جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
فراز و فرود جنبش‌های زنان در ممالک اروپایی و آمریکای شمالی

بهاءالدین بازرگانی‌گیلانی مترجم کتاب «زنان در تاریخ اروپا، از قرون وسطی تا امروز» گفت: این کتاب در وجهی تاریخ‌نگارانه به بررسی طیف متنوع و متغیری از انواع جنبش‌های زنان و فراز و فرود این جنبش‌ها در کسب حقوق مدنی و سیاسی در بسیاری از ممالک اروپایی و در آمریکای شمالی به ویژه در دو قرن نوزدهم و بیستم می‌پردازد.

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- کتاب «زنان در تاریخ اروپا، از قرون وسطی تا امروز» نوشتۀ گیزلا بوک(Gisela Bock) با ترجمه و شرح بهاءالدین بازرگانی‌گیلانی در آذر 1396 از سوی نشر علم منتشر شده است. این ششمین اثر از مجموعه بررسی‌های تاریخی اروپایی موسوم به «احداث اروپا» است که از سوی بهاءالدین بازرگانی گیلانی به فارسی برگردانده شده است.

بازرگانی گیلانی گفت: کتاب «زنان در تاریخ اروپا» به روشی نسبتا ساده و خواندنی (آن اندازه که در یک رسالۀ علمی میسر باشد) شرایط و موقعیت اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و سیاسی زنان را در تاریخی به درازای نیم هزاره از قرون وسطی تا به امروز مورد بررسی و نقادی قرار داده است. گرچه کتاب به سیر مجادلات جنسیتی در طول تمام تاریخ جوامع انسانی، نگاه عمومی دارد، اما «مشاجره پیرامون زن در اروپا» که از قرون وسطی آغاز شده، بحث اصلی کتاب را تشکیل می‌دهد. رویکرد کتاب اساسا به اندیشه‌ها و آرمان‌های زنان است و می‌خواهد به درک و استنباط قشر نسوان از مناسبات میان زن و مرد و سیر مبارزاتی آنان برای کسب حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی بپردازد.وی افزود: کتاب در فرازهایی مهیج و در عین حال غم‌انگیز، به آثار مکتوب و غیرمکتوب مردانی می‌پردازد که مخصوصا از اوایل عصر رنسانس به بعد هرچه صریح و بی‌مهابا به تحقیر و ملامت زن و ایجاد تنفر از او پرداخته‌اند و در این رهگذر به انواع پنداره‌های زن ستیزانه عهد کهن، سنت‌ها و تعابیر کژ و آشفته عهد وسطی و نیز اقوال و احتجاجات بسیاری از جدلیون و آباء کلیسائی درباره زنان استناد جسته‌اند. هم ارسطو زن را «خطای طبیعت» می‌پندارد و هم بسیاری از کلیسائیان وی را یک «نقیصه» یا «مرد ناقص» می‌شمارند، حوّا را در هبوط بشر مقصر می‌دانند و زن را با میل جنسی و گناهش می‌شناسند. کتاب اگر به تبیین پاسخ و استدلال زنان دگراندیش و بعضاً مردانِ طرفدار زن در این مقولات می‌پردازد، به تأملات فلسفی، اصول علمی تنکرد شناسی و سبب‌های تاریخی و جامعه‌شناختی این مجادله نظر دارد و کتاب هرگز سرهم‌بندی مجادلات احساسی جنسیتی و بگومگوهای حادِّ فمینیستی در قالب مدرن و امروزی آن نیست.

این مترجم ادامه داد: مباحث کتاب سلسله موضوعات اصلی جنسیتی شامل دگرگونی در فرآیند ازدواج و زناشویی طی قرون متمادی، معنا و ماهیت خانواده، حقوق عمومی و خصوصی زنان و مادران، کار در خانه و بیرون خانه، نقش و موقعیت زنان در انقلاب فرانسه و در انقلاب صنعتی، مناسبات جنسیتی در دولت‌های رفاه اروپایی، در دیکتاتوری‌های اروپایی، در سیستم نژادی آلمان نازی، در جریان جنگ و نژادکشی در اروپا و وضعیت زنان و مادران در حین و پس از جنگ را در برمی‌گیرد.

وی افزود: کتاب در وجهی تاریخ‌نگارانه به بررسی طیف متنوع و متغیری از انواع جنبش‌های زنان و فراز و فرود این جنبش‌ها در کسب حقوق مدنی و سیاسی در بسیاری از ممالک اروپایی و در آمریکای شمالی به ویژه در دو قرن نوزدهم و بیستم می‌پردازد. نویسنده توفیق آن را یافته است که بخش قابل‌توجهی از تاریخ دگرگونی‌های فرهنگی و جنسیتی را به شکل تطبیقی با یکدیگر ترکیب کند، توازن خوبی میان اطلاعات واقعی و شرح حال و سرگذشت ایجاد نماید و خوانندۀ کتاب را در این وادی به تأملات و استنتاجات بیشتر وادار و تحریک کند.بازرگانی‌گیلانی درباره نویسنده کتاب توضیحاتی ارائه داد و گفت: خانم گیزلا بوک نویسندۀ آلمانیِ کتاب (متولد 1942) یکی از مورخان و جامعه‌شناسان برجسته در سطح جهانی و استاد دانشگاه‌های آلمان و ایتالیا در رشتۀ تواریخ اروپای غربی است. وی دارای کتب و رسالات پرشماری دربارۀ تاریخ زنان و مطالعات پیرامون روابط میان جنسیت‌ها، فقر و مسکنت تاریخی زنان، زنانِ زیر یوغ ناسیونال سوسیالیسم آلمان و مجادلات اروپایی پیرامون روابطِ زن و مرد می‌باشد. بوک تحقیقات گسترده‌ای نیز پیرامون سیستم عقیم‌سازی اجباری زنان و مردان در آلمان نازی و سیاست جنسیتی این رژیم بر مبنای باورهای نژادی و سیاست‌های نفوسی آن انجام داده است.

وی افزود: كتاب را از مجموعه آثار اروپایی موسوم به «احداث اروپا» برای ترجمه انتخاب کرده‌ ام. «احداث اروپا» عنوان ابتكار قریب سه دهه گذشته پنج ناشر معتبر آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی است كه دست‌اندرکار گردآوری و انتشار تاریخ اروپا از جنبه‌های مختلف و از منظری جدید و محققانه شده‌اند، آنچه كه تمایزات ساختاری با تاریخ‌نویسی‌های متعارفِ معاصر در مغرب زمین دارد. در این ابتكار حداقل 20 مورخ و جامعه‌شناس غربی به سرپرستی ژاك لوگوف مورخ برجسته فرانسوی و رئیس مکتب آنال مجموعه بررسی‌های تاریخی پیرامون قارهاروپا را تاکنون در 24 عنوان کتاب در یك كار مشترك به دست چاپ سپرده و یا (شاید) هنوز در دست تألیف و انتشار دارند.

این مترجم اظهار کرد: اومبرتو اکو، پتر بورک، پتر براون، فرانکو کاردینی، ژاک لوگوف و چارلز تیلی از جمله این برجستگان هستند و خانم بوک تنها زن محقق در این گروه است که کار تتبعات تاریخی زنان اروپایی را با توفیق به فرجام رسانده و کتاب را با اقبال جهانی مواجه ساخته است. لازم به ذکر است که گروه موظف است هریک از آثار تهیه شده را تقریبا همزمان به پنج زبان مورد اشاره ترجمه و منتشر کند.

بازرگانی‌گیلانی از این گروه تاكنون پنج اثر با عناوین «انقلاب‌های اروپایی» نوشته چارلز تیلی مورخ آمریكایی؛ «اروپا مولود قرون وسطی» اثر ژاك لوگوف؛ «تاریخ پیدایش علوم جدید در اروپا» نوشته پائولو روسی مورخ ایتالیایی؛ «تاریخ روابط اسلام و اروپا» اثر فرانکو کاردینی مورخ ایتالیایی؛ «تاریخ پیدایش غربِ مسیحی» نوشته پتر براون مورخ ایرلندی و بالاخره كتاب پیش روی را همراه با شرح و توضیحات متعدد به فارسی برگردانده است. به دلیل خاصیت منابع تاریخی به ویژه تواریخ اروپایی، مترجم ایرانی به منظور تدقیق در کار، سعی کرده از متون توأمان آلمانی و انگلیسی برای ترجمه استفاده کند. وی هم اکنون از همین مجموعه کتاب «تاریخ پیدایش حقوق و قانون؛ از عهد باستان تا امروز» اثر پائولو گروسی مورخ شهیر ایتالیایی را در دست ترجمه دارد و مصمم است در آینده آثار دیگری از این گروه را ترجمه کند، به این امید كه به غنای منابع جدید تاریخی و اجتماعی پیرامون اروپا و باختر زمین در مملکتمان كه متأسفانه در مقایسه با موضوعات دیگر تا حدودی نازل و اندك هستند، مدد رساند و توجه محققان کشور را به آثار این گروه علمی نسبتاً تازه شکل گرفته در اروپا -که البته اعتنای چندانی هم تاکنون به آن در کشورمان نشده-، جلب کند.

كتاب «زنان در تاریخ اروپا» در 447 صفحه، در قطع وزیری در آذرماه 1396به بهای 47 هزار و 500 تومان از سوی نشر علم منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها