سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۸
گذار تدریجی روانکاوی از اکتشافات فرویدی

در این کتاب سعی بر آن است که گذار تدریجی روانکاوی از اکتشافات فرویدی با عبور از شاهراه همکاری‌های وینیکات و کوهات به سوی روانکاوی دونفره کنونی را نشان دهد.

مریم سعیدیان مترجم کتاب «وینیکات و کوهات در باب بیناسوژه ای و اختلالات پیچیده: دیدگاه های جدید برای روانکاوی، رواندرمانی و روانپزشکی» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این اثر توضیح داد: در این کتاب سعی بر آن است که گذار تدریجی روانکاوی از اکتشافات فرویدی با عبور از شاهراه همکاری‌های وینیکات و کوهات به سوی روانکاوی دونفره کنونی را نشان دهد. البته مایل است ذهن روشن فرنزی، فربرن، فروم، سالیوان، مک‌دوگال، ریویر و بسیاری دیگر را نیز در این روند مشارکت دهد. آنها بیش از صد سال است مسیر تکامل را پیمودند و در خوانش خود دیدگاه‌ها (نظریه‌های) متعددی را مد نظر قرار دادند که مکمل یا متفاوت از یکدیگر بودند. در نهایت تاکید بر آن است که هر درمانگری بر اساس فردیت منحصربه فرد خود رابطه درمانی با بیمار خود را زیر چتر یک رویکرد ایجاد می کند. 
 
او با اشاره به مخاطبان هدف این کتاب بیان کرد: مخاطبان اصلی کتاب، جامعه روانپزشکان، روانشناسان، روانکاوان می باشد و هر فردی که مایل است، آهسته آهسته پای خود را در جهان روانکاوی بگذارد، یا با دقت نظر بیشتری رویکردهای معاصر را با معرفی سرمنشا اصلی آنها (فروید)  در یک پرسپکتیو ببیند و از آنها آنچه در ذهن دارد را بهره گیری کند، خواه ساخت منسجمی از آنچه روانکاوی معاصر عنوان می کند، خواه ساخت پروتکل منحصربه فرد خود در گذر از تاریخچه روانکاوی، خواه آشنایی تخصصی با آنچه در روانکاوی می گذرد جهت انتخاب رویکرد درمانی.
 
او در پاسخ به این سوال که نگاهتان نسبت به عمومی سازی دانشی که در این کتاب درج شده است چیست؟ گفت:‌ اگر سطح آن را با ادبیات عامه، همسطح کنیم شاید جایگاه روانکاوی در افکار عمومی را بهبود ببخشد و عینک عام را از اینکه روانکاوی نسل متنفر از والدین می سازد به گشایش مسیر رشد، آنجاها که مانعی ناشناخته یا شناخته شده وجود دارد، تغییر دهد.
 
سعیدیان گفت: جوهره اصلی گفتار نویسنده یادآور این است که نسخه منحصر به فرد خود باشید و نه درمانگری کپی دیگری. این کتاب راه شما را برای داشتن قلمرو فکری خاص خود باز می‌کند.
 
کتاب «وینیکات و کوهات در باب بیناسوژه‌ای و اختلالات پیچیده دیدگاه‌های جدید برای روانکاوی، روان‌درمانی و روانپزشکی» نوشته کارلوس نمیروفسکی به ترجمه زهرا هندوستان سوداگر، مریم سعیدیان، حوریه آلیاسین، مزهره اله ربی،  فریده غلامی و فاطمه قنبری به بهای 115 هزار تومان از سوی انتشارات ارجمند روانه بازار نشر شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها