سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۹
«صادقانه» معرفی و نقد می‌شود

رمان«صادقانه» که درباره زندگی امام صادق(ع) به قلم سهیلا عبدالحسینی نوشته شده در کتابفروشی به نشر معرفی و نقد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست معرفی و نقد و بررسی کتاب «صادقانه» نوشته سهیلا عبدالحسینی با حضور نویسنده اثر، احمد شاکری و سعید طاووسی مسرور به عنوان کارشناس و منتقد، کامران پارسی‌نژاد دبیر طرح و حجت‌الاسلام قنبری‌ها دبیر نشست شنبه، هشتم مهر ساعت 15 و 30 دقیقه در فروشگاه کتاب به‌نشر واقع در خیابان انقلاب روبروی درب اصلی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

کامران پارسی‌نژاد با بیان اینکه کتاب «صادقانه» یکی از 10 کتاب طرح جدید به نشر است، گفت: به نشر در طرح جدیدی ۱۰ اثر از ائمه اطهار (ع) از ۱۰ نویسنده تدوین و خلق کرده است. تمام آثار تکمیل و  نوشته شده است و این رمان که در مورد زندگی امام صادق(ع) است ،نخستین کتاب منتشر شده از این مجموعه است‌. کتاب دوم این مجموعه که درباره امام محمد باقر(ع) است با نام« مردی که همه چیز می‌دانست» نوشته مریم بصیری به‌زودی رونمایی خواهد شد و پنج اثر دیگر از این مجموعه در انتظار چاپ و بقیه در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه یکی از کتاب‌های این مجموعه را مرحوم خسروشاهی نوشته است،عنوان کرد: برای گرفتن اثر با دختر ایشان در حال تماس تلفنی هستیم. خسروشاهی به‌شدت علاقه‌مند بود که این اثرش درباره حضرت ابوالفضل (ع) به‌نشر منتشر شود.

پارسی‌نژاد با اشاره به اینکه طرح جدید به نشر حدود سه سال طول کشید، بیان کرد: جلسات ماهانه سه، چهار ساعته برای  نویسندگان این طرح برگزار می‌شد که هم‌اندیشی و تبادل نظر داشته باشند و آثار یکدیگر را نقد کنند. این جلسات پربار  با شیوع کرونا برقرار بود و به شکل آنلاین برگزار می‌شد. نویسندگان در جلسات ماهانه پیرامون مسائلی همچون زندگینامه نویسی ائمه اطهار(ع) بحث و گفت‌وگو می‌کردند.
وی تاکید کرد: نوشتن زندگینامه ائمه (ع) ویژگی‌های خاص خود را دارد و به‌راحتی زندگینامه‌نویسی شخصيت‌های علمی و تاریخی نیست. در حقیقت تلاش کردیم که آثار از نظر ساختاری قوام داشته باشد و بدون هیچ گونه نقص ساختاری و اشتباه تاریخی ارائه شود.

این نویسنده و منتقد در مورد قالب 10 اثر این طرح عنوان کرد: سعی ما این بود که این مجموعه در قالب داستان نوشته شود نه کار تاریخی و خوشبختانه تمام نویسندگان هم این نکته را رعایت کردند. ویژگی‌های جغرافيايی و مسائل فرهنگی مانند نوع پوشش و غذاها در  دوره زمانی هر امام معصوم (ع) در کتاب آمده است تا مخاطب موقعیت آن امام معصوم(ع) را از منظرهای مختلف درک و احساس کند.

دبیر این طرح جدید به‌نشر با بیان اینکه تمام نویسندگان این طرح کهنه‌کار و با سابقه هستند، گفت: عمدتا انتخاب نویسندگان از بین صاحب‌نظران و پیشکسوتان انجام شد. این 10 نویسنده با وجود سابقه درخشان حاضر شدند که کارشان کارشناسی شود در صورتی که هر نویسنده‌ای این مسئله را قبول نمی‌کند. آنها به عشق به ائمه اطهار(ع) این کار را قبول کردند.

پارسی‌نژاد طرح جدید به نشر را یکی از بهترین طرح‌های این انتشارات دانست و افزود: خوشبختانه این طرح بسیار موفقیت‌آمیز بود. هماهنگی و همدلی خوبی بین 10 نویسنده این طرح وجود داشت در صورتی که می‌دانیم کارهای گروهی در کشورمان به سختی پیش می‌رود. در این طرح  کارها به‌خوبی پیش رفت و 10 کتاب موردنظر تکمیل و آماده شد. حالا که طرح با موفقیت به ثمر رسیده است‌، باید کتاب‌های آن پشت سر هم رونمایی شود تا این طرح به چشم بیاید و اثرگذاری آن مشخص شود‌. نکته مهم دیگر این است که با وجود شکل‌گیری همدلی و هماهنگی بین نویسندگان و کارشناسان این طرح لازم است که ادامه این مجموعه را داشته باشیم و در مورد سایر ائمه اطهار(ع) هم کتابی با این مشخصات در این طرح نوشته و جای داده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها