سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
«به آن می‌خندم» خواندنی شد

گزیده‌ای از لطیفه‌های دوران شوروی در کتابی با نام «به آن می‌خندم» عرضه شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «به آن می‌خندم» اثری شامل ۵۱۵ لطیفه است که گزیده‌ای از ۲۶۰۰ لطیفه دوران شوروی به شمار می‌رود؛ لطیفه‌هایی که در میان مردم اتحاد جماهیر شوروی و در سال‌های زندگی و زیست در نظام کمونیستی بیان می‌شده است.

این لطیفه‌ها جدا از مضمون طنز و گاه تلخ و انتقادی خود که می‌توان آن را جزیی لاینفک از ساختار طنز اجتماعی به شمار آورد از این منظر حائز اهمیت به شمار می‌رود که مخاطب آن بداند در سال‌های بسیاری از حیات نظام کمونیستی بیان و بازگو کردن لطیفه به‌ویژه با مضامین انتقاد از ساختار حاکمیت، می‌توانست منجر به تعقیب قضایی و حتی حبس راوی آن شود.

با این همه لطائف راه و جای خود را در زندگی و ذهن و زبان مردمان این سرزمین باز کردند. برخی در حافظه و برخی در گوشه و کنار یادداشت‌ها و حتی در حاشیه دفاتر تلفن مردم ثبت شدند و پس از فروپاشی کشور شوراها، سرانجام در معرض دید و خوانش و قضاوت عام قرار گرفتند.

درباره موضوعات مورد توجه در لطیفه‌های این کتاب توجه به این موضوع ضروری است که تا پیش از جنگ جهانی دوم موضوع این لطیفه‌ها بیش از هر چیز به نگاه و نقد از وضعیت جاری کشور و سخت‌گیری‌های نظام استالینی بر زندگی و زیست فکری مردم اشاره داشت.

پس از جنگ دوم جهانی لطیفه‌های روسی راه خود به سوی موضوعات فراملی نیز باز کردند و حتی پای هیتلر نیز به این لطیفه‌ها گشوده شد. در دوران جنگ سرد اما به تناسب حساسیت حاکمان وقت اتحاد جماهیر شوروی به این موضوع، لطیفه‌ها به شکل‌های مختلف و در موضوعات مختلفی امکان ظهور و بروز پیدا کردند.

انتشارات نیستان این کتاب را با ترجمه شهرام همت‌زاده در ۱۱۶ صفحه با قیمت ۱۲۵ هزار تومان روانه بازار کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها