چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۹
ایده‌های اولیه طرح «یک تجربه داستانی» نقد و بررسی شد

دومین نشست هم‌فکری طرح تولید مجموعه کتاب‌های طنز و فانتزی مصور برای کودکان با عنوان «یک تجربه داستانی» در مرکز تجربیات هنری و ایده‌های نو کانون برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا کورش پارسانژاد، مدیر مرکز تجربیات هنری و ایده‌های نو کانون که مدیریت این طرح را نیز برعهده دارد، در این نشست گفت: ایده‌های ارائه‌شده از سوی نویسندگان با کمک مشاوران ادبی و تصویری طرح از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

او فانتزی‌بودن، قابلیت تصویرگری، ساختار، هماهنگی فرم و محتوا و… را از جمله ویژگی‌های مهم برای تولید یک اثر طنز ادبی برای کودکان دانست و افزود: بیشتر ایده‌ها از نظر خصلت تصویری دارای قابلیت تصویرگری است؛ اما از نظر ویژگی‌های متنی برای طنز ادبی کودکان، نقطه‌نظرهایی وجود دارد که جمع‌آوری‌شده و امروز با حضور نویسندگان به جمع‌بندی خواهیم رسید.

پارسانژاد ضمن قدردانی از نویسندگان مشارکت‌کننده در این طرح، اضافه کرد: امیدواریم با کمک کارشناسان و نویسندگان بتوانیم مراحل خلق آثار برای این طرح را خوب و درست پیش ببریم و مجموعه فاخری را در حوزه آثار طنز و فانتزی برای کودکان تولید و ارائه کنیم.

مرجان فولادوند، نویسنده و مشاور ادبی طرح «یک تجربه داستانی» نیز در سخنانی گفت: هیچ‌کدام از طرح‌های اولیه که ارائه شده بود ما را قانع نکرد که صددرصد آن را قبول یا رد کنیم. بسیاری از ایده‌های ارائه‌شده قابلیت خلق اثر خوب را دارد؛ اما اعتقاد دارم اگر نویسنده نتواند کار را خوب جمع کند اگر ایده هم خوب و تازه باشد نمی‌تواند اثر موفقی تلقی شود.

او افزود: گاهی ممکن است یک نویسنده از طرح ساده، شاهکار خلق کند و گاهی یک ایده خوب می‌تواند تبدیل به یک فاجعه ادبی شود؛ بنابراین اجرای درست طرح مهم است؛ اما آنچه در این طرح‌ها شاهد بودیم بسامد موجود جادویی در قالب‌های مختلف بود و به نظر من بهتر است برای فانتزی‌کردن آثار به ایده‌های دیگری نیز بیاندیشیم تا در پایان با یک مجموعه کتاب‌های شبیه به هم مواجه نباشیم.

علیرضا دوست‌محمدی، تصویرگر و مشاور تصویری این طرح نیز عنوان کرد: من آشنایی زیادی با نویسندگانی که طرح ارائه کرده‌اند، ندارم و مطالب را از نگاه یک مخاطب مطالعه کردم. برخی دنیای فانتزی داشت و برخی دیگر دارای موقعیت‌های متفاوت‌تری بود؛ اما در حوزه تصویرگری آماده‌ام که اگر کمکی بتوانم، انجام دهم تا مجموعه خوبی به تولید برسد.

عباس قدیرمحسنی، کارشناس مرکز تجربیات هنری و ایده‌های نو کانون و دبیر طرح «یک تجربه داستانی» نیز ضمن قدردانی از مشارکت و همراهی نویسندگان گفت: ۱۷ اثر از سوی نویسندگان برای این طرح ارائه شد و تمام آثار از سوی کارشناسان و مشاوران ادبی و تصویری مورد بررسی اولیه قرار گرفت. امروز قرار است با حضور نویسندگان برای پیش‌برد بهتر طرح و ادامه روند کار، هم‌فکری صورت گیرد تا ایده‌هایی که تأیید می‌شود، مشخص شوند و نویسندگان شروع به خلق اثر کنند.

در ادامه این نشست که سه‌شنبه (۲۲ خردادماه) در مرکز تجربیات هنری و ایده‌های نو کانون برگزار شد، طرح‌ها و ایده‌های ارائه‌شده در حضور نویسندگان نقد و بررسی و نقاط قوت و ضعف آن‌ها مطرح شد؛ همچنین راهکارها و پیشنهادهایی برای بهترشدن آن‌ها از سوی نویسندگان و مشاوران ادبی و تصویری طرح ارائه شد.

طرح «یک تجربه داستانی» به منظور تولید مجموعه کتاب‌های طنز و فانتزی مصور برای کودکان با مشارکت مرکز تجربیات هنری و ایده‌های نو و اداره نظارت بر انتشارات کانون طراحی شده و نشست‌های ارزیابی و اصلاح به صورت ماهانه در مرکز تجربیات هنری با حضور نویسندگان برگزار می‌شود.

در این نشست مجید شفیعی، لاله جعفری، افسانه موسوی گرمارودی، فرزانه رحمانی، سمیرا قیومی، نیلوفر مالک، مریم شیرازی، معصومه میرابوطالبی، معصومه نوازنی و جمعی دیگر از نویسندگان کودک و نوجوان حضور داشتند.

لازم به یادآوری است، نخستین نشست طرح تولید کتاب‌های فانتزی مصور برای کودکان پیش از این، ۲۶ اردیبهشت‌ماه با حضور جمعی از نویسندگان کودک و نوجوان در مرکز تجربیات هنری و ایده‌های نو کانون برگزار شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط