سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۵
معرفی انواع دستگاه چاپ و کاربردهای آن‌ها

جهیزات و دستگاه‌های چاپ از گذشته تا به امروز همگام با رشد و توسعه علم پیشرفت فزاینده‌ای داشته‌اند. به گونه‌ای که امروز در صنعت چاپ از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین دستگاه‌های چاپ استفاده می‌شود. در ادامه به این مقوله می‌پرذازیم.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ تجهیزات و دستگاه‌های چاپ از گذشته تا به امروز همگام با رشد و توسعه علم پیشرفت فزاینده‌ای داشته‌اند. به گونه‌ای که امروز در صنعت چاپ از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین دستگاه‌های چاپ استفاده می‌شود. دستگاه‌های چاپ به تنهایی تاثیر بالقوه‌ای در روند رشد و توسعه صنعت چاپ در کل دنیا داشته و باعث شده‌اند تا صنعت چاپ به بخش جدایی‌ناپذیری از حیطه تجارت و بازرگانی تبدیل شود.

البته خالی از لطف است که به رویکرد خلاقانه و حرفه‌ای برخی شرکت‌های خدمات چاپی مانند کیاما پرینت اشاره نکنیم. این شرکت با به کارگیری استراتژی متفاوت توانسته به تنهایی بخش اعظمی از نیازهای چاپ در بازار ایران را برطرف کند.
 
دستگاه چاپ افست: قدرتمندترین دستگاه چاپ در دنیا!
دستگاه چاپ افست از جمله بهترین و پرقدرت‌ترین دستگاه‌های چاپ در کل دنیا است که با استفاده از آن می‌توان تمام سفارشات رنگی و غیر رنگی با بهترین کیفیت به چاپ رساند. برای نمونه از این دستگاه‌ها در چاپ انواع کتاب، بروشور، مجلات، پوستر، جعبه‌های تزیینی و کادویی و... استفاده می‌شود.

در این دستگاه‌ها فایل طرح و شکل مورد نظر به مواد شیمیایی ترکیب شده و روی زینک قرار می‌گیرد. دستگاه‌های افست دارای تعدادی زینک هستند که وظیفه آن‌ها همراهی با سیلندرها در انجام فرایند چاپ روی کاغذ است. علت کیفیت بسیار بالای طرح‌های چاپی توسط دستگاه افست این است که در این دستگاه‌ها ابتدا هر رنگ به صورت مجزا روی کاغذ پرینت شده و سپس تمامی این رنگ‌ها با یکدیگر روی کاغذ ترکیب می‌شوند.

مزایای چاپ با دستگاه افست
استفاده از این روش چاپ دارای مزایای متعددی است که در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌شود:
چاپ افست به دلیل استفاده از انواع مختلف جوهرهای چاپ و تنظیم دقیق فشار و سرعت ماشین چاپ، کیفیت بسیار بالایی را در چاپ تامین می‌کند.

به دلیل سرعت بالا و توانایی چاپ مقادیر زیادی از محصولات چاپی در زمان کوتاه مناسب است.
دستگاه افست می‌تواند روی انواع مختلف سطوح چاپی مثل کاغذ، کارتن، فلز، پلاستیک و سایر مواد چاپ انجام دهد.
چاپ افست به دلیل استفاده از جوهرهای چاپ خاص و تنظیم دقیق فشار، رطوبت و دما، رنگ‌ها را با ثبات بالا چاپ می‌کند.

دستگاه شرینک اسلیو ویژگی‌های آن
 دستگاه شرینک اسلیو یکی از بهترین دستگاه‌ها برای چاپ لیبل‌ها و برچسب‌های مختلف روی انواع متریال‌ها است. مکانیزم عملکردی دستگاه چاپ شیرینک اسلیو بدین صورت است که ابتدا برچسب‌های اسلیو طراحی و چاپ شده و سپس در داخل آن قرار می‌گیرند.
سپس ظروف محصولات نیز روی نوار نقاله این دستگاه حرکت می‌کنند تا بعد از گذر از چشمی (سنسور مخصوص) بخشی از غلاف در حال حرکت لیبل شرینک اسلیو دور تا دور این محصولات پیچانده شود. دستگاه‌های شرینک اسلیو اغلب در چسباندن برچسب و لیبل روی بطری‌های پلاستیکی و شیشه‌ای به کار برده می‌شوند. لیبل‌های شرینک اسلیو مخصوصی که در این دستگاه‌ها استفاده می‌شوند همواره تاثیر بسزایی در جلوه‌های بصری بسته بندی محصولات و افزایش زیبایی ظاهری ظرف محصولات دارند.

دستگاه چاپ فلکسو
یکی دیگر از دستگاه‌هایی که در صنعت چاپ ایران کاربرد گسترده‌ای دارد دستگاه چاپ فلکسو است. این نوع دستگاه‌ها در برخی از شرکت‌های معتبر خدمات چاپی مانند کیاما پرینت در سفارشات چاپی با تعداد بالا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین بسیاری از مشتریانی که قصد چاپ طرح‌های برجسته روی بسته بندی و ظروف محصولات خود دارند عموما از روش چاپ فلکسو و دستگاه‌های آن بهره می‌برند.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های دستگاه چاپ فلکسو کم هزینه بودن آن است، به عبارتی با استفاده از این دستگاه‌ها با صرف هزینه‌ای کم می‌توان طرح‌های مختلف را روی ظروف مختلف چاپ کرد.


 
دستگاه چاپ سیلک اسکرین
دستگاه‌های چاپ سیلک اسکرین بر اساس نوع کارایی و قدرت و ظرفیت چاپ در انواع مختلف زیر تولید می‌شوند:
دستگاه چاپ سیلک اسکرین کارگاهی
دستگاه چاپ سیلک اسکرین صنعتی
دستگاه چاپ سیلک اسکرین خانگی
دستگاه‌های چاپ سیلک اسکرین نوع صنعتی در برخی از شرکت‌های بزرگ خدمات چاپی مانند کیاما پرینت نیز به کار گرفته می‌شوند. این دستگاه‌ها در دو مدل نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تولید می‌شوند. می‌توان گفت دستگاه‌های چاپ سیلک اسکرین بهترین تجهیزات برای استفاده از چاپ پلی اتیلن است.

دستگاه چاپ لترپرس
چاپ لترپرس از قرن 15 میلادی در زندگی بشر ظهور داشته است. این فناوری چاپ بسیار کهن و قدیمی امروزه در دستگاه‌ها و تجهیزات چاپی به کار گرفته می‌شود. دستگاه‌هایی که از فناوری چاپ لترپرس پشتیبانی می‌کنند با عنوان دستگاه چاپ لترپرس شناخته می‌شوند. چاپ لترپرس یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین تکنیک‌ها برای چاپ برجسته حروف روی سطوح با متریال‌های مختلف است.

دست
دستگاه‌های چاپ لترپرس با عنوان دستگاه چاپ ملخی هم شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها بهترین وسیله برای چاپ انواع کارت‌های ویزیت، چاپ سربرگ، چاپ روی کاغذ در تیراژ‌های پایین و... هستند.

دستگاه‌های چاپ دیجیتال: پرکاربردترین دستگاه‌های چاپ در ایران
چاپ دیجیتال جدیدترین فناوری چاپی است که در چاپ انواع طرح‌های مختلف با جزئیات بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های چاپ دیجیتال نیز به تبعیت از این تکنولوژی مدرن و خاص جزو پرکاربردترین دستگاه‌ها و تجهیزات چاپی در کارخانجات مختلف محسوب می‌شوند. از این دستگاه‌ها بسیاری از شرکت‌های خدمات چاپی معتبر و مدرن مانند چاپ کیاما به همراه سایر تجهیزات چاپی استفاده می‌کنند تا در تیراژهای بالا طرح‌ها با بهترین کیفیت ممکن چاپ شوند.

البته نباید از سرعت بسیار بالای دستگاه‌های چاپ دیجیتال در تیراژهای کم هم غافل شویم، حتی با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان تغییرات ثانویه دلخواه را در روی طرح و محتویات آن ایجاد کرد!
به جرئت می‌توان گفت پاپ دیجیتال و دستگاه‌ها و تجهیزات این روش جایگزینی مناسب و همیشگی برای روش‌های سنتی چاپ مانند لیتوگرافی، گراور و... است.
 


سخن پایانی
دستگاه‌های چاپ امروزی از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. اما در بین چندین دستگاه چاپ تنها بعضی از این دستگاه‌ها در چاپ‌های باکیفیت و کم هزینه کاربرد دارند. دستگاه‌های چاپ دیجیتال از جمله بهترین و مناسب‌ترین دستگاه‌ها برای چاپ‌هایی با تیراژ کم و کیفیت بسیار بالا است. امروزه از دستگاه‌های چاپ دیجیتال در چاپ انواع طرح‌های سه بعدی و چند بعدی روی تیشرت‌ها و محصولات تزیینی مختلف نیز استفاده می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها