سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۰
کتاب «ورزش در جامعه‌ی سرمایه‌داری»

کتاب «ورزش در جامعه سرمایه‌داری»،‌ نوشته تونی کالینز، با ترجمۀ آسو جواهری و پیشگفتاری از یوسف اباذری از سوی نشر سیب سرخ روانه بازار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، تاریخ‌دانان و متخصصین حوزه توسعه معتقدند که ما برای فهم آنچه اکنون رخ می‌هد باید درک کنیم چگونه به اینجا رسیده‌ایم. لذا برای درک زمان کنونی و عمل موثر در چارچوب آن، شناخت گذشته بیش از پیش لازم است. قطعاً ورزش از این قاعده مستثنی نیست چرا که مطالعه سیر توسعۀ ورزش و تربیت بدنی راهنمای خوبی برای درک تغییرات اجتماعی و شناخت ماهیت ورزش است. بررسی سیر تحول در ساختار مناسبات اجتماعی و سیاسی ورزش و وضع قوانین حقوقی و مدنی جدید که به توسعه آن در جوامع غربی انجامید محور اصلی این کتاب است. از سویی نویسنده کتاب به نقش مستقیم سرمایه‌داری و تمایل سرمایه‌داران به کسب سود از طریق ورزش به عنوان پیشران گسترش برخی از رشته‌های ورزشی در سرتاسر جهان اشاره می‌نماید.

نویسنده معتقد است که رویکرد جدید انسان غربی به کسب منفعت موجب احیای برخی از ورزش‌های محلی شده است. به گونه‌ای که این ورزش‌ها از یک مقیاس کوچک به پدیده‌ای جهانی بدل شدند که این جهانی شدن مستلزم ایجاد تغییراتی در ماهیت و قوانین این رشته‌های ورزشی شده است. این روند در سیر تدریجی خود از دنیای آماتوری وارد دنیای حرفه‌ای گشت و این سیر به گونه‌ای پیش رفت که در نهایت ورزش به تمامی در خدمت تجارت و سیاست درآمد. کتاب حاضر ضمن ارائه تصویری از ورزش مدرن در جوامع غربی، به نقش بی بدیل رسانه و پیوند این دو پدیده عصر جدید با هم می‌پردازد.

در ادامه کتاب به پیدایش رشته محبوب فوتبال پرداخته و توسعه آن را معلول ارتباط با بنگاه‌های شرط‌بندی و رسانه‌های نوشتاری و تصویری نوظهور می‌داند. به نوعی زشتی‌ها و زیبایی‌های ورزش در سرمایه‌داری را به تصویر می‌کشد. لذا مناسب خواننده عمومی است که می‌خواهد بداند خاستگاه‌های سرمایه‌داری در ورزش چگونه شکل گرفت و توسعه یافت. اما علاوه بر آن کتاب حاضر برای دانشجویان و پژوهشگران توسعه ورزش، کسب و کار ورزشی، جامعه شناسی ورزش و تاریخ ورزش جهت آگاهی ازروندهای گسترش، پویایی و انحراف ورزش به عنوان مقوله‌ای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می‌تواند مفید و کاربردی باشد.

ورزش و نظام سرمایه‌داری پیوند پرماجرایی دارد. کتاب حاضر زوایای پنهان و آشکار پیدایش و توسعه ورزش در جوامع سرمایه‌داری را که مملو از زشتی‌ها و زیبایی‌های خاص خود است، در قالب نوشتاری علمی به تصویر می‌کشد.

این کتاب در ۳۴۱ صفحه و با قیمت ۱۳۴ هزار تومان توسط نشر سیب سرخ روانه بازار شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها