پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۰
بخوانید و لذت ببرید

ایبنا در گزارشی تعدادی از کتاب‌های مناسب برای نوجوانان که در سال 1397 منتشر شده را برای خرید در روز کتابگردی به علاقه‌مندان پیشنهاد داد.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ملیسا معمار: پنجشنبه (اول آذر1397 ) روز کتابگردی است. با گذشت پنج سال از برگزاری چنین روزی در کشورمان، تقریبا سنت کتابگردی و مراجعه به کتابفروشی‌ها برای افرادی که دغدغه فرهنگ دارند و به کتاب خواندن علاقه دارند، جا افتاده است و در این روز برای خرید کتاب و دیدار با نویسندگان و مترجمان به کتابفروشی‌ها مراجعه می‌کنند. اما بزرگ‌ترین دغدغه مخاطبان، چه در گروه سنی کودکان و نوجوانان و چه بزرگسال، این است که «چه کتابی بخریم؟». البته بزرگسالان می‌توانند با مراجعه به فضای مجازی، بررسی سایت‌های خبری و پرسش از دوستانشان تا حدی پاسخی برای این پرسش‌ بیابند اما وقتی به گروه سنی کودک و نوجوان می‌رسیم این دغدغه پررنگ‌تر است، چراکه صرفا معرفی یک کتاب مد نظر نیست، کارشناسان معتقدند در معرفی کتاب به کودکان و نوجوانان باید توجه داشته باشیم کتابی به آن‌ها معرفی کنیم که علاوه بر جذابیت و سرگرمی، برایشان مفید باشد، بدآموزی نداشته باشد و در انتخاب راه و روش درست به آن‌ها کمک کند. هرچند که امروزه نهادهایی مانند کانون پرورش فکری، شورای کتاب کودک، لاک‌پشت پرنده، کتابنامه رشد و ... آثار مناسب برای کودکان و نوجوانان را در قالب فهرستی معرفی می‌کند اما در این لیست غالبا کتاب‌هایی معرفی می‌شود که در سال قبل منتشر شده است و نام و نشانی از کتاب‌هایی که امسال منتشر شده، نمی‌بینیم. براین اساس برآن شدیم در این گزارش تعدادی از کتاب‌های منتشر شده در سال 1397 برای گروه سنی نوجوان را برای خرید در روز کتابگردی به علاقه‌مندان پیشنهاد دهیم.

 
انتشارات هوپا «زمانی که هم‌صحبت فریدا بودم» را با قیمت 190 هزار ریال منتشر کرده است
 
تصویری از دفتر خاطرات فریدا کالو
نخستین کتاب این فهرست برای نوجوانانی است که علاقه زیادی به هنر نقاشی دارند و در عین حال رمان خواندن را نیز دوست دارند. محمدرضا مرزوقی در مجموعه‌ای با عنوان «بچه‌محل نقاش‌ها» که تا به حال پنج جلد از آن از سوی انتشارات هوپا منتشر شده است علاوه بر به تصویرکشیدن بخشی از زندگی نقاشان بزرگی مانند پیکاسو، داوینچی، میکل‌آنژ، ونگوگ و فریدا، به چگونگی خلق تابلوهای معروفشان و وقایع سیاسی – تاریخی آن دوران می‌پردازد و به این ترتیب اطلاعات فراوانی را در قالب داستان، دراختیار مخاطبش می‌گذارد، اطلاعاتی که دانستن آن‌ها نه تنها برای علاقه‌مندان به هنر نقاشی، بلکه برای پژوهشگران در حوزه‌های تاریخی نیز جذابیت دارد.

داستان‌های مجموعه «بچه‌محل نقاش‌ها» با سفر دایی سامان در نوجوانی آغاز می‌شود. او برای ادامه تحصیل به اروپا می‌رود و در این سفر با نقاشانی مانند داوینچی، میکل‌آنژ، ونگوگ و پیکاسو آشنا می‌شود و در جلد پنجم با عنوان «زمانی که هم صحبت فریدا بودم» به مکزیکوسیتی و خانه فریدا کالو می‌رود و به ارائه اطلاعاتی درباره زندگی این هنرمند و چگونگی خلق مهمترین آثار این نقاش معروف ازجمله خاطره(قلب)، دوفریدا، خودنگاره با گردنبند خار و مرغ مگس‌خوار، میز زخمی، ریشه‌ها و دیه گو در فکر من می‌پردازد.

 

انتشارات افق رمان «قبرستان عمودی» را با قیمت 20 هزار تومان منتشر کرده است

در «قبرستان عمودی» چه می‌گذرد؟
پسر بچه‌ای به اسم رضا به شکل غیر منتظره‌ای از یک خانه مرموز سر در می‌آورد. خانه‌ای که در دیوار‌های آن جنازه‌هایی دفن شده‌اند. در این خانه بچه‌های زیادی به کار قالیبافی مشغولند. به دنبال حادثه‌ای یکی از بچه‌ها در حوض خانه غرق می‌شود و بعد از آن حوادث عجیبی شکل می‌گیرد که حمیدرضا شاه‌آبادی در رمان «قبرستان عمودی» به آن‌ها می‌پردازد. این کتاب، نخستین جلد از سه‌گانه «دروازه مردگان» است که به تازگی در ژانر وحشت از سوی انتشارات افق منتشر شده است و وقایع اصلی آن در دوره قاجار می‌گذرد و طی آنها جزئیاتی از تاریخ تهران قدیم و آدم‌های آن دوران برای خوانندگان روایت می‌شود.
 
مطالعه این کتاب برای نوجوانان علاقه‌مند به روایات تاریخی و اتفاقات ترسناک جذاب خواهد بود. شما می‌توانید با مطالعه این کتاب علاوه بر خواندن یک رمان تاریخی، اطلاعاتی درباره میرزاحسن‌ رشدیه، پایه‌گذار آموزش نوین در ایران کسب کنید.

 
انتشارات فاطمی کتاب «پسرک و جادوی مری پاپینز» را با قیمت 220 هزار ریال منتشر کرده است
 
«پسرک و جادوی مری پاپینز» داستان عشق و یاری گرفتن 
کتابی بعدی این فهرست «پسرک و جادوی مری پاپینز» نوشته الخاندرو پالوماس است که با ترجمه روان کیوان عبیدی آشتیانی به تازگی از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی منتشر شده است. کتاب‌های «‌مری پاپینز»  یکی از نمونه‌های مطرح ادبیات کودکان است. مجموعه هشت جلدی «مری پاپینز» در طی سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۸۸ به چاپ رسید. این مجموعه به بیش از ۴۰ زبان دنیا ترجمه شده است. کودکان و نوجوانان بسیاری از کشورهای مختلف با این چهره محبوب آشنا هستند و داستان‌های آن را دوست دارند. «پسرک و جادوی مری پاپینز» از جمله آثاری است که با الهام از شخصیت «مری پاپینز»، پرستاری اسرارآمیز با توانایی‌های مافوق طبیعی، نوشته شده است و داستان کودکی را بیان می‌کند که با پدرش زندگی می‌کند و درگیر دوری مادرش است. گیل که پسری درون‌گراست و در عالم تخیلات قوی خود زندگی می‌کند و تنها دوستش نازیا، دختری اهل پاکستان است، دلش می‌خواهد وقتی بزرگ شد مری پاپینز شود.

 
 انتشارات پیدایش «داستان‌های ترسناک» و «داستان‌های ارواح و اشباح» را با قیمت ۲۸هزار تومان منتشر کرده‌ است
 
داستان‌هایی از زامبی‌ها، گرگینه‌ها و جمجمه‌هایی که جیغ می‌کشند 
داستان‌هایی از زامبی‌ها، گرگینه‌ها، خون‌آشام‌ها، گوجه فرنگی‌های قاتل 15 متری، جمجمه‌هایی که جیغ می‌کشند، مرده دزدان و دراکولا را می‌توانید در کتاب‌های «داستان‌های ترسناک» و «داستان‌های ارواح و اشباح» بخوانید. نوجوانان علاقه‌مند به ژانر ترس و وحشت با مطالعه این آثار نوشته مایکل کاکس از مجموعه «ادبیات خفن» که به تازگی با ترجمه آرزو احمی از سوی انتشارات پیدایش منتشر شده است، علاوه بر اینکه ساعاتی را با ترس و دلهره می‌گذرانند، عرق سرد به تنشان بنشیند، موهایشان سیخ شود و آن قدر بترسند که نتوانند بروند دستشویی، با حجم زیادی از اطلاعات آموزنده‌ هم مواجه می‌شوند.
 
البته خواندن این کتاب‌ها را به نوجوانانی که از بچه گربه می‌ترسند، با چراغ روشن می‌خوابند، شب‌ها هر پانزده دقیقه یک‌بار بیدار می‌شوند تا ببینند آن چیز دهشتناک فلس‌دار و خونخوار زیر تختشان نخزیده و نمی‌خواهند بیایند زیر لحاف پیش آن‌ها، باید قبل از تمام شدن کار سیفون دستشویی طبقه بالا برسند طبقه پایین توصیه نمی‌کنیم!
 
 

انتشارات افق، مجموعه سه جلدی «بردیا و گولاخ‌ها» را با قیمت کلی 560 هزار ریال برای سه جلد، منتشر کرده است 

تجربه فضای «هری‌پاتر و ارباب حلقه‌ها» در «بردیا و گولاخ‌ها»
نوجوانان علاقه‌مند به رمان‌های دنباله‌دار و مجموعه‌ای هم می‌توانند مجموعه «بردیا و گولاخ‌ها» نوشته مهدی رجبی را که به تازگی از سوی انتشارات افق منتشر شده را مطالعه کنند. رجبی در این رمان علاوه بر ایجاد سرگرمی و لذت از ادبیات و افزایش اعتماد به نفس، اهمیت کتابخوانی برای ساختن دنیایی زیباتر و بهتر را به بچه‌ها گوشزد می‌کند. «بردیا و گولاخ‌ها» دارای فضای فانتزی مانند هری‌پاتر و ارباب حلقه‌ها، البته به شکلی ایرانی و درباره کودکانی است که مشکلات و نیازهای خاصی دارند ولی در فضایی قرار می‌گیرند که فکر می‌کنند، می‌توانند از توانایی‌هایشان استفاده کنند. بردیا، پسربچه‌ای است که لکنت زبان دارد و نمی‌داند شاهزاده است و باید کتاب‌های جهان را از نابودی نجات دهد. «شاهزاده شنل تشتکی»، «پیشگوی چشم نقره‌ای» و «هیولای کلمه‌خوار» عناوینی است که تا به حال از این مجموعه منتشر شده است.

 
انتشارات مدرسه کتاب‌های «برنده یا بازنده» و «تابع بی‌نهایت» را با قیمت 100 هزار ریال برای هر جلد منتشر کرده است

داستان‌های کوتاه بخوانید و نویسنده شوید!
شاید برخی از شما با خودش بگوید حجم این رمان‌ها زیاد است و حوصله خواندن این حجم داستان را نداشته باشید، ما برای شما هم دو کتاب مناسب پیشنهاد می‌دهیم. «برنده یا بازنده» و «تابع بی‌نهایت» دو عنوان کتاب است که به کوشش مصطفی خرامان از سوی انتشارات مدرسه برای نوجوانان علاقه‌مندان به داستان کوتاه منتشر شده است. مطالعه این کتاب‌ها علاوه بر اینکه بچه‌ها را به کتابخوانی جذب می‌کند سبب ایجاد انگیزه در آن‌ها برای نوشتن داستان‌های کوتاه نیز می‌شود. همچنین می‌تواند منبعی برای اقتباس‌های سینمایی هم باشد.
 
این داستان‌ها در پروژه حلقه داستان کوتاهی که با همت حمیدرضا شاه‌آبادی، مدیرعامل انتشارات مدرسه، در دفتر این انتشارات راه‌اندازی شده بود، از سوی جمعی از نویسندگان کودک و نوجوان تولید شده و هر جلد شامل 10 داستان است که 6 تا تالیفی و 3 تا ترجمه است.
 
 
انتشارات فاطمی، کتابِ «زنان در علم» را با با قیمت 260 هزار ریال برای جلد نرم منتشر کرده است
 
پرواز از آشپزخانه به دنیای علم
کتاب بعدی این لیست مخصوص دختران نوجوان و جویای نام است. آن‌ها با مطالعه کتاب «زنان در علم» با نویسندگی و تصویرگری راشل ایگنوتوفسکی می‌توانند با 50 زن پیشگام جسور در حوزه علم و اختراعات و اکتشافات، که دنیا را تغییر دادند آشنا شوند. در این کتاب که به تازگی با ترجمه ماندانا فرهادیان از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی منتشر شده است، علاوه بر سرگذشت زنانی مانند هوپاتیای منجم و ریاضیدان، ‌ماری کوری شیمیدان، ریتالوی عصب‌شناس، باربارا مک کلین تاک ژنتیک‌دان سلولی، آدا لاویس ریاضیدان و نویسنده، لیز مایتنز فیزیکدان، لیلیان گیلبرت روان‌شناس، آلیس بال شیمیدان، جون بیچم پراکتر جانورشناس، گریس هاپر دریاسالار و دانشمند علوم رایانه، هدی لامار مخترع و هنرپیشه و ماریا زیبولا مریان حشره‌شناس، ...... به زنی ایرانی نیز برخورد می‌کنیم. مریم میرزاخانی تنها زن ایرانی است که راشل ایگنوتوفسکی او را جزء 50 زن پیشگام و جسور که دنیا را تغییر دادند، می‌داند و درباره این ریاضیدان می‌نویسد.

 
انتشارات سایان «دایره‌المعارف 100 جانور شگفت‌انگیز» را با قیمت 850 هزار ريال منتشر کرده است

100 جانور شگفت‌انگیز سیاره ما
در ادامه این فهرست به سراغ نوجوانانی می‌رویم که علاقه زیادی به کشفیات علمی، دنیای جانوران و حیات وحش دارند و به آن‌ها «دایره‌المعارف 100 جانور شگفت‌انگیز» را پیشنهاد می‌کنیم. این دایره‌المعارف مصور شامل 100 جانور شگفت‌انگیز از عجیب‌ترین موجوات سیاره ما است که به قلم هاروی درک با ترجمه محبوبه عمیدی از سوی انتشارات سایان منتشر شده است. شما می‌توانید در این کتاب با اسرار شگفت‌انگیز دنیای حیوانات، آناتومی بدن جانوران، قهرمانان حیات وحش، حواس فراطبیعی آن‌ها و داستان بقایشان آشنا شوید و تصاویری زیبا و واقعی از آن‌ها ببینید.
 
قاتلی با قلب یخی، بزرگ‌ترین گوشتخوار ساکن خشکی، گربه غول پیکر، بزرگ‌ترین گربه‌سان، کوچک‌ترین گوشتخوار دنیا، سریع‌ترین رشد استخوانی، علفخواری با آرواره‌های مرگبار، بزرگ‌ترین دهان روی خشکی، قوی‌ترین آرواره‌ها در میان پستانداران، گرم‌ترین پوشش طبیعی، بزرگ‌ترین فک جهان، بولدوزرهای ساحلی، بزرگ‌ترین جونده جهان، تیزترین موهای طبیعت، خفاش میوه‌خوار بزرگ،درازترین پرنده، پُرپَرترین پرنده‌های دنیا، نخستی روی زمین، گوریل‌ها، سرسخت‌ترین کله‌زن، بلندپروازترین مرغ‌ دریایی دنیا، همه و همه از اطلاعاتی است که می‌خوانید با خواندن این کتاب کسب کنید.


 
 انتشارات شهر قلم کتاب‌های «مدرسه جاسوسی» را با قیمت کلی 465 هزار ریال منتشر کرده است

کشف مسائل سری در مدرسه جاسوسی
نوجوانان علاقه‌مند به ژانر جنایی و جاسوسی هم می‌توانند مجموعه سه جلدی با عنوان‌های «مدرسه جاسوسی»، «اردوی جاسوسی» و «نقشه جاسوسی» نوشته استوارت گیبز که به تازگی با ترجمه شیرین ملک فاضلی از سوی انتشارات شهرقلم منتشر شده است را بخوانند. این مجموعه، پسرها و دخترهایی را نشان می‌دهد که از نظر هوش و توانایی با هم برابرند و به صورت ویژه روی آن تأکید می‌کند. «مدرسه‌ جاسوسی» هم پر از ماجراجویی و کشمکش است و هم پر از کارها و اتفاق‌های مختلف و طنزآمیز.
 
این مجموعه، مجموعه‌ای متفاوت است که در آن همه‌‌چیز محرمانه است! بن ریپلی، شخصیت اصلی داستان، شاگرد کلاس چهارم است که استعداد عجیبی در ضرب و تقسیم بزرگترین عددها در کسری از ثانیه دارد. این نابغه‌ ریاضیِ  12 ساله، وارد مدرسه‌ جاسوسی می‌شود و آن‌جا هرچیزی که فکرش را هم نمی‌کرد، می‌بیند. مطالعه این مجموعه می‌تواند برای نوجوان‌هایی که عاشق ماجراهای جنایی، رمز و راز، کشف مسائل سری و حل مسائل پیچیده هستند، جذاب باشد.

 

واحد کودک و نوجوان انتشارات سیمای شرق، کتاب «آدم گاهی اشتباه می‌کنه» را با قیمت 230 هزار ریال منتشر کرده است

«تیم بازنده» پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز
کتاب بعدی این فهرست کتاب «آدم گاهی اشتباه می‌کنه» نخستین جلد مجموعه «تیم بازنده» نوشته استفان پاستیس است که با ترجمه مریم فتاح‌زاده از سوی انتشارات سیمای شرق (زرافه) به تازگی منتشر شده است. شخصیت اصلی این مجموعه که از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز بوده است پسربچه‌ای بازیگوش و بامزه است که دست‌نوشته‌های طنزآمیزش در این کتاب ارائه شده است. تیم پسری معمولی نیست، دوست صمیمی‌اش یک خرس قطبی به نام «بزرگ» است. علاوه بر این او آژانس کارآگاهی دارد و پرونده‌های مختلفی را دنبال می‌کند. از بررسی پرونده‌ گم شدن شکلات‌های دوستش تا مقابله با دختری که او هم ادعای کارآگاهی دارد از جمله ماجراهایی است که تیم و دستیارش بزرگ را درگیر قصه‌های خنده‌داری می‌کند که سرگرم‌کننده و آموزنده است.
 
همچنین آموزش‌ مهارت‌های اجتماعی و اقتصادی به مخاطبان از جمله موضوعات مطرح شده در این مجموعه کتاب‌هاست. تیم، شخصیت اصلی داستان به دنبال کسب درآمد و آموزش مهارت‌های مختلف برای رونق کسب‌و‌کار کودکانه‌اش است. نحوه مواجه تیم با مشکلاتش در رابطه با دوستان، مدرسه، خانه، خانواده و  پیدا کردن راه‌حلی خلاقانه به سبک خودش، شما را می‌خنداند و ابزاری برای پیروزی بر مشکلات‌ ارائه می‌دهد.

 
انتشارات آفرینگان، کتاب «شاهزاده خانم و کره اسب» را با قیمت ۱۸ هزارتومان منتشر کرده است

داستان واقعی دختر ملک‌حسین، شاهدخت اردن
استیسی گرگ در کتاب «شاهزاده خانم و کره اسب» که با ترجمه معصومه رستم‌زاد از سوی انتشارات آفرینگان منتشر شده است به داستان واقعی دختر ملک‌حسین، شاهدخت اردن می‌پردازد. شاهدخت هیا در 18 سالگی نخستین زن سوارکار و نماینده کشور اردن در مسابقات سوارکاری بین‌المللی بود و در سال 1992 در مسابقات سوارکاری کشورهای عربی مدال برنز انفرادی را در پرش نمایشی از آن خود کرد. او تا به‌حال تنها زن شرکت کننده در مسابقات سوارکاری کشورهای عربی است که مدال آورده. داستان این کتاب درباره دختری است که در دربار بزرگ شده و زندگی اشرافی داشته است. اما باوجود اینکه در رفاه و آسایش زیادی بوده اراده بسیار قوی دارد و از محدودیت‌‌های زندگی اشرافی و محدودیت‌هایی که برای دختران عرب وجود دارد، خودش را رها می‌کند و به دنبال هدفش می‌رود.
 

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
    از بین اینهمه تالیف چاپ امسال اینها را دسته کرده اید. چقدر هم اسامی نویسندگان ناآشناست! همیشه حول همین اسم ها می چرخید و پیشنهاد خواندن می دهید. نویسندگان خوب دیگر این حوزه را نمی شناسید یا چه؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها