سه‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
ایکس و ایگرگ

استاد نامی ریاضیات ایران، در مقاله‌ای در باب اهمیت ریاضیات در دنیای کنونی چنین نوشت: «من مفتون ریاضیات هستم، زیرا به ‏عنوان علم، دقت و قدرت آن و به‏ عنوان هنر، زیبایی آن در حدّ کمال است و به ‏علاوه فواید و موارد استعمالش از شمار بیرون است.»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ پاسداشت یاد و نام بزرگان و مفاخر کشور راهی است برای الگوسازی؛ راهی که کمک می‌‏کند جوانان با زیست علمی و شخصی این عزیزان آشنا شوند و با الگوگیری، راه پُرتلاش و پُرافتخار آن‌ها را ادامه دهند. بنیاد ملی نخبگان از چند سال قبل اقدام به برگزاری مراسم تکریم از نخبگان و مفاخر معاصر ایران‏ زمین در سراسر کشور کرده است که گزارش آن در بولتنی به نام «طواف شمع» و نشریه‌­ای به نام«هنرنامه» منتشر شده است. بازخوردهای این اتفاق مبارک باعث شد تا خبرگزاری کتاب ایران با همکاری بنیاد ملی نخبگان تصمیم به درج برشی از زندگی شخصی و حرفه‌‏ای این بزرگان زیرِ نام «قاب روایت» کند. این مجموعه به قلم «محسن شاه‌رضایی» نوشته شده و تقدیم به خوانندگان فرهنگ‏‌مدار خبرگزاری کتاب ایران می‏‌شود.

متن این شماره قاب روایت به شرح زیر است:
در خانه غلامحسین‌خان صدایش می‌کردند. نوجوانی مؤدب و منظم بود. پدرش طبیب بود و مادرش شاعر، خودش هم عاشق کتاب و کتاب‌خوانی. به‏ خصوص کتاب‏‌های ریاضی. آن‌قدر که گاهی صدای پدر را درمی‌آورد که به شوخی می‌گفت: «غلامحسین‌خان، شما از این x و y  خسته نمی‌شوی؟» و او جواب می‌داد: «آقاجان! آینده دنیا به همین x و y بستگی دارد و روی آن‌ها بنا می‌شود.»

سال‌ها بعد، استاد نامی ریاضیات ایران، دکتر غلامحسین مُصاحب، در مقاله‌ای در باب اهمیت ریاضیات در دنیای کنونی چنین نوشت: «من مفتون ریاضیات هستم، زیرا به ‏عنوان علم، دقت و قدرت آن و به‏ عنوان هنر، زیبایی آن در حدّ کمال است و به ‏علاوه فواید و موارد استعمالش از شمار بیرون است.»
 
لینک مرتبط:
https://takrim.bmn.ir/fa/1646

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها