شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۱
قلعه فلک‌الافلاک آسیب ندیده است

لرستان – دیوارهای بیرونی قلعه فلک‌الافلاک که در چهارشنبه سوری مورد اصابت ترقه قرار گرفته بودند در حال پاک‌سازی هستند.

عطا حسن‌پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خرم‌آباد گفت: در چهارشنبه‌سوری چند ترقه به دیوار بیرونی قلعه فلک‌الافلاک که از سوی میراث فرهنگی ساخته شده است برخورد کرده و در پی اصابت این ترقه‌ها هیچ آسیبی به قلعه فلک الافلاک وارد نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری لرستان افزود: در حال حاضر از سوی مدیریت مجموعه تاریخی فرهنگی قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد عملیات پاکسازی دوده‌ها در حال انجام است.

حسن‌پور افزود: حفظ و حمایت از میراث‌فرهنگی یک جامعه یک وظیفه مشترک است که نه تنها به دولت و سازمان‌های مربوطه وابسته است، بلکه نیاز به مشارکت فعال مردم دارد.

به گزارش ایبنا فَلَک‌الافلاک یا دژِ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده‌بُرجی هم شناخته می‌شود. این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است. تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان بازمی‌گردد. این بنا در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

پرونده ثبت جهانی «دره خرم‌آباد و قلعه فلک‌الافلاک» در بهمن ماه ۱۴۰۲ پس از امضای علی دارابی، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) ارسال شد. پرونده خرم‌آباد، ۵۴ هزار سال قدمت و زندگی در غارهای این منطقه را اثبات می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها