شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۲
کتاب «هنر اورارتوها» بررسی می‌شود

کتاب «هنر اورارتوها» در سالن خیام خانه اندیشمندان علوم انسانی بررسی می‌شود. این کتاب در چهار بخش شامل، اورارتوها که بودند، نقوش حیوانی اورارتویی، نقوش اساطیری اورارتویی و نقوش گیاهی اورارتویی به بیان موضوع می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست «هنر اورارتوها» به همت گروه تاریخ و باستان شناسی خانه اندیشمندان علوم انسانی و با مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار می‌شود.

این نشست با سخنرانی کامیار عابدی، علی بیننده و مریم دارا شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ در سالن خیام خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

کتاب «هنر اورارتوها» در چهار بخش شامل، اورارتوها که بودند، نقوش حیوانی اورارتویی، نقوش اساطیری اورارتویی و نقوش گیاهی اورارتویی به بیان موضوع می‌پردازد.

در مقدمه این کتاب به قلم نویسنده آمده است: «آثار فلزی اورارتویی بسیاری تا‌کنون معرفی یا توصیف شده‌اند.گاهی نیز بر روی فلزات آنها آزمایش و مطالعه شده یا با آثار مشابه به لحاظ کاربری و شکل و گاهی نقوش، مقایسه شده‌اند، اما نقوش و تفسیرهای گوناگون هر یک و تفاوت آنها با هنر یا فرهنگ‌های مناطق دیگر تا‌کنون کمتر مورد عنایت پژوهشگران بوده است.»

نگارنده، پژوهش خود را از سال ۱۳۹۷ در طرح پژوهشی مشترک میان پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده هنر درباره نقوش آثار فلزی اورارتویی که در ایران به دست آمده یا نگهداری می‌شوند آغاز کرد و سپس مقرر شد کتابی که پربسامدترین و معروف‌ترین نقوش اورارتویی به ویژه بر روی فلزات را معرفی می‌کند نگاشته شود.

هدف نگارنده در این پژوهش تنها پرداختن به هنر اورارتو و معرفی آن نیست، زیرا پیش‌تر بزرگانی به ویژه خارج از ایران به آن اهتمام داشته‌اند بلکه بیشتر تمایل داشته است تا نقوش بیشتر استفاده شده اورارتویی به ویژه بر آثار فلزی را معرفی و با سایر فرهنگ‌ها مقایسه کند بدین ترتیب شاید پژوهشگران را به پژوهش‌های بیشتر در این راستا ترغیب کند.

شایان ذکر است ورود برای عموم، آزاد و رایگان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها