چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
دو گام در شناخت سهروردی

نشست هفتگی شهرکتاب به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی به بررسی دو کتاب «تبارنامه اشراقیان» و «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در سال گذشته دو اثر درباره شیخ اشراق به همت انتشارات هرمس منتشر شد. کتاب «تبارنامه‌ی اشراقیان» نوشته‌ زهرا زارع که رساله‌ی دکتری او با عنوان  «نسب‌نامه و طریقه‌ی عرفانی شیخ اشراق» برگزیده‌‌ پنجمین دوره‌ جایزه‌ی دکتر فتح‌الله مجتبایی شد و باعنوان تبارنامه‌ی اشراقیان انتشار یافت.

نویسنده در این پژوهش کوشیده ‌است که در پرتو نگاهی تاریخی ـ تحلیلی و با ارائه‌ قرائن متنی و عقلی این تبارنامه‌ی معنوی شیخ اشراق را بازکاوی کند و به ترسیم مختصات روشنی از وجوه حکمت خسروانی و فیثاغوری و عناصر آن و نیز حکمای متألّهی که نمایندگان آنهایند، دست یابد.

اثر دیگر، کتاب «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» نوشته‌ی دکتر سیده زهرا مبلغ است. این کتاب کوششی است در راستای پژوهش‌های معاصر که می‌خواهند خوانشی دقیق‌تر و معیار ظریف‌تری برای نقادی بخشی از فلسفه‌های اسلامی به دست دهند. در این تحقیق بررسی خواهد شد که فلسفه‌های اشراق اسلامی با چه منطقی همراهند. مسأله‌ دیگر کتاب این است که متافیزیک اشراقی چه منطقی به بار می آورد.

بررسی منطق تفکر اشراقی در کنار تحلیل متافیزیک آن، این امکان را به ما می‌دهد که با دیدی روشن‌تر به بحث و نقادی این فلسفه‌ها دست بزنیم.

نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه‌شنبه هفتم مرداد ساعت ۱۵ و به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی به بررسی دو کتاب «تبارنامه اشراقیان» و «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» اختصاص دارد که با حضور زهرا زارع، سیده زهرا مبلغ و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهرکتاب به صورت مجازی برگزار و کارنامه سهروردی‌پژوهی درسال ۱۳۹۸ نیز تحلیل و بررسی می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام این مرکز به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter  به‌صورت زنده پیگیری کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها