چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۷
رویاها و تجربیات حیرت‌انگیز و ناشناخته اورهان پاموک برای خوانندگانش

کتاب «خاطرات و کوه‌های دور» نوشته اورهان پاموک با ترجمه آرش ولی‌زاده بازرگانی از سوی نشر هوناز منتشر شد. این کتاب جنبه‌های مختلف زندگی روزمره پاموک، رویاها و تجربیات حیرت‌انگیزی را که برای خوانندگانش ناشناخته است عیان و به مخاطبانش کمک می‌کند تا نویسنده مشهور جهان را به عنوان یک شخص بشناسند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب «خاطرات و کوه‌های دور» نوشته اورهان پاموک با ترجمه آرش ولی‌زاده بازرگانی از سوی نشر هونار منتشر شد. این کتاب جنبه‌های مختلف زندگی روزمره پاموک، رویاها و تجربیات حیرت‌انگیزی را که برای خوانندگانش ناشناخته است عیان و به مخاطبانش کمک می‌کند تا نویسنده مشهور جهان را به عنوان یک شخص بشناسند.

خاطرات و کوه‌های دور، گزیده‌هایی است از دفاتر خاطرات اورهان پاموک از سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۱. پاموک ابتدا می‌خواست نقاش شود اما سپس تصمیم گرفت رمان بنویسد و بر اساس آنچه در همین کتاب آمده، دو رمان بعدی‌اش درباره نقاشی خواهد بود؛ اولی «ورق بازان» و دیگری «رمان رسام».

در نسخه اصلی کتاب تصاویر رنگی دفتر خاطرات پاموک بدون ترتیب زمانی و به صورت نامنظم، از سال‌های مختلف آورده شده است و در کنار این تصاویر نیز متن تایپ شده یادداشت‌هایش هست. پاموک بنا به عادت و علاقه، نقاشی و متن را به هم آمیخته و در دفتر خاطراتش هم مطلب نوشته و هم نقاشی کشیده است. ظاهراً وی عادت دارد که هر سال چندتایی از این دفاتر را پر کند و بنویسد و در آن‌ها نقاشی بکشد.

عدد داخل پرانتز در کنار هر سال، به دفتری در آن سال اشاره دارد که پاموک نوشته و سیاه کرده است. پاورقی‌های مطابق با ناشر و نسخه اصلی کتاب با «ن» و پاورقی‌های مترجم با» م» مشخص شده‌اند.

اورهان پاموک چهارده‌سال است که هر روز در دفترچه‌های کوچک یادداشت‌برداری می‌کند و نقاشی می‌کشد. پاموک از زندگی روزمره، تحولات جاری، احساسات و مشکلاتِ رمان‌هایی که می‌نویسد، صحبت و درباره آنها بحث می‌کند. گاهی با قهرمانان رمان صحبت می‌کند، گاهی از رویا یا سفر می‌گوید و گاهی در مورد منظره‌نگاری یا خوشبختی حدس می‌زند. پاموک، ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد، رنگ‌ها و کلمات جدیدی را به یک عکس یا متن در یک صفحه اضافه می‌کند.

بنابراین، صفحات دفترچه یادداشت به صفحات متراکم، غنی و منحصربه‌فرد مصور تبدیل می‌شوند که در آن نوشته‌ها، رنگ‌ها و اشکال در هم تنیده شده و معانی جدیدی کشف می‌شود. پاموک ضمن چیدمان این منتخب که نامش را خاطرات و کوه‌های دور گذاشته است، از هزاران صفحه در دفتر یادداشت خود، زندگی خود را با تمام وضوح، چه در کلمات و چه در تصاویر، از طریق رویایی که خاطره‌ای خاص دارد، آشکار می‌کند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «خوشحال شدن با چیزهای کوچم و تمام روز کار کردن بی‌آنکه کسی را ببینی؛ بزرگترین سعادت. وقتی رمان می‌نویسم، یک سکت ذهنم درگیر صداها و فریادهای پرندگان و صداهای سگانی است که تا میزم می‌آیند. سبز، نارنجی، زرد آفتابی، رنگ دریایی را که از دور دیده می‌شود، دوست دارم و بیشتر حسن می‌کنم. سه چهار روز گذشت، همچنان ذهنم درگیر قارص است و عکس‌ها و دروغ‌ها؛ مولود معادلات رصاضی را روی تخته «می‌بیند» و حل می‌کند. سپس افسانه‌ای از مولود شکل می‌گیرد. دوست دارم بتوانم این موضوعات را سریع‌تر پشت سر بگذارم و سریع‌تر و تندتر بنویسم. گاهی به این غنای جزئیات می‌نگرم و می‌انیدشم که ماجراهای مولود هیچگاه تمام نخواهد شد. آرام آرام راه می‌افتم. این به پیمودن اقیانوس با شنا شبیه خواهد شد! مولود را خیلی دوست دارم… باید از او محافظت کنم و به صورتی دربیاورم که همه دوستش بدارند.» بعدالظهر در هندوستان

کتاب «خاطرات و کوه‌های دور» نوشته اورهان پاموک با ترجمه آرش ولی‌زاده بازرگانی در ۲۸۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۸۵ هزار تومان از سوی نشر هونار منتشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها