مقتل سیدالشهدا(ع) در قدیمی‌ترین نسخه خطی لهوف سید‌بن طاووس با قدمت 4 قرن موجود در گنجینه رضوی، رونمایی و معرفی شد.
نسخه خطی 400 ساله مقتل لهوف رونمایی شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، کتاب «اللُّهوف علی قتلی الطُّفوف» از تألیفات رضی‌الدین علی‌بن‌ موسی بن طاووس از علمای مشهور شیعه در قرن هفتم هجری است که در سال 1077 هجری قمری کتابت شده است. این اثر ارزشمند، از جمله نسخه‌های خطی نفیس موجود در گنجینه رضوی است که به بیان تاریخ کربلا  و واقعه عاشورا پرداخته است. این نسخه از سوی داودبن عبدعلی بن شریف نجفی در 19 سطر و 67 برگ به خط نسخ است که در سال 1367 به مجموعه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی ملحق شده است.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی دهشت، استاد حوزه و دانشگاه و عضو کمیسیون تبلیغ شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان، در این نشست ضمن پرداختن به ابعادی از شخصیت سید‌بن طاووس، به وجود بیش از 60 اثر منسوب به این عالم شیعه اشاره کرد که از میان آن «لهوف» به بیان واقعه جانگداز کربلا پرداخته است.
 
وی این اثر را دارای نوآوری‌هایی در سبک نوشتار، نگاه به موضوع و نتیجه‌گیری دانست و سبک تحلیل کتاب را سبکی نو در چینش مطالب عنوان کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه، وجود کتاب لهوف در قفسه‌های کتب ادعیه حرم امام حسین(ع) را تحقق آرزوی نویسنده آن عنوان کرد که عاشقان آن حضرت از طریق مطالعه آن، به معرفت زیارت دست یابند.
 


حجت‌الاسلام والمسلمین دهشت، لهوف را آموزه‌ای برای اهل معرفت عنوان کرد و گفت: گریه‌کننده بر امام حسین(ع) باید یاری‌گر ایشان باشد که شهیدان ما ازجمله مدافعان حرم و در رأس ایشان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه بارز لبیک گویان بر ندای هل من ناصر ینصرنی امام هستند.
 
در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدصادق اشکوری، فهرست‌نگار و نسخه‌پژوه، اقدم بودن نسخ خطی را از شاخصه‌های برتر نسخه و نسخه معرفی شده را یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های لهوف عنوان کرد که در کتابخانه مرکزی نگهداری می‌شود.
 
همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل حافظیان، از فهرست‌نگاران و نسخه‌پژوهان مطرح نیز در این جلسه، ضمن برشمردن نکات مورد توجه در تشخیص نسخ خط معتبر، بر تصحیح منابع بر پایه قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی موجود تاکید کرد.
کد مطلب : ۳۲۴۷۷۱
https://www.ibna.ir/vdcbzabf8rhb5zp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب