دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۰
راه‌اندازي 21 مركز جديد استاني از سوي سازمان اسناد و كتابخانه ملي

رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران از راه‌اندازي 21 مركز جديد استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي خبر داد.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) و به نقل از روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، دكتر اسحاق صلاحي، رييس كتابخانه ملي در ديدار خود با امام جمعه اصفهان، گفت: در جمع‌آوري اسناد و منابع نبايد بر جنبه‌هاي تاريخي و ملي بيش از نگاه مذهبي و ديني توجه شود.
 
وي با اشاره به اهميت اسناد ايران به عنوان پيشينه تاريخي كشور، گفت: بايد بيش از پيش به تاريخ ايران بعد از اسلام توجه شود، چرا كه درخشش و ماندگاري تاريخ كهن، به واسطه هويتي است كه دين به آن بخشيده است. 

صلاحي به وظيفه گردآوري منابع و اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملي اشاره كرد و افزود: آنچه از كتاب در كشور توليد مي‌شود، طبق قانون واسپاري بايد 2 نسخه در اختيار كتابخانه ملي قرار گيرد و براي نسل آينده حفاظت و نگهداري شود.

وي فضاي مجازي را براي نشر فرهنگ و تمدن اسلامي ايراني مفيد دانست و گفت: محور و سياست اصلي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران جمع آوري منابع و اسناد در حوزه انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و ايران اسلامي است و استفاده از نرم‌افزارها و فن‌آوري‌هاي نوين و ارايه خدمات غير حضوري كتابخانه‌اي به پژوهشگران در سراسر ايران و جهان از اولويت‌هاي كتابخانه ملي در اين عرصه است.

رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران ادامه داد: بيش از 227 ميليون برگ سند تا كنون به صورت الكترونيكي در اختيار محققان و پژوهشگران قرار گرفته است كه اين اسناد در آينده نزديك به 700 ميليون برگ سند خواهد رسيد.

وي همچنين از راه‌اندازي 21 مركز جديد استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي سخن گفت و افزود: به زودي فضاي كافي براي توسعه مديريت مركز اصفهان در اختيار قرار خواهد گرفت. 

صلاحي در پايان بر فرهنگ هِبه و وقف منابع براي توسعه و غني بخشي اسناد و منابع كتابخانه‌هاي مراكز استاني براي انتقال ميراث فرهنگي كشور به آيندگان تاكيد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها