نمايشنامه «آمادئوس» نوشته پيتر شفر با ترجمه منيژه محامدي روانه بازار كتاب شد. اين نمايش به كارگرداني او به روي صحنه رفته است.\
«آمادئوس» به بازار كتاب آمد

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اين نمايشنامه به زندگي «آمادئوس موتسارت» آهنگساز معروف اتريشي قرن 18 از زبان شخصيتي به نام «سالي بري» مي‌پردازد. در اين اثر داستان موسيقيدان نابغه‌اي به نمايش گذاشته مي‌شود كه از همان دوران كودكي شهرتش سراسر اروپا را فراگرفت.

به گفته وي، اين نمايش با حضور بازيگراني چون ‌محمد اسكندري، مهوش افشار‌پناه، ارژنگ اميرفضلي، محمد شيري و محمود لاچيني در اسفند سال 1387 به روي صحنه رفته است.

نمايشنامه «آمادئوس» نوشته پيتر شفر با ترجمه منيژه محامدي در شمارگان 1100 نسخه و با قيمت تعيين شده 2000 تومان از سوي انتشارات افراز روانه بازار كتاب شده است.

سر پيتر لوين شفر، معروف به پيتر شفر، نمايشنامه‌نويس انگليسي خالق نمايشنامه‌هاي زيادي است كه برنده جوايز مختلف بوده و برخي از آنها تبديل به فيلم شده‌اند.

شفر در ليورپورل به دنيا آمد. پدرش دلال معاملات ملكي بود. او تحصيلات متوسطه را در لندن گذراند و موفق شد در كالج ترينيتي كمبريج در رشته تاريخ بورس بگيرد. در زمان جنگ جهاني دوم جزو كساني بود كه به معادن زغال سنگ فرستاده شد تا سوخت ارتش را تامين كنند. پيش از آنكه به ذائقه‌اش در نمايشنامه‌نويسي پي ببرد كارهايي از قبيل صندوق‌داري، كتاب‌فروشي و دستياري در كتابخانه عمومي نيويورك را تجربه كرد.

نخستين نمايشنامه او «شوره‌زار» است. در پي اين موفقيت شفر به نوشتن ادامه داد و موقعيت خود را به عنوان يك نمايشنامه‌نويس در سال 1958 با توليد نمايش «تمرين پنج انگشتي» تثبيت كرد. اين نمايش در لندن با كارگرداني جان گيلگاد به روي صحنه رفت كه جايزه نمايشنامه‌نويسي دراما استاندارد را به خود اختصاص داد. زماني كه اين نمايش در سال 1959 براي اجرا به نيويورك رفت، در آنجا هم مورد استقبال قرار گرفت و جايزه منتقدان نمايشي اين شهر را نيز از آن خود كرد.

روش شفر شامل تركيب يگانه‌اي از درام فلسفي و كمدي هجوآميز است. 

نمايشنامه «اسب» براي شفر جايزه توني نمايشنامه‌نويسي و نيز جايزه حلقه منتقدان نيويورك در سال 1975 را به ارمغان آورد. اين نمايشنامه سفري هيجان‌انگيز به درون ذهن پسر 17 ساله‌اي است كه در يك اصطبل كار مي‌كند و در چشم شش اسب ميخ طويله فرو كرده است.

شفر موفقيت خود را با «آمادئوس» ادامه داد و جوايز اونينگ استاندارد و منتقدان لندن را به خود اختصاص داد. اقتباس سينمايي از آمادئوس در سال 1984 با موفقيت بي‌سابقه‌اي همراه بود و براي سازندگان آن هشت جايزه اسكار از جمله بهترين فيلم را به ارمغان آورد.

«كلفت‌ها»، «مده»، «حكومت نظامي»، «ويرانگر»، «تبعه دست دوم»، «پرواز بر فراز آشيانه فاخته»، «روز از نو»، «چشم‌اندازي از پل»، «كوري» و «تبرئه شده» از جمله آثاري هستند كه محامدي ترجمه و كارگرداني كرده است.

کد مطلب : ۵۰۴۹۰
https://www.ibna.ir/vdchvknm.23nvwdftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی