شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۰
زادروز نویسنده‌ای که بیش از 108 اثر برای بچه‌ها نوشت

«روبرت کراوس» نویسنده و تصویرگر آمریکایی کودک و نوجوان، 21 ژوئن متولد شد. وی بیش از 108 اثر برای بچه‌ها نوشت و بیشتر شخصیت‌های داستان‌هایش حیوانات بودند.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، روبرت کراوس 21 ژوئن سال 1925، در شهر میلواکی ویسکانسین آمریکا، متولد شد. او زمانی که 10 سال داشت، در مسابقه داستان‌نویسی مصور که توسط مجله محلی میلواکی برگزار شد، مدال طلا گرفت. دو سال بعد کراوس در مجله به نام «پابلیک نوایسانس» استخدام شد و به صورت هفتگی آثار تصویرگری‌اش را برای این مجله می‌فرستاد. 

کراوس زمانی که در انجمن دانش‌آموزان رشته هنر شهر منهتن تحصیل می‌کرد، نخستین داستان مصور خود را به وجود آورد و به مجله «نیویورکر» فروخت. پس از آن، در مجله‌های دیگری همچون «کولیر»، به فعالیت پرداخت. 

سال 1950، این نویسنده به عنوان تصویرگر و کارتونیست مجله نیویورکر مشغول به کار شد و در این مجله به تولید داستان‌های مصور و طراحی جلد می‌پرداخت. در بیشتر تصویرگری‌های او، زمینه‌های رمانتیکی به چشم می‌خورد. کراوس به محل زندگی و اطرافش نگاهی مثبت داشت، خوبی‌ها را می‌دید و آن‌ها را به تصویر می‌کشید. 

در سال 1954، کراوس علاوه بر تصویرگری، نوشتن برای کودکان را آغاز کرد. نخستین اثر او با عنوان «جوینور، گربه خبرابکار» منتشر شد. پس از آن، کتاب «عنکبوت مشکل‌زا» را نوشت که در ادامه آن، دو اثر دیگر با عنوان‌های «مگس مشکل‌زا» و «لیدی باگ» را نوشت. «موشی در دریا»، « کتابخانه بانی»، «خرگوش کارلا استیونز» و «راسو» آثار بعدی کراوس بودند. 

از 108 اثری که از این نویسنده به چاپ رسیده، تاکنون اثری به فارسی ترجمه نشده و تنها سه اثر وی با زبان اصلی در کتابخانه ملی موجود است. 

کراوس سرانجام در سال 2001 در شهر کنت چشم از جهان فرو بست. از آثار دیگر این نویسنده می‌توان به «چگونه عنکبوت هالوین را نجات داد»، «موش عاشق»، «تمام موش‌ها آمدند»، «کهکشان جک، جام فضایی» و «سه دوست» اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط