پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
فعالیت 32 کتابخانه در کرج/ افزایش دوبرابری عضویت در کتابخانه‌ها

البرز- رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج از افزایش دو برابری عضویت در کتابخانه‌های شهر نسبت به سال گذشته خبر داد.

حسین ذکریاپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کرج، با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج ۳۷ هزار و ۸۵۱ عضو دارند، گفت: این آمار نسبت به سال گذشته حدود دو برابر افزایش داشته است.

وی منابع کتابخانه‌ای کرج را ۵۷۶ هزار و ۸۷۰ جلد کتاب اعلام کرد و گفت: کتابخانه سیار روستایی «فروغ دانایی» نیز با دو هزار عنوان کتاب و ۳۸۴ عضو به روستاهای فاقد کتابخانه شهرستان کرج خدمات‌رسانی می کند.

وجود ۸۸۰ جلد کتاب «بریل» در کتابخانه امیرکبیر

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج گفت: بخش نابینایان کتابخانه امیرکبیر کرج نیز از بخش‌های فعال فرهنگی است که با ۸۸۰ جلد کتاب «بریل» به نابینایان خدمات ارائه می‌دهد. این کتابخانه پنج هزار و ۸۹۶ کتاب صوتی را در اختیار اعضای خود قرار داده است.

ذکریاپور در بخش دیگری با اشاره به اینکه ۳۲ باب کتابخانه (نهادی و مشارکتی) در شهرستان کرج فعال است، گفت: ۲۰ باب آن حدود ۴۳ درصد مربوط به شهرستان کرج است. سهم شهرهای کرج از نهاد کتابخانه‌ها در مرکزیت کرج هشت باب، ماهدشت دو باب کتابخانه، محمدشهر چهار باب کتابخانه، گرمدره یک کتابخانه، کمالشهر سه باب، آسارا یک باب کتابخانه و یک کتابخانه سیار فروغ دانایی است.

برتری شهرداری گرمدره در پرداخت سهم نیم درصد شهرداری‌ها

وی همچنین افزود: سهم اعتبارات استانی کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج در سال جاری یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده است. شهرداری گرمدره در پرداخت سهم نیم درصد شهرداری‌ها جزو شهرداری‌های برتر استان است.

کتابخانه مرکزی استان البرز راه‌اندازی می‌شود

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج در بخش دیگری گفت: به همت استاندار و با پیگیری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان پس از تعطیلی زندان رجایی شهر مقرر شده است یک باب کتابخانه مرکزی راه‌اندازی شود.

کتابخانه‌های کرج باید افزایش یابد

ذکریاپور بیان کرد: پراکندگی موجود کتابخانه‌ها بر اساس منطقه‌بندی شهری نیز این‌گونه است که در شهر کرج هشت باب کتابخانه موجود است و طبق افق و جمعیت موجود می‌بایست حداقل به تعداد ۱۵ باب کتابخانه افزایش یابد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج اضافه کرد: در نیازسنجی‌های صورت گرفته طبق استانداردهای اعلام شده شهرداری آسارا باید حداقل دو باب کتابخانه داشته باشد، گرمدره که اکنون یک باب کتابخانه دارد باید از چهار باب کتابخانه برخوردار باشد.

12 هزار  نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند

ذکریاپور افزود: در شهر کمالشهر  سرانه سه باب کتابخانه باید به پنج باب کتابخانه برسد، شهر ماهدشت از دو باب کتابخانه به چهار باب کتابخانه و محمدشهر نیز از چهار باب کتابخانه بر اساس افق چشم انداز باید هفت باب کتابخانه احداث کند.

وی همچنین اعلام کرد: در جشنواره کتابخوانی رضوی حدود دوازده هزار نفر در بخش‌های و در سنین مختلف شرکت کرده‌اند که از برگزیدگان در سطح ملی، استانی و شهرستانی تقدیر خواهد شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها