تیتیل و بیبیل، سلیم جوهری و نازمرجان بخش دیگری از این جلد است. برخی از ضرب‌المثل‌های داخل افسانه‌ها، فصل دیگری از جلد سوم به همراه زندگینامه ۴ نفر از روایان اصلی کتاب است. واژه‌نامه و نمایه از دیگر قسمت‌های کتاب است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها