سه‌شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸
کتابخانه گردشگری و زیارت در شیراز راه‌اندازی شود

فارس- استاندار فارس گفت: برای تاسیس و راه‌اندازی کتابخانه گردشگری و زیارت، برنامه‌ریزی و اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در شیراز، محمد‌هادی ایمانیه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان بر ضرورت توسعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه تاکید کرد و گفت: در راستای تامین اعتبار برای ساخت کتابخانه‌ها، خصوصا کتابخانه مرکزی شیراز موضوع موثر مولدسازی در دستور کار قرار گیرد؛ همچنین لیست پروژه‌های در حال ساخت کتابخانه‌ها با میزان پیشرفت فیزیکی و میزان اعتبار مورد نیاز آنها به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعلام شود.

استاندار فارس به ظرفیت‌های فارس در گردشگری و زیارتی اشاره کرد و افزود: با محوریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و با همکاری شهرداری شیراز، آستان مقدس احمدی و محمدی (ع)، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، برای تاسیس و راه‌اندازی کتابخانه گردشگری و زیارت، برنامه‌ریزی و اقدام شود.

ساماندهی وضعیت سالن‌های مطالعاتی

ایمانیه بر ضرورت ساماندهی وضعیت سالن‌های مطالعاتی در جهت استفاده حداکثری جوانان و نوجوانان تاکید کرد و افزود: باید عشق به کتاب و مطالعه در دوران کودکی شکل بگیرد؛ وظیفه داریم بیش از پیش، نوجوانان و جوانان را با کتاب و محتوای مفید و کاربردی آن، آشنا کنیم.

وی، به کارگیری روش‌های نوین برای مطالعه را یکی از مسیرهای گسترش و توسعه فرهنگ کتابخوانی عنوان و تصریح کرد: ایجاد، تقویت و حمایت از کافه کتاب‌ها، یکی از راه‌های گسترش فرهنگ مطالعه متناسب با سلیقه جوانان است.

استاندار فارس همچنین تهیه اینفوگرافی پیشرفت و توسعه کتابخانه‌های عمومی استان فارس را کار ارزشمندی برشمرد و گفت: این کار باید الگوی تمام دستگاه‌ها باشد تا پیشرفت و توسعه حوزه کاری خود را در قالب چنن طرح‌هایی برای آگاهی عمومی منتشر کنند.

زمین کتابخانه مرکزی شیراز واگذار شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این نشست با اشاره به آخرین وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز، عنوان کرد: با همکاری شورا و شهرداری شیراز، انتقال زمین کتابخانه مرکزی شیراز به صورت رسمی در حال واگذاری است. طراحی نقشه ساختمان نیز در دست اجراست.

محمدحسین فیروزی اضافه کرد: برای ساخت این کتابخانه بین شهرداری شیراز، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تقسیم کار صورت گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئولیت سالن‌های مطالعاتی بر عهده نهاد کتابخانه‌های عمومی است، گفت: برای مدیریت سالن‌های مطالعاتی و جلوگیری از فعالیت غیرمجاز سالن‌های مطالعاتی باید برنامه‌ریزی شود.

فیروزی در ادامه به مشکلات کتابخانه‌های مستقر در بوستان‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: ۱۷ کتابخانه عمومی در شهر شیراز در بوستان‌ها مستقر است که ایجاد امنیت برای این کتابخانه‌ها به تصمیم کلان نیاز دارد.

به گزارش ایبنا؛ در پایان این جلسه از اینفوگرافی پیشرفت و توسعه کتابخانه های عمومی استان فارس از سال ۱۳۵۷ تا ۱۴۰۲ رونمایی و کتاب «غفار اسد» اشعار عاشورایی شاعر شیرازی به شرکت‌کنندگان معرفی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها