دوشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
تندیس پژوهش در دست‌های محمدرضا رسولی / اهدای نشان درجه یک هنری به ۸ هنرمند

مراسم افتتاحیه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایران‌شهر برگزار شد و رتبه اول، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به محمدرضا رسولی برای پژوهش «نقش جشنواره‌های تئاتر در سیاست‌گذاری فرهنگی بر اساس نظریه سیاست‌گذاری رویداد» اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، مهدی حامدسقایان دبیر جشنواره، اسرافیل فرج‌اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، اسماعیل خلج، داوود فتحعلی بیگی، جلیل فرجاد، هوشنگ توکلی، محمود فرهنگ، مسعود فروتن و جمعی دیگر از هنرمندان، از جمله حاضران این مراسم بودند و اجرای مراسم را رسالت بوذری بر عهده داشت.

امیدواری برای برپایی دوباره جشنواره تئاتر دانشگاهی
دبیر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در آغاز این رویداد، گفت: خدا را شکر می‌کنم که استقبال از اجراهای جشنواره تاکنون خوب بوده است و امیدوارم مخاطبان در روزهای پیش‌رو بیش از پیش به سالن‌های تئاتر بیایند.

مهدی حامدسقایان ضمن اشاره به بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره ادامه داد: در چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، بخش دانشجویی را داریم؛ که البته امیدوارم در سال آینده، شاهد برگزاری دوباره جشنواره تئاتر دانشگاهی پس از چند سال تعطیلی باشیم.

برگزیدگان بخش «پژوهش»
در ادامه این آیین، محمدباقر قهرمانی، علی‌اصغر فهیمی‌فر و منصور براهیمی، هیئت داوران بخش پژوهش، اسامی برگزیدگان را به شرح زیر اعلام کردند:

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به سیدجواد روشن، برای پژوهش «بررسی ساختاری و روند تغییرات در برگزاری جشنواره تئاتر فجر طی دوره‌های ۳۲ تا ۴۱ با تمرکز بر بخش نمایش‌های صحنه‌ای» رسید.

رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به سپیده ضیایی‌نژاد و بهروز محمودی‌بختیاری، برای «پژوهش آسیب‌شناسانه در باب تاثیر عملکرد جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بر جهانی شدن تئاتر ایران» اهدا شد.

رتبه اول، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به محمدرضا رسولی برای پژوهش «نقش جشنواره‌های تئاتر در سیاست‌گذاری فرهنگی بر اساس نظریه سیاست‌گذاری رویداد» تقدیم شد.

اهدای نشان درجه یک هنری به هشت هنرمند در ادامه این مراسم، هوشنگ توکلی، محمود سالاری و محمود شالویی، با حضور در روی صحنه، نشان درجه یک هنری، معادل دکترا را به جلیل فرجاد، ابوالفضل میراحمدی، حسین نوری، داوود داداشی، قوام‌الدین قاسمی، مسلم قاسمی، منوچهر رحیمی و محمود فرهنگ اهدا کردند.
 

محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با اهدای این نشان‌ها توضیح داد: شورای ارزیابی نشان درجه یک هنری، یک شورای مقدماتی دارد که متغیرهای اولیه را بررسی می‌کند.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که مولفه‌های مهمی چون تربیت شاگرد، حضور مداوم و عمری تلاش در این میان بررسی شده و به شورای بالادستی و نمایندگانی از نهادهای گوناگون و نظارتی ارجاع داده می‌شود که همه رشته‌ها در آن وجود دارند و برای اجرا نیز قوانین محکمی، پشتوانه آن است. این مسیر دارای یک روند ثابت و روشن است و از آنجایی که این درجه معادل مدرک دکتری است، بنابراین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بر آن نظارت دارد.
 

سالاری ضمن تشکر از همه مسئولان چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و هنرمندان حاضر در این رویداد گفت: باید چراغ امید را در دل مردم روشن نگه داریم. این کشور و هنر آن برای همه مردم است‌.
 

معرفی برگزیدگان بخش نمایشنامه‌نویسی
وی پس از پایان سخنانش، به همراه اسماعیل خلج و داوود فتحعلی‌بیگی، از برگزیدگان بخش «نمایشنامه‌نویسی» تقدیر کرد.

برگزیدگان این بخش که داوری آن برعهده شهرام زرگر، ایوب آقاخانی و روزبه حسینی بود، بدین شرح معرفی شدند:

هیئت داوران در این بخش با اهدای لوح و جایزه نقدی، از علی رستمی برای نگارش نمایشنامه «استخوان خوار» از خوزستان تقدیر کرد.

رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمدرضا امیرخانی برای نگارش نمایشنامه «ممدشاه» از استان یزد رسید.

رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به محسن رحمانی برای نگارش نمایشنامه «آقا و تاجی قجری» از تهران اهدا شد.
 

رتبه اول، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به محمد میرعلی اکبری برای نگارش نمایشنامه «باغ آلبالو» از تهران تعلق گرفت.
 

معرفی برگزیدگان بخش نمایش‌های تلویزیونی
در ادامه این آیین، جایزه‌های بخش نمایش‌های تلویزیونی اهدا شد.

مسعود فروتن، بهرام ابراهیمی و آشا محرابی، داوران بخش نمایش‌های تلویزیونی بودند که برگزیدگان این بخش را بدین شرح اعلام کردند:

طراحی گریم: لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به ماریا حاجی‌ها برای نمایش تلویزیونی «سگک» اهدا شد.

موسیقی: لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمد ملکی اصل برای موسیقی نمایش تلویزیونی «رگ» اهدا شد.

طراحی صحنه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سینا ییلاق‌بیگی برای طراحی صحنه نمایش تلویزیونی «رگ» اهدا شد.

بازیگری زن: لوح تقدیر و جایزه نقدی به پریسا مقتدی، بازیگر نمایش تلویزیونی «سگک» و رستا رضوی برای بازی در نمایش تلویزیونی «خاطرات خانه‌ای که نیست» اهدا شد.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی این بخش، به ساقی زینتی، بازیگر نمایش تلویزیونی «گوهر» تعلق گرفت.

بازیگری مرد: لوح تقدیر و جایزه نقدی به‌صورت مشترک به محمدهادی عطایی و وحید آقاپور، بازیگران نمایش تلویزیونی «رگ» اهدا شد.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی این بخش، به اتابک نادری، بازیگر نمایش‌های تلویزیونی «رگ» و «گوهر» رسید.

نویسندگی: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به لیلی عاج برای نگارش نمایشنامه تلویزیونی «کجایی ابراهیم» اهدا شد.
 

کارگردانی هنری: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش، به ایوب آقاخانی برای کارگردانی نمایش تلویزیونی «رگ» اهدا شد.
 

نگاه تازه: با تشخیص هیئت‌داوران این بخش، جایزه نگاه تازه به بخش تئاتر تلویزیونی اضافه شد و هیئت‌داوران با اهدا لوح و جایزه نقدی، از میلاد جباری مولانا، کارگردان نمایش تلویزیونی «جهنمی سرد» و داریوش شهبازی، کارگردان نمایش «بهترین حال» تقدیر کرد.

کارگردانی تلویزیونی: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش، به مسعود ساکت‌اف و محمدعلی رهبر برای نمایش‌های تلویزیونی «کجایی ابراهیم؟»، «رگ» و «گوهر» اهدا شد.
 

تهیه‌کنندگی: تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به حمید نیلی برای تهیه نمایش‌های تلویزیونی «رگ» و «کجایی ابراهیم؟» اهدا شد.

جایزه هویت ملی: جایزه هویت ملی چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به علی قربانی، تهیه‌کننده نمایش تلویزیونی «اتوبان خاطره» برای پرداختن به شخصیت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تعلق گرفت.

معرفی برگزیدگان بخش رادیو تئاتر
معرفی برگزیدگان بخش رادیوتئاتر، پایان بخش بخش این مراسم بود.

در آغاز این بخش، از مهدی شرفی، تهیه‌کننده پیشکسوت رادیو به پاس سال‌ها فعالیت مستمر در این عرصه تقدیر شد.

در ادامه، برگزیدگان بخش رادیوتئاتر با داوری مجید نظری‌نسب، احسان کاوه و فرشاد آذرنیا، به شرح زیر معرفی شدند:

افکت زنده یا فولی آرت: دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مسعود نصیریان برای رادیو تئاتر «بی جی ام تاو» از اصفهان تقدیم شد.
 

صدابرداری: دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مجید آئینه برای صدابرداری رادیو تئاتر «علیمردان خان» از تهران اهدا شد.

بازیگری زن: دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش، به نازنین مهیمنی، برای بازی در نمایش رادیویی «سمفونی پلاک» از تهران رسید.

بازیگری مرد: هیئت داوران در این بخش با اهدای دیپلم افتخار از پویا چهل‌تنان برای بازی در رادیو تئاتر «سووشون» از فارس تقدیر کرد.
 

دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به جواد اسماعیلی برای بازی در رادیو تئاتر «نا» از تهران رسید.

نمایشنامه‌نویسی: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش، به سولماز ملکی برای نگارش رادیو تئاتر «نون مثل نقره» از اردبیل اهدا شد.

دیپلم افتخار این بخش هم به پیمان قریب‌پناه، برای کارگردانی رادیو تئاتر «سمفونی پلاک» از تهران رسید.
 

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به فرناز عقیلی برای کارگردانی رادیو تئاتر «نا» از تهران اهدا شد.
 

تهیه‌کننده برگزیده: دیپلم افتخار این بخش به محمد رادمهر، برای کارگردانی رادیو تئاتر «بی جی ام تاو» از اصفهان رسید.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش هم به بهرام نوری برای کارگردانی رادیو تئاتر «معبر کربلا» از گیلان اهدا شد.

گفتنی است اجراهای جشنواره تئاتر فجر از دیشب اول بهمن ماه آغاز شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها