دبیر علمی جایزه جلال آل احمد در گفت و گو با "ايبنا":

تعهد به فرهنگ ملی و دینی و صمیمیت در نگارش، وجه تمایز جایزه آل‌احمد است

دبیر علمی جایزه ادبي جلال آل‌احمد از وجوه متمایز اين جایزه نسبت به ديگر جوايز ادبي در كشور خبر داد و گفت كه در گزينش آثار ارسالي، علاقمندی به فرهنگ ملی و دینی، نگرش خاص آل احمد به جریان های روشنگری و موضوع غربزدگی در كنار ملاك هايي چون مستندنگاری و شناخت و معرفي مناطق جغرافیایی مورد توجه هيات علمي و داوران قرار داشته است.\
تعهد به فرهنگ ملی و دینی و صمیمیت در نگارش، وجه تمایز جایزه آل‌احمد است
محمد علی رمضانی،دبیر علمی جایزه جلال آل احمد در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)ضمن بیان این مطلب و نگاه ویِِژه جلال آل‌احمد به جریان روشنفکری در رودررویی با غرب، درباره بررسی آثار رسیده به دبیر خانه گفت: نگرش کلی اين جايزه، بحث داستان نویسی، مستندنگاری و نقد ادبی در آثار جلال است که سه گروه اصلی آثار مورد ارزیابی را تشکیل داده است.

رمضانی در پاسخ به این سوال که در بررسي و گزینش آثار، معيار و ملاك توجه به فرم و محتوا تا چه حد مد نظر بوده است؟ توضیح داد: طبیعتا در بررسي آثار، محتوا موردنظر بوده است و اینکه مضمون پربارتری در راستای آن رشته موردنظر و ارتقای سطح ملی و فرهنگی و ادبی و شاخصه های اصیل زبان فارسی دارا باشند. همچنین به لحاظ سبکی، اينكه آثار چه سبک و قالبی دارند، از نظر دور نمانده است.

وی همچنين در پاسخ به سوال دیگری درباره شاخص های اصلی آثار منتخب افزود: در اینجا همین طور که آثار در بخش قالب و محتوا سنجیده می شوند، موضوع قالب خاص زبان جلال و ادبیات خاصی که پایه ریزی کرد و صمیمیت وي در نثر هم مورد نظر بوده است.

وی همچنين درباره وجه تمایز آثار برگزیدگان جايزه ادبي جلال آل احمد در مقایسه با دیگر جوایز ادبی یادآور شد: علاقه‌مندی ایشان به کشور اسلامی و تعهد ایشان به فرهنگ ملی و دینی که در آثار جلال مطرح است و نویسندگان ما باید به آن پایبند باشند، در بررسي آثار اين جايزه ادبي اعمال شده است.

دبیر علمی جايزه ادبي جلال آل احمد در مورد داوری آثار و داشتن "برگزيده" به جاي نفرات اول و دوم توضیح داد: از نظر ما این بحث روشن است. انتخاب ها توسط هیات هاي امنا و علمی این جایزه صورت گرفته است و تا قبل از مراسم اهدای جایزه نیازی به عنوان کردن آن نیست.

به گفته وی در مراسم اهدای جایزه جلال آل احمد تعدادي از شخصیت ها و مسئولان فرهنگی و نيز صاحبان آثار سخنراني مي كنند. 

مراسم اهدای جایزه جلال آل احمد روز شنبه سوم آذرماه ،مصادف با روز تولد این نویسنده در تالار وحدت برگزار می شود.
کد مطلب : ۲۹۲۸۵
https://www.ibna.ir/vdcft0d0.w6d1cagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما