سه‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
شاعر و نویسنده پیشکسوت مهابادی درگذشت

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گفت: استاد قادر قادری، شاعر و نویسنده اهل این شهرستان با تخلص شعری «هیوا» در قطعه هنرمندان این شهر به خاک سپرده شد.

سامند جوانبخت، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان غربی، گفت: این شاعر و نویسنده مهابادی دیروز در سن ۸۸ سالگی بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت و با حضور تعدادی از ادیبان و هنرمندان این شهرستان و بستگان نزدیکش در قطعه هنرمندان مهاباد به خاک سپرده شد.

وی بیان کرد: این شاعر، نویسنده و مترجم مهابادی که سال‌های زیادی از عمر خود را صرف خدمت به ادبیات کُردی کرد، در سال ۱۳۳۷ با مدرک کارشناسی حقوق به عنوان آموزگار در آموزش و پرورش استخدام شد و در کنار تدریس به نویسندگی و ترجمه نیز مشغول بود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه استاد «هیوا» آثار ادبی متعدد و برجسته‌ای از خود به یادگار گذاشت، افزود: «هه‌ژارنامه»، «باغچه بهشت»، «ئاله کوک»، «چوار چیروک»، «دایه مه‌مده به گورگی»، «تفسیر ۲ سوره از قرآن به نظم»، «گنجینه هیوا» و «گروکاش» از جمله آثار این شاعر برجسته است.

وی با اشاره به بخش دیگری از فعالیت‌های استاد «هیوا» افزود: این شاعر و مترجم مهاباد علاوه بر نویسندگی در زمینه چاپ و نشر هم فعال بود. وی با تاسیس انتشارات «هیوا» مجوز چاپ ده‌ها کتاب به زبان کردی و فارسی را دریافت کرده بود.

این مقام مسئول بیان کرد: مهاباد از لحاظ فرهنگی از گذشته‌های دور به دارالعلما و شهر ادبا و شعرا مشهور بوده‌ است؛ این شهر مرکز پرورش نخبگانی چون عبدالرحمن شرفکندی مشهور به «هه‌ژار»، ماموستا «هیمن»، «احمد قاضی» و ده‌ها شاعر، نویسنده و ادیب دیگر بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها