یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷
کتاب «الکترولیت در باتری‌های یون لیتیوم» منتشر شد

قزوین-کتاب «الکترولیت در باتری‌های یون لیتیوم» توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین به صورت نسخه فیزیکی و نسخه الکترونیکی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قزوین، کتاب «الکترولیت در باتری‌های یون لیتیوم» توسط علی‌رضا دهقان بیدختی و فرزانه دهقان بیدختی تالیف شده و به بررسی الکترولیت، به عنوان بخش مهمی از یک «باتری لیتیوم یون» می‌پردازد.

این کتاب در سه فصل شامل «ساختار سلول یون لیتیوم»، «مشخصه یابی سلول یون لیتیوم» و «انواع الکترولیت باتری لیتیوم یون» تالیف شده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «الکترولیت بخش مهمی از یک باتری لیتیوم یون را تشکیل می‌دهد که وظیفه آن انتقال یون‌های لیتیوم بین کاتد و آند است. الکترولیت‌های متداول به دو دسته‌ی کلی جامد و مایع تقسیم‌بندی می‌شوند. الکترولیت مایع، از حلال‌های آلی (مانند اتیلن کربنات، …) به همراه یک نمک لیتیوم به منظور تامین یون لیتیوم مثبت در محیط تشکیل می‌شود. همچنین در ساختار الکترولیت مایع از افزودنی‌هایی به منظور بهبود عملکرد باتری و یا افزایش سطح ایمنی آن استفاده می‌گردد. الکترولیت‌های جامد، نسل جدیدتر الکترولیت‌ها به شمار می‌روند که دو دسته پلیمری و غیرآلی را شامل می‌شوند. الکترولیت‌های غیرآلی، خود به سه دسته اصلی تقسیم خواهند شد. این سه دسته شامل الکترولیت‌های جامد سولفیدی، اکسیدی و فسفاتی می‌شوند. الکترولیت‌های پلیمری نیز به سه دسته اصلی الکترولیت‌های پلیمری بدون حلال، پلیمرژل و ترکیبی تقسیم می‌گردند. الکترولیت‌های مرسوم مورد استفاده در باتری‌های امروزی از نوع الکترولیت مایع هستند و انتظار می‌رود در سال‌های آتی، الکترولیت‌های فاز جامد نیز، به صورت تجاری، مورد استفاده قرار گیرند».

کتاب «الکترولیت در باتری‌های یون لیتیوم» در ۱۱۱ صفحه با قیمت ۱۱۰ هزار تومان به بازار کتاب ارائه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها