یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶
«کتاب‌ها شیمیایی نمی‌شوند» منتشر شد

با نزدیک شده به روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ کتابی متفاوت و بحث‌برانگیز از انتشارات روایت فتح منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «کتاب‌ها شیمیایی نمی‌شوند» روایت زندگی صلاح عبدالامیر عسکرپور (شیخ صلاح) مجاهد عراقی است که ایام نوجوانی خود را به مبارزه با حزب بعث گذرانده. با آغاز جنگ تحمیلی به ایران فرار می‌کند و در واحد اطلاعات عملیات برای شناخت فرماندهان حزب بعث عراق با ایران همکاری‌های چشمگیری می‌کند. پس از جنگ به عراق باز می‌گردد و در اقدامی شجاعانه دست به کاری خطرناک می‌زند و مشغول مصاحبه با فرماندهان عراقی حاضر در جنگ تحمیلی می‌شود. بی‌تردید این کتاب بخشی از تاریخ جنگ تحمیلی است که از زاویه ای نسبتاً مغفول روشنی خواهد افکند.

برشی از متن:

جمیل بَیّاتی، فرمانده تیپ ۵۰۶ پیاده ارتش عراق با اشاره روی نقشه، جواب داد که سه تا لشکر از این قسمت وارد کنید که فلان کار را کند، یکی هم آن طرف و دو تا هم آن طرف. حاج محمد نیم‎خیز شد و پرسید: «چه می‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏گویی؟ یعنی شش تا لشکر»؟ جواب داد: «بله». حاج محمد رو کرد به من و گفت: «‎‎هیچی نمی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌فهمه! بهش بگو ما اگر فقط یک لشکر اضافه داشتیم، باهاش همه این کارها را که تو می‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌گویی انجام می‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏دادیم».

۲۷- از مهر ۱۳۷۴ تا مهر ۱۳۷۵ در دوره فشرده دافوس برای دریافت فوق لیسانس نظامی شرکت کردم. سرِ یکی از کلاس‏‌ها با استادمان سرتیپ مفید راجع به چگونگی استقرار دشمن و نیروهای آفند بحث کردم. من ایرادهایی می‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌گرفتم ولی او قبول نمی‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏کرد. نهایتاً بحث را قطع کرد و گفت که بعد از کلاس توجیهت می‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌کنم. بعد از کلاس، بهم گفت که من برای حرفم سند دارم. سندم جزوه شماره هفت ترتیب نیروی قرارگاه خاتم است. یکی از دانشجوها به نام سیدعوده سیدنور که هنوز در کلاس مانده بود، گفت: «‌استاد، آن جزوه، کار همین آقاست». بنده خدا، حرفش را پس گرفت.

«کتاب‌ها شیمیایی نمی‌شوند» به قلم محبوبه شمشیرگرها در ۳۸۴ صفحه و قیمت ۲۰۰ هزار تومان در انتشارات روایت فتح منتشر شده است. علاقه‌مندان به تهیه این کتاب متفاوت می‌توانند با مراجعه به صفحات مجازی انتشارات یا کتاب‌فروشی‌های معتبر سراسر کشور اقدام به خرید کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها