سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۰
نویسنده، ناشر و فضای فرهنگی کیفیت نشر را رقم می‌زنند

مصطفی خرامان، مدیر فرهنگی انتشارات افق در هجدهمین نشست تخصصی ترویج کتابخوانی در کتابخانه مرجع کانون، سه شاخصه اصلی برای انتشار یک اثر خوب را نویسنده، ناشر و فضایی فرهنگی حاکم بر نشر عنوان کرد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، خرامان در این نشست که دوشنبه، 26 فروردین 1392 برگزار شد، گفت: در طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نویسندگان خوبی در کشور تربیت شده‌اند و از این نظر در بخش تولید محتوا در وضع خوبی قرار داریم که البته می‌تواند بهتر از این هم باشد. 

وی یادآور شد: اگر بخواهیم آثار خوبی تولید شود باید زمینه‌های لازم را برای نویسندگان فراهم‌ کنیم تا نویسنده دغدغه‌های جانبی از قبیل مشکل مجوز یا ناشر برای چاپ اثرش نداشته باشد، زمانی که این شاخصه‌ها فراهم باشد در محتوای اثر تاثیرات خوبی را شاهد خواهیم بود.
 
خرامان تعداد دفعات چاپ و شمارگان کتاب، به روز بودن آثار، دقت در مراحل تولید و تعریف درست نویسنده از اثر تالیفی را که براساس نیاز مخاطب با فکر و اندیشه تولید شود، از دیگر شاخصه‌‌های یک نشر خوب دانست. 

این نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان افزود: در بحث انتشارات هم از زمانی که یارانه کاغذ توسط دولت حذف شد اوضاع بهتری نسبت به قبل حاکم شد و این برای ناشرانی که آثار خوب و فاخر تولید می‌کردند یک مزیت محسوب به شمار آمد؛ چرا که با حذف یارانه کاغذ، ناشرانی که بیشتر به فکر بازار بودند و دغدغه فرهنگی نداشتند از گردونه نشر خارج شدند. 

نویسنده رمان آرزوی سوم هم‌چنین اظهار کرد: در حال حاضر به طور کلی تولید کتاب در حوزه کودک و نوجوان را می‌توانیم متوسط ارزیابی کنیم که با توجه به جمعیت جوان کشور باید تلاش کنیم که وضع بهتری را شاهد باشیم. 

خرامان در پاسخ به سوال یکی از حاضران در زمینه نقش مدیر هنری و گرافیست و حتی بسته‌بندی کتاب‌های کودک و نوجوان در مراحل تولید کتاب، گفت: نقش مدیرهنری در نشر بسیار حایز اهمیت است چرا که یکی از کسانی که در شورا باید کتاب با تایید او برای چاپ فرستاده شود، مدیر هنری نشر است و در زمینه بسته بندی نیز مانند هر کالای دیگر باید اصل مشتری مداری در عرضه کتاب هم رعایت شود. 

ابراهیم اقلیدی، مترجم کتاب‌های کودک نیز درباره آثار ترجمه در این برنامه گفت: برای ترجمه باید کتاب‌هایی انتخاب شوند که مخاطب محور باشند و از انتشار کتاب‌های بازاری که جز آسیب برای کودکان و نوجوانان بهره دیگری ندارد، جلوگیری شود. 

وی افزود: مسوولان فرهنگی کشور باید تلاش کنند تا مشکلات سر راه ناشران، مولفان و مترجمان تا حدودی کمتر شود و تولید آثار خوب، افزایش یابد هم‌چنین ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان کودکان و نوجوانان می‌تواند به تشویق ناشران برای تولید آثار فاخر کمک کند. 

نشست تخصصی ترویج کتابخوانی به همت کتابخانه مرجع کانون دوشنبه پایان هر ماه با حضور برخی دست‌اندرکاران حوزه کتاب کودک و نوجوان با موضوع‌های مختلف در محل این کتابخانه برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط