چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۰ - ۱۳:۲۵
حافط و تاگور کنار هم می‌ایستند

به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد تولد رابیندرانات تاگور، شاعر نامدار هندی، پانزدهمین دوره از همایش یادروز حافظ، با نام و محوریت «حافظ در شبه قاره هند» به موارد پیوند دهنده حافظ و فرهنگ شبه قاره هند خواهد پرداخت. این همایش20 مهر امسال در شیراز برگزار می‌شود./

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد فارس‌شناسی، با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته، مقرر است ویژه برنامه‏های یادروز حافظ به ویژه در بخش علمی با رویکرد حافظ و تاگور، (شاعر نام‏دار هندی) انجام شود.

در همین راستا ستاد برگزاری یادروز حافظ با همکاری بخش فرهنگی سفارت هند در ایران، شورای گسترش زبان فارسی، مرکز مطالعات شبه قاره و آسیای جنوبی (دانشگاه سیستان و بلوچستان) و برخی نهادهای فرهنگی دیگر، پانزدهمین دوره مراسم یادروز حافظ را 20 مهر در شیراز برگزار می‌‌کنند.

این اتفاق به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد تولد «رابیندرانات تاگور»، شاعر نام‌دار هند که از ارادتمندان حافظ شیرازی بوده، برنامه‌ریزی شده و موضوع محوری برنامه‌های علمی یادروز حافظ در سال جاری «حافظ در شبه قاره هند» در نظر گرفته شده است.

تاگور و حافظ (مقایسه، تاثیرپذیری و...)، تاثیرپذیری شاعران و نویسندگان شبه قاره از حافظ، نسخه‏های خطی ناشناخته یا کم‌تر شناخته شده در شبه قاره، ترجمه‌های دیوان حافظ در شبه قاره، حافظ‌پژوهی در شبه قاره، شرح‌های دیوان حافظ در شبه قاره، جایگاه اشعار حافظ در قوالی‌های شبه قاره، حافظ و پادشاهان هند و دیگر موضوعاتی که در پیوند با حافظ و شبه قاره باشد، از جمله محورهای اصلی این همایش اند. 

در فراخوان این همایش، از تمامی استادان، دانشجویان و حافظ‌پژوهان علاقه‌مند برای ارسال مقاله و مشارکت در برنامه‌های علمی یادروز حافظ دعوت صورت گرفته است و تاکید شده علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت اینترنتی بنیاد فارس‌شناسی به نشانی اینترنتی «www.ffs.ir» مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط