یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴
هدف جشنواره پایان‌نامه‌های برتر زبان و ادبیات فارسی ارتقای پژوهش در این حوزه است

جواد وندنوروز، دبیر جشنواره پایان‌نامه‌های برتر زبان و ادبیات فارسی گفت: با اعطای جایزه ادبی عملکرد افراد طی سال‌های متمادی فعالیت پژوهشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و محرک جذابی در محیط‌های علمی محسوب می‌شود.

جواد وندنوروز در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با اشاره به انتشار فراخوان برگزاری جشنواره پایان‌نامه‌های برتر رشته زبان و ادبیات فارسی عنوان کرد: جایزه ادبی افتخاری است که توسط نهادهای دولتی یا غیر آن، فرهنگستان‌ها، انجمن‌های ادبی، بنیاد‌ها و حتی اشخاص منفرد به آثار ادبی اعطا می‌شود. امروزه در اکثر کشورهای جهان جوایز ادبی متعددی به فرهیختگان عرصه ادبیات اعطا می‌شود ولی متأسفانه در کشور ما به لحاظ حاکم بودن نخبگان رشته‌های مهندسی و پزشکی در رأس نهادهای فرهنگی و سیاست‌گذار کشور اعطای جوایز ادبی در شکل بسیار اندک و خرد آن هم دولتی برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره پایان‌نامه‌های برتر زبان و ادبیات فارسی با تأکید بر اینکه اعطای جایزه می‌تواند تاثیر بسیار مهمی در تعالی ادبیات داشته باشد، افزود: اعطای جوایز ادبی با هدف تکریم و الگوسازی مفاخر علمی و ادبی و هدایت مستعدان برتر به مسیر نخبگانی است که در مسیر تعالی ادبیات کشور زحمت می‌کشند. برگزاری و اعطای جوایز ادبی در بین علاقه‌مندان به‌ویژه دانشجویان و استادان دانشگاهی علاوه بر ایجاد محیط سالم رقابتی، می‌تواند باعث افزایش انگیزه امید و تقویت روحیه علم‌اندوزی در جامعه شود. 

وی با اشاره به اینکه زمان برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره پایان‌نامه‌های زبان و ادبیات فارسی 27 شهریور است، تاکید کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی عملکرد افراد طی سال‌های متمادی فعالیت علمی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و می‌تواند محرک جذابی در محیط‌های علمی و دانشگاهی باشد. برگزاری جشنواره‌های اعطای جایزه ادبی افراد را به انجام فعالیت بیشتر، به منظور دستیابی به جایزه موردنظر ترغیب می‌کند و در رفتار پژوهشی برندگان جایزه تأثیرگذار است. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها