پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۰
شجاعی: «آثار و برکات امام حسین (ع) در دنیا» را بخوانید

سید علی شجاعی، نویسنده، کتاب «آثار و برکات امام حسین (ع) در دنیا» نوشته السید الهاشم الناجی الموسوی الجزایری را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد داد و گفت: متن این کتاب با وجود صبغه پژوهش‌محوری و تلاش مؤلف برای استخراج محتوای آن، بر مبنای تمرکز بر احادیث و روایات، اثری قابل استفاده برای تمامی سطوح مخاطبان و تمامی تفکرات است.

سید علی شجاعی، نویسنده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب پیشنهادی خود برای مطالعه مخاطبان، توضیح داد: کتاب «آثار و برکات امام حسین (ع) در دنیا» از آثار سترگ مفسر و اندیشمند بزرگ جهان تشیع، السید الهاشم الناجی الموسوی الجزایری است که در متن خود با استناد به احادیث و روایات متعدد نقل شده از ائمه معصومین (ع) به بررسی برکت‌های وجودی تولد، حیات و شهادت امام حسین (ع) پرداخته است.

وی افزود: این کتاب که نسخه اصلی آن به زبان عربی نگارش یافته است، به کوشش استاد دکتر محمود مهدوی دامغانی، استادیار و دانشیار دانشکده‌های الهیات و ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد به زبان فارسی ترجمه و از سوی انتشارات کتاب نیستان به چاپ رسیده است.

شجاعی درباره ویژگی‌های این کتاب گفت: متن کتاب با وجود صبغه پژوهش‌محوری و تلاش مؤلف برای استخراج محتوای آن بر مبنای تمرکز بر احادیث و روایات، اثری قابل استفاده برای تمامی سطوح مخاطبان و تمامی تفکرات است. نویسنده در این کتاب هرگز به دنبال خلق کتابی برای خواص نبوده است و این مساله را در زبان و املاء و شیوه نگارشی خود مورد عنایت قرار داده و از سوی دیگر مترجم نیز با درک این موضوع، دقتی بیش از اندازه در انتقال و بازنویسی آن به خرج داده است.

قائم مقام مدیر انتشارات «کتاب نیستان» ادامه داد: نکته دیگری نیز که به غنای این اثر می‌افزاید توجه به نقل قول‌های روایت شده از اهل سنت در موضوع مورد توجه کتاب است که این نقل قول‌ها از سوی نویسنده و مترجم به صورت پاورقی در کتاب درج شده است و هر نوع حضور و دخالت نویسنده و تفکر و اندیشه شخص او در این اثر حذف شده و نمی‌توان ردی از آن در متن اثر یافت و بر این اساس مخاطب در این کتاب تنها با مجموعه‌ای متصل و به هم پیوسته از احادیث و روایات درباره موضوعی خاص روبه‌رو می‌شود.

این کتاب که در چهارده فصل تدوین شده است و فصل مشترک تمامی فصول آن نیز بررسی برکات وجودی زندگی سیدالشهداء (ع) است، شامل فصول موضوعی زیر است: آثار و برکات وجودی امام حسین (ع) از تولد تا شهادت، پس از شهادت، زیارت حرم و بارگاه و قتلگاه ایشان، تربت و خاک مقدس ایشان، برکات کربلای مقدس، زیارت کردن و سلام دادن به امام شهید، برپا داشتن سوگواری و خواندن مقتل، سرودن شعر در مرثیه شهادت امام، گریستن و مویه کردن بر امام، لعن فرستادن بر قاتلان شهدای کربلا، دوستی و مهرورزی با حضرت و نام‌گذاری به نام مقدس ایشان…

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب «آثار و برکات امام حسین (ع) در دنیا» به لینک زیر مراجعه کنید:

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها