سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳
تعطیلی یکشنبه بازار هفتگی کتاب پاکستان بعد از پنجاه ساله‌

پلیس ترافیک منطقه «صدر» در «پاکستان» جلوی خرید دست‌فروشان کتاب را در این منطقه گرفتند و بازار پنجاه ساله‌ای که پیاده‌روهای شهر را اِشغال کرده بود برای همیشه تعطیل شد. دست‌فروشان کتاب در این بازار کتب را با قیمت ارزان‌تر به علاقه‌مندان ارائه می‌کردند اما دیگر این امکان برای افرادی که قدرت خرید کتاب از کتابفروشی‌ها را دارند فراهم نیست.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روزنامه dawn- فروشندگان کتاب این منطقه هر هفته و در روز یکشنبه به خیابان «بانک» می‌آمدند و بساط خود را در کنار خیابان می‌چیدند و کتاب‌های خود را می‌فروختند؛ آنان کتاب، مجله و کتب درسی به تقاضاکنندگان ارائه می‌کردند.
 
آثار موجود در این یکشنبه بازار در زمینه حقوق، مهندسی، ادبیات، کتب مذهبی، باغداری، و مجلات خانه‌داری به علاقه‌مندان ارائه می‌شد. بازار محلی هفتگی در خیابان هر یکشنبه برگزار و خدمات زیادی را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کرد.
 
پلیس راهنمایی و راننگی این منطقه از هر بساط حدود 300 روپیه در یک روز جمع‌آوری می‌کرد. هر یکشنبه تاجرین این منطقه فروشگاه‌ها و ساختمان‌های تجاری خود را به دلیل تعطیلات پایان هفته تعطیل می‌کردند و محلی‌ها بساط‌های موقت خود را در همین مکان قرار می‌دادند.
 
اما پلیس جلوی محلی‌ها و بساط کردنشان را در کنار پیاده‌روها و کنار خیابان‌ها گرفته است زیرا از نظر آنان این گروه موجب ایجاد ترافیک در این منطقه می‌شدند.
 
«قیصر محمود»، یکی از این دستفروشان در این باره گفت: «پلیس موجب از بین رفتن این بازار محلی کتاب شده است. این بازار کتاب دست‌دوم سبب شده بود بسیاری از مردم برای خرید جذب این منطقه شوند. پلیس قصد داشت فقط این بازار را تعطیل کند و حالا دست‌فروشان تقاضا کردند دیگر دستفروشان را نیز از کنار این خیابان جمع کنند.»
 
«یوسف شهید»، عضو پلیس ترافیک در این باره به روزنامه «داوون» گفت: «ترافیک در این منطقه پلیس را مجبور کرد که این بازار را تعطیل کند. ما از کتابفروشان درخواست کردیم دیگر در پیاده‌روها و کنار جاده‌ها بساطشان را پهن نکنند.»
 
او معتقد است مردم زیادی برای خرید به این منطقه می‌آیند و به دلیل نبودن فضای کافی برای پارکینگ ترافیک زیادی ایجاد می‌شود.
 
در این میان علاقه‌مندانی که روز یکشنبه برای خرید کتاب به این منطقه آمدند و از این موضوع باخبر شدند عصبانیت خود را از تعطیلی کار دست‌فروشان اعلام کردند. آن‌ها معتقدند کتاب در بساط این دست‌فروشان نه تنها ارزان‌تر است بلکه جلوه‌ای ویژه به این بازار هفتگی می‌بخشد.
 
«محمد اختر» که بازنشسته دولت است در این باره گفت: «من برای خرید کتاب آمدم اما دیدم خبری از بساط دست‌فروشان کتاب نیست. پلیس مردم را از وجود مکانی که کتاب‌های ارزان‌تر می‌فروشد محروم کرده است.» او معتقد است کتابفروشی‌ها کتاب‌ها را با قیمت بیشتری می‌فروشند و هیچ کتابخانه بزرگی نیز در این منطقه وجود ندارد. به همین دلیل مردم چاره‌ای جز خرید کتب دست‌دوم و ارزان ندارند.
 
«فوزیه احمد»، یکی دیگر از بازدیدکنندگان این بازار گفت که هر هفته به بساط دست‌فروشان کتاب می‌رفت تا کتاب‌های درسی برای فرزندانش و کتاب داستان برای خود بخرد و همچنین لباس دست‌دوم در بخشی دیگر از بازار برای خود و کودکانش فراهم کند. «شوهر من عاشق بازدید از بازار کتابفروشان بود. دوست داشت کتاب‌های مختلف را از نزدیک ببیند اما حالا یکشنبه‌های بازار «صدر» دیگر برای ما جذابیتی ندارد.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها