شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۷
از برنامه «کتاب یاران کوچک» تا نقد و بررسی رمان‌های برتر در فرهنگسرای اخلاق

«کتاب یاران کوچک»، کارگاه «عصرانه‌های داستان» و نقد و بررسی مجموعه داستان‌های «کلاویه‌ها» و «یکبار برای همیشه» ازجمله برنامه‌های کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۴ به مناسبت هفته کتاب است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، برنامه‌های کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۴ به مناسبت سی‌ویکمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی از ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه علام شد.

محسن دستمالچی، رئیس فرهنگسرای اخلاق، با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این فرهنگسرا در هفته کتاب، گفت: برنامه‌ها حول محور مشارکت نوجوانان به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، آشناسازی نوجوانان با بخش‌های مختلف کتابخانه، ایجاد زمینه مناسب برای تقویت مهارت‌های فردی و اجتماعی نوجوانان، ترویج و اشاعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و ترویج سنت حسنه اهدای کتاب است.

وی با بیان اینکه در طول هفته کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌ها و مراکز تابعه منطقه ۱۴، پانزده عنوان برنامه به اجرا در می‌آید، گفت: آیین رونمایی کتاب «بازی درمانی مبتنی بر رویکرد شناختی-رفتاری» نوشته محسن لواسانی، روان‌شناس و مشاور خانواده یکی از این برنامه‌ها است که در آن به موضوعاتی ازجمله «بازی درمانی»، «سازگاری»، «اضطراب»، «اختلالات یادگیری» و «افت تحصیلی» در کودکان با حضور جمعی از کارشناسان و مسئولان فرهنگی پرداخته می‌شود.

دستمالچی، نقد و بررسی مجموعه داستان «کلاویه‌ها» در کتابخانه ابن سینا و کتاب «یکبار برای همیشه» در کتابخانه امام جعفر صادق (ع) را ازجمله برنامه‌هایی عنوان کرد که با حضور علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی، منتقدان و اعضای کانون‌های «قلم صادق» و «قلم آوران» برگزار می‌شود.

برنامه «کتاب یاران کوچک» با بخش‌های مختلف رادیو کتاب، نمایشگاه کتاب با تخفیف، روزنامه‌خوانی، شاهنامه خوانی، مسابقه مادران قصه‌گو، اجرای نمایش گروه آفتاب مهتاب، اجرای سرود نوگلان در بوستان گلسار با مشارکت شهرداری ناحیه ۵ توسط خانه فرهنگ ابوذر اجرا می‌شود.

به‌گفته دبیر اجرایی برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی منطقه چهارده، در طول هفته کتاب و کتابخوانی با هماهنگی و همکاری اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۴ و سایر مراکز فرهنگی هنری، نوگلان پیش‌دبستانی و دانش‌آموزان دوره‌های ابتدایی و دوره اول متوسطه در قالب برنامه «کتابخانه گردی» از کتابخانه‌های منطقه، بازدید و ضمن مشارکت در انجام امور کتابخانه‌ها با مقوله کتاب، کتابخانه و مهارت‌ها و مسئولیت‌های یک کتابدار آشنا می‌شوند.

دستمالچی، برپایی کارگاه «عصرانه‌های داستان» آموزش مبانی داستان، بررسی عناصر و نقد داستان کوتاه با مشارکت کانون ادبی زنگ داستان توسط کتابخانه اخلاق و سلسله کارگاه‌های داستان‌نویسی با مشارکت کانون ادبی قلم‌آوران توسط کتابخانه ابن سینا را نیز از جمله برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

رئیس فرهنگسرای اخلاق همچنین طرح «کتاب در گردش» برای اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و هدیه آن به دوستان و آشنایان، اهدای کتاب به کودکان بازدیدکننده از کتابخانه‌ها با عنوان «خاطره‌های کودکی» از سلسله کتاب‌های تولید شده در فرهنگسرای اخلاق، تولید و انتشار محصولات مجازی «جودی کتاب‌خوان می‌شود» توسط کتابخانه اخلاق، «کودک کتابخوان» توسط کتابخانه ابن سینا، «تربیت سالم» و «فانوس دانش» توسط کتابخانه امام جعفر صادق (ع) برای ارتقای اطلاعات مخاطبان پیرامون شاخصه‌ها و وضعیت کتاب و کتابخوانی، سایر برنامه‌های هفته کتاب منطقه ۱۴ است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها