شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
همایش بین‌المللی بزرگداشت رودکی را در  ایران و تاجیکستان برگزار می‌کنیم

محمود شالویی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: در آینده نزدیک با همکاری دولت تاجیکستان همایش بین‌المللی بزرگداشت رودکی را در دو کشور برگزار خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) محمود شالویی در آیین رونمایی از جلد دوم کتاب «زبان ملت هستی ملت» اثر امامعلی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان که با حضور جمعی از مسئولان و چهره‌های فرهنگی و ادبی ایران و تاجیکستان برگزار شد، گفت: ایرانیان و تاجیکی ها هردو یک ملت اند و هرگز از هم جدا نخواهند شد. پیوند ایران و تاجیکستان فراتر از مرزهای جغرافیایی و سیاسی که در حقیقت حاکی از نوعی پیوند عمیق فرهنگی، هنری و تمدنی است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انتشار جلد دوم کتاب «زبان ملت هستی ملت» عنوان کرد: نگارش کتاب «زبان ملت هستی ملت» در دو مجلد از سوی امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان حاکی از علاقه و توجه ویژه وی به زبان و ادب فارسی و فرهنگ ایران است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ادامه داد: وقتی این کتاب خواندنی را دریافت و مطالعه کردم برای من مایه مباهات شد و هنگامی که صفحه چهلم این اثر را مورد نظر قرار دادم، این سخن مولف نظرم را جلب کرد که آورده است:« اگر امروز از کهکشان دوردست با ما تماس بگیرند و فورا بخواهند که برای معرفی شخصیت ملی ما دو اثر برایشان بفرستیم گمان دارم آنها شاهنامه فردوسی و مثنوی معنوی مولاناست.»

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تصریح کرد: این بسیار ارزشمند است که رییس جمهور تاجیکستان، شاهنامه و مثنوی که برای ایرانیان هم بسیار ارزشمند است را مورد توجه و عنایت ویژه قرار داده است. وی با رعایت انصاف و با تکیه بر منابع پژوهشی معتبر کتاب خود را به رشته تحریر درآورده‌اند که این مهم تبریک و تهنیت بسیار دارد.

شالویی درادامه عنوان کرد: اینکه امروز دولت و ملت ایران و تاجیکستان به زبان و ادب فارسی اهمیت می‌دهند بسیار مهم و قابل تقدیر است و امیدوارم در این راستا شاهد برگزاری رویداهای مختلف مشترک در حوزه تعالی زبان و ادب فارسی میان دو کشور باشیم.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: در آینده نزدیک با همکاری دولت تاجیکستان همایش بین المللی بزرگداشت رودکی را در دو کشور برگزار خواهیم کرد؛ همچنین اعلام آمادگی می‌کنیم که آیین‌های رونمایی از کتاب‌های مرتبط با زبان و ادب فارسی که در تاجیکستان منتشر می‌شود را در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار کنیم.

نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علیرضا قزوه، شاعر، علی‌اصغر شعردوست، استاد زبان و ادبیات فارسی، جلیل رحیمی جهان‌آبادی، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان، اکبر ایرانی، رئیس موسسه پژوهشی میراث مکتوب و ابراهیم خدایار، استاد دانشگاه تربیت مدرس دیگر سخنرانان حاضر در این رویداد فرهنگی و ادبی بودند.
  •  
 

  •  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها