سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۵
کتاب تحلیلی ویژه‌ای درباره قطعنامه 598 وجود ندارد

حسین اردستانی، مدیر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس، از در دست انتشار بودن کتابی با محوریت قطعنامه 598 خبر داد و گفت: تاکنون کتاب تحلیلی ویژه‌ای درباره پذیرش قطعنامه 598 ندیده‌ام. بیشتر کتاب‌ها شامل گفت‌وگوها و مقالات مرتبط با آتش‌بس بین ایران و عراق است._

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از مدیریت اطلاع رسانی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس، حسین اردستانی در آستانه بیست‌و پنجمین سالگرد پذیرش قطعنامه 598، به تشریح دلایل محدود بودن آثار مرتبط با این موضوع پرداخت و گفت: این امر، ریشه در مقوله وسیع‌تری به نام دفاع‌مقدس دارد که حوزه پژوهشی آن تاکنون به شکل محدود مورد توجه قرار گرفته است. وقتی پژوهش‌ها در یک حوزه مشخص و متمرکز بر یک موضوع انجام شود، به صورت طبیعی دامنه آثار چاپی درباره آن محدودتر می‌شود.

وی از انتشار کتاب تازه‌ای در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس با محوریت قطعنامه 598 خبر داد و افزود: تاکنون کتاب تحلیلی خاصی درباره پذیرش قطعنامه 598 ندیده‌ام. بیشتر کتاب‌ها شامل گفت‌وگوها و مقالات مرتبط با آتش‌بس بین ایران و عراق است. اما کتاب جدید مرکز، آماده ارسال به چاپخانه است و فقط در انتظار برپایی جلسه نقد قبل از انتشار به سر می‌برد. این کتاب، نگاهی به روند دیپلماسی و سیاست خارجی جنگ عراق علیه ایران دارد و به صورت خاص، به موضوع قطعنامه 598 پرداخته است.

عضو هیات علمی دانشگاه امام‌حسین (ع) با اشاره به ظرفیت این مقوله در زمینه تدوین آثار متنوع پژوهشی اظهار کرد: قطعنامه 598 را می‌توان از زاویه‌های گوناگون پژوهشی متفاوت مورد بررسی قرار داد. این موضوع، دامنه‌دار بوده و چون یکی از مقاطع مهم جنگ عراق و ایران محسوب می‌شود، می‌توان به بررسی سازوکار شورای امنیت سازمان ملل، سیاست قدرت‌های بزرگ و قطعنامه 598، زمینه‌های تصویب آن و مواضع ایران و عراق اشاره کرد.

حسین اردستانی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل اجرایی نشدن دریافت غرامت جنگی توسط ایران تاکید کرد: قطعنامه 598 دارای بندهای مرتبط با هم بود که پس از بند «یک» که درباره آتش‌بس و قرار گرفتن نیروها پشت مرزهای بین‌المللی و ورود کلاه آبی‌های سازمان ملل در مرز دو کشور است، بندهای 6 و 7 بسیار محوری‌ است. غرامت، ریشه در بند 6 و بستگی به شناخت متجاوز داشت.

وی از اعلام رسمی متجاوز بودن عراق در جنگ با ایران، توسط خاویر پرز دکوئیار، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد در سال 1991 میلادی یاد کرد و گفت: گرچه نظر سازمان ملل، خیلی دیر اعلام شد اما به طور طبیعی، بند مربوط به غرامت در قطعنامه 598 قابل پیگیری و اجراست.

مدیر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس با اشاره به تجاوز عراق به کویت و محکومیت عراق به پرداخت غرامت گفت: آن خسارت تاکنون از عراق در حال ستانده شدن است و تا یک ماه پیش 46 میلیارد دلار خسارت از عراق گرفته شده و بقیه آن از فروش نفت عراق کسر می‌شود و به حساب کویت ریخته خواهد شد. این روند در قبال ایران هم باید انجام می‌شد اما چند دلیل، باعث عدم اجرایی شدن بند مربوط به غرامت شد.

حسین اردستانی در ادامه و در تشریح این دلایل تصریح کرد: اراده بین‌المللی و اراده شورای امنیت و سازمان ملل در این حوزه ضعیف است. ضامن اجرای بند غرامت در قطعنامه 598، نهاد تصویب‌کننده آن است که این اراده، در شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد. همچنین با روند سه، چهار سال گذشته در ارتباط با انرژی هسته‌ای، تحریم‌های متعددی علیه ایران به اجرا گذاشتند. در شرایطی که آمریکا و اعضای دایمی شورای امنیت، به صورت مستقیم درگیر جنگ اقتصادی با ایران هستند، طبیعی است که به نفع ایران، وارد این موضوع نمی‌شوند.

استاد درس تحولات سیاسی، اجتماعی ایران در گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: وقتی موضوع پرداخت غرامت به ایران مطرح شده، کارشناسان و نخبگان عراقی هم به وضع نامناسب کشور و شرایط خود اشاره کرده‌اند و گفته‌اند که قادر به پرداخت غرامت نیستیم و با ما مدارا کنید. حتی این موضوع را عنوان می‌کردند که غرامت را ببخشید اما جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت، موافقت خود را با بخشش غرامت اعلام نکرده و تنها مراعات شرایط خاص کشور عراق را کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها