جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۷
کتاب‌های رنگ‌آمیزی، راهی برای کاهش تنش بزرگسالان

اخیراً موج جدیدی در سراسر دنیا برای استفاده بزرگسالان از کتاب‌های رنگ‌آمیزی به راه افتاده است. روانشناسان نیز بر تأثیرگذاری این کار بر آرامش ذهن و جسم صحه گذاشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از wsj، «آناستازیا ماستین» هنگام برگرداندن کتاب‌های خود به کتابخانه با تبلیغ مهمانی‌ای روبه‌رو شد که در آن برنامه رنگ‌آمیزی کتاب انجام می‌شد. وی عکسی از این برگه تبلیغاتی گرفت و تصویر را از طریق پیامک برای دوستانش ارسال کرد.

روز موعود فرا رسید. «آناستازیا» آماده شد و به دخترش گفت قصد دارد به مهمانی رنگ‌آمیزی برود. دختر از کار مادر بسیار متعجب شد!

یوگا و زومبا برای آرام کردن بشر کافی نیستند. بازی angry bird یا candy crush saga شاید موقتاً به آرامش ما کمک کنند اما آن‌ها بخشی از دنیای الکترونیک هستند. به همین دلیل بزرگسالان برای فرار از این دنیای ترسناک به دنیای مهدکودک پناه می‌برند.

«بیل سانوالد»، مدیر یکی از بخش‌های کتابخانه «سانتیاگو» معتقد است اوایل سال جاری متوجه شدم والدینی که فرزندانشان را برای شرکت در کارگاه خلاقانه نقاشی و کاردستی می‌آورند به کمک به فرزندانشان علاقه‌مند هستند و مثلاً یکی از مادرها یک وسیله گرد برای تمیز کردن پیپ درست کرده بود و از نتیجه کارش بسیار خوشحال بود.

در نتیجه «آقای سانوالد» تصمیم گرفت کارگاهی برای بزرگسالان برگزار کند. کتابخانه برنامه «کاهش استرس به وسیله رنگ‌آمیزی» را در نظر گرفت. و حالا صدها کتابخانه در سطح کشور هستند که مایلند چنین برنامه‌ای را عملی کنند و برنامه رنگ‌آمیزی دسته‌جمعی برای بزرگسالان را به اجرا درآورند.

در کتابخانه «دارمونت» خانم «ماستیان» که مادر 49 ساله دو فرزند است چنان غرق رنگ کردن یک فیل شده بود که متوجه صداهای اطرافش نشد. «بسیار جالب است. هیچ درست و غلطی وجود ندارد و آدم‌ها هر آنچه در ذهن دارند در قالب رنگ به روی صفحه می‌آورند.»

یکی از مادران دور میز رنگ‌آمیزی است و با شوق فراوان می‌گوید «اینجا کسی آدم را زیر ذره‌بین و سلیقه تو در انتخاب رنگ را مورد قضاوت شخصی خود قرار نمی‌دهد.

هشت کتاب پرفروش آمازون در میان بیست کتاب اول پرفروش این سایت کتاب‌های رنگ‌آمیزی هستند و برای بزرگسالان طراحی شده‌اند. به نظر می‌آید که این کتاب‌ها با جزئیات بیشتری  با موضوعاتی مانند ماهی، حیوانات، گل‌ها و اشکال معنوی چون «ماندلا» طراحی شده‌اند!

«میشائیل اومارا»، ناشر بریتانیایی از یکی از کارمندان نقل می‌کند که «وقتی مادرم را هنگام رنگ‌آمیزی دیدم بسیار خجالت‌زده شدم.» اینجا بود که این ناشر بریتانیایی تصمیم گرفت در انتشارات خود کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان را منتشر کند.

نتیجه این تصمیم کتاب «رنگ‌آمیزی خلاقانه برای بزرگسالان» در می سال 2012 در بریتانیا وارد بازار کتاب شد و از تصاویر و نقاشان حرفه‌ای برای انجام این کار استفاده کرد. آقای اومارا می‌گوید: «من عاشق کتاب و کلمات هستم. حالا به آدمی معروف شده‌ام که کتاب بدون کلمات منتشر می‌کند.»

یک ماه بعد از انتشار، «رنگ‌آمیزی خلاقانه برای بزرگسالان» در بریتانیا حراج و در فرانسه منتشر شد. این کتاب در فرانسه «هنر درمانی: صد رنگ ضد استرس» نام گرفت. اومارا معتقد است «واقعاً تأثیرات ضد استرس زیادی دارد و مانند یوگا و مدیتیشن عمل می‌کند.»

«جاناتان باسفورد» این بار انتشارات «پنگوئن» را برای انتشار کارهایش انتخاب کرد. کتاب جدید وی به نام «اقیانوس گمشده» در اکتبر سال جاری منتشر شد. طرفداران او در صفحه شخصی وی در شبکه‌های اجتماعی پیشنهادهای زیادی به وی در این باره می‌دهند. «مردم بسیار مشتاق کارهای فضایی هستند و من مایل بودم به آنها ثابت کنم که فضای بیرون از کره زمین بسیار سیاه است.»

درخواست خرید مدادرنگی نیز در این دوره افزایش یافت؛ مثلاً فروشگاه‌های لوازم‌التحریر قیمت مداد رنگی 24 تایی را که 13 دلار بود به سه یا چهار برابر افزایش دادند. «میا گالیسون» که صاحب یک مغازه لوازم‌التحریرفروشی است می‌گوید شش ماه پس از سفارش محصولات خود از تایوان موعد تحویل است و وی باید در این شش ماه شرایط بازار را بررسی کند. این ریسک وجود دارد که موج خرید کتاب‌های رنگ‌آمیزی ناگهان از بین برود اما وی امیدوار است چنین حرکتی تداوم خود را حفظ کند.

در «سن دیه‌گو» نیز «الیزابت منصور» که مربی سلامت است جلسه ماهانه‌ای در خانه خود برگزار می‌کند که در آن ده نفر به مدت دو ساعت کار رنگ‌آمیزی انجام می‌دهند. و از هر نفر پنج دلار دریافت می‌کند. در آغاز از همگان درخواست می‌کند پنج دقیقه آرام باشند و تفکر کنند. سپس چای و کلوچه می‌خورند. تلفن‌های همراه خود را خاموش می‌کنند. موزیک آرامی پخش می‌شود و سپس همه شروع به رنگ‌آمیزی می‌کنند و در نهایت نتیجه کار خود را به یکدیگر نشان می‌دهند.

اما اگر بزرگسالان از رنگ‌آمیزی خسته شوند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ «کارینا گوئیترمان» که کمک ویراستار روزنامه است می‌گوید: «همه در فکر پایان این موج هستند و از خود می‌پرسند در آخر چه می‌شود اما کار خلاقانه پایان ندارد و همه باید یاد بگیرند که نباید دنبال پایان باشند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها