چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
کتاب «اقتباس برای تلویزیون» به چاپ دوم رسید

چاپ دوم کتاب «اقتباس برای تلویزیون» تألیف شانون ولز ـ لاسان با ترجمۀ سروش جنتی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب «اقتباس برای تلویزیون» و سریال، از جمله کتاب‌های پژوهشی است که محصول مطالعه و بررسی تعداد قابل توجهی از سریال‌های به روز و منابع اقتباس شدۀ آن‌هاست. اینکه پژوهشگری توانسته دو مبحث بسیار طلایی امروزی، تلویزیون و اقتباس را با هم بررسی کند، تلاشی بسیار ارزشمند است، به‌ویژه که تاکنون این دو مبحث با هم و در کنار هم بررسی نشده‌اند. متأسفانه تا به امروز در این زمینه، نه‌تنها کتابی ترجمه نشده است، بلکه میزان تألیف و پژوهش این دو موضوع با هم، در عصر طلایی تلویزیون، به طور چشمگیری پایین است.
 
در این کتاب تلاش کردم منابعی را که نویسنده قصد داشته است بررسی کند، با دقت بررسی و مشاهده کنم و بعضی از واژه‌ها و اصطلاحات جدیدی  را که برای اولین‌بار در این زمینه به‌کار می‌رفتند و سابقۀ ترجمه نداشتند با استفاده از پژوهش‌های زبانی و همچنین مطالعۀ تاریخچۀ اصطلاحات و ریشه‌شناسی، به زبان فارسی برگردانم.
 
این کتاب، در مرتبۀ اول ممکن است برای برنامه‌سازان تلویزیونی چه در پلتفرم صداوسیما و چه در وی. او. دی‌ها، راهگشا باشد، به‌خصوص وقتی در متن کتاب خواهیم خواند که بسیاری از آثار موفق سریالی اخیر، مثل بازی تاج و تخت، هانیبال، گم‌شده، جنگ ستاره‌ای گالاتیکا و ...، اقتباس‌شده از منابع ادبی یا سینمایی بوده‌اند. خالی از لطف نیست، برای ما ایرانیانی که منابعی کم‌نظیر از قصه‌های تعلیمی یا حماسی متنوعی داریم، الگویی برای برنامه‌سازی سریالی و تلویزیونی  باشند که موفقیت آن‌ها از پیش تضمین شده است. در مرتبۀ دوم این کتاب می‌تواند برای پژوهشگران و دانشجویان رشته‌های سینما، تلویزیون و ادبیات ما مفید باشد، به‌خصوص اینکه خود نویسنده استاد دانشگاه بوده و تقریباً تمامی منابعی را که از آن پژوهش صورت گرفته در انتهای هر فصل آورده است و خود همان منابع می‌تواند به دانشجویان بابت دستیابی ساده به منابع اصلی مطالعاتی این دو زمینه، اقتباس و تلویزیون، کمک کند.
 
شانون ولز ـ لاسان نویسنده و پژوهشگری فرانسوی است که در حوزۀ مطالعات تلویزیون و سینما در دانشگاه بورگاندی شهر دژیون فرانسه تدریس می‌کند. او بیشتر به‌صورت تخصصی در زمینۀ اقتباس برای تلویزیون فعالیت دارد و کتاب‌های زیادی نوشته است که از جملۀ آن‌ها می‌توان به اقتباس‌کردن از مارگرت اتوود: سرگذشت ندیمه و فراتر از آن، به تصویرکشیدن متن: دیدگاه‌های انتقادی برای اقتباس فیلم، اقتباس پایان‌بندی‌ها از کتاب‌ها برای تلویزیون: صفحه‌های آخر و نماهای آخر  اشاره کرد.
 
همچنین در نوشتن آثاری مثل صفحات سفید در سالن‌های سینما (انتشارات دانشگاه رن)، صفحات اولیه، نقشه‌های اولیه (میر و مارتین)، و فیلم‌گرفتن از گذشته، بازنمایی حال: اقتباس‌های نئو‌ویکتوریایی مشارکت داشته است.
 
آثار او در مجلات فیلم و تلویزیون زیادی منتشر شده است، به‌طوری که می‌توان از او به‌عنوان یکی از مرجع‌های مهم و توانمند حوزۀ اقتباس برای تلویزیون نام برد.
 
چاپ دوم این کتاب در 422 صفحۀ رقعی، شمارگان 100 نسخه و با قیمت 190.000 تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان این حوزه قرار گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها