پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
برنامه‌های خانه کتاب و ادبیات ایران برای هفته دفاع مقدس تشریح شد

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران مجموعه اقدامات این موسسه را به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس‌، همزمان با نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت تشریح کرد.  

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ایوب دهقانکار، مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به برنامه‌های این موسسه به مناسبت هفته دفاع مقدس، گفت: در چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس، به عنوان مجری برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت داریم.

دهقانکار به برنامه‌های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت اشاره کرد و گفت: برگزاری ۲۶ نشست نقد، بررسی و رونمایی کتاب با محوریت دفاع مقدس با همکاری نهاد‌ها و سازمان‌هایی همچون سازمان نشر آثار دفاع مقدس (انتشارات صریر)، انتشارات پیام آزادگان، بنیاد سینمایی فارابی، سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، کانون سراسری مترجمان و مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در طول هفته دفاع مقدس پیش بینی کرده ایم تا این موسسه در راستای ادای دین و اجرای وظیفه خود در این خصوص عمل کرده باشد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، نمایش ۵۷ عنوان کتاب تقریظ شده حوزه دفاع مقدس توسط مقام معظم رهبری را از دیگر برنامه‌های این موسسه در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت عنوان کرد و گفت: از سال ۱۳۵۹ تاکنون ۱۸هزار و ۲۳۲ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس در کشور چاپ شده است که از این تعداد، ۱۳هزار و ۵۸۷ عنوان  شامل کتاب‌های چاپ  اول این حوزه است و ۴هزار و ۶۴۵ عنوان کتاب چاپ مجدد روانه بازار نشر شده است. این کتاب‌ها از سوی ۱۵هزار و ۳۵۹ پدیدآور کتاب نوشته و  از سوی ۵هزار و ۷۷ ناشر چاپ شده اند.

دهقانکار در خصوص برگزاری جوایز و جشنواره‌های حوزه کتاب، بیان کرد: در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که تاکنون سی و هفت دوره آن برگزار شده است، ۱۵ اثر در حوزه دفاع مقدس معرفی و تقدیر شدند که این آثار در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت  در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. همچنین در جوایز کتاب سال استانی که با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برگزار می شود، مقرر شده است در راستای توجه به آثار منتشر شده حوزه دفاع مقدس، بخش ویژه «دفاع مقدس و مقاومت» به جوایز افزوده شود.

 وی ادامه داد: در حوزه دفاع مقدس، جوایز و جشنواره‌های ادبی همچون، جایزه ادبی شهید حبیب غنی پور، جایزه انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس و جایزه انتخاب کتاب سال پاسداران اهل قلم برگزار می شود که در مجموع ۴۹ دوره به بررسی و انتخاب کتاب‌های حوزه دفاع مقدس پرداخته شده است.  

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در خصوص برگزاری نشست‌های تخصصی حوزه ادبیات  به مناسبت هفته دفاع مقدس، گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی حوزه ادبیات با حضور نویسندگان، منتقدان و پژوهشگران برای بحث و تبادل‌نظر درباره رابطه سینما و ادبیات داستانی دفاع‌مقدس، دستاوردهای ترجمه آثار داستانی دفاع‌مقدس، آثار کودک و نوجوان در ادبیات دفاع‌مقدس، رابطه ادبیات انقلاب و ادبیات داستانی دفاع‌مقدس، ادبیات داستانی دفاع‌مقدس و رسانه‌ها، ادبیات داستانی دفاع‌مقدس و خاطره‌نگاری و چیستی ادبیات داستانی دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های ما در این هفته است.  ما با استفاده از  بستر فضای مجازی این امکان را به مخاطبان می دهیم که به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، این برنامه‌ها را به صورت زنده از فضای مجازی دنبال کنند. با این وجود، گزارش‌های مکتوب و تصویری این نشست را در فضای مجازی باز نشر می دهیم تا امکان بهره برداری برای همگان فراهم شود.

دهقانکار افزود: در راستای برنامه سه شنبه‌های تکریم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تجلیل از اهالی قلم ایثارگر و خانواده‌های معظم شهداء و ایثارگران حوزه فرهنگ از دیگر برنامه‌های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت هفته دفاع مقدس است.

وی همچنین عنوان کرد: نمایش آماری کتاب‌های چاپ شده در حوزه دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۹۹، نمایش کتاب‌های منتخب جایزه کتاب سال در حوزه دفاع مقدس، رکوردهای خبری تولیدی و بارگذاری شده از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۹ در خبرگزاری کتاب ایران،  نمایش آماری کتاب‌های چاپ اول ثبت شده حوزه دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۹۹، آمار کتاب‌های چاپ مجدد ثبت شده  حوزه دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۹۹، آمار کل کتاب‌های ثبت شده حوزه دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۹۹ و آمار ناشران ثبت شده حوزه دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا  ۱۳۹۹ از دیگر برنامه‌های این موسسه در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها