جمعه ۲۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۳
راه‌ افزایش کتاب تالیفی کودک و نوجوان تربیت نویسنده است

قم- دبیر علمی نخستین دوره آموزشی شعر و داستان «قاصدک» برای افزایش تولید کتاب‌های تالیفی، بر تربیت نویسنده کودک و نوجوان تاکید کرد.

سیداحمد میرزاده در حاشیه برگزاری دوره آموزش شعر و داستان کودک و نوجوان «قاصدک» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، با اشاره به رسمیت پیدا کردن ادبیات کودک و نوجوان، بیان کرد: ادبیات کودک و نوجوان در چند دهه پیش تقریباً جایگاهی در جامعه و در بین خواص اهل ادبیات نداشت اما امروز بحمدالله به رسمیت شناخته شده است و تعداد افرادی که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت دارند، اعم از نویسنده و ناشر تعداد پرشمای است.
 
وی اضافه کرد: رشته دانشگاهی ادبیات کودک و نوجوان در چند دانشگاه کشور به ویژه دو دانشگاه شهید بهشتی و شیراز چند سال است در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت دارد. همه این‌ها نشان می‌دهد ادبیات کودک و نوجوان جایگاه نسبتاً خوب و ممتازی در جامعه پیدا کرده است و دیگر از یک موضوع تزیینی و تشریفاتی بیرون آمده است.

دبیر علمی نخستین دوره آموزشی شعر و داستان «قاصدک» در پاسخ به سبقت گرفتن آثار ترجمه‌ای نست به آثار تالیفی، تصریح کرد: یک بخش این قصه برمی‌گردد به اینکه تولید ادبیات کودک و نوجوان به اندازه تقاضایی که وجود دارد، نیست. از طرفی بازار کتاب کودک و نوجوان بازار خوبی است و ناشران به این بخش علاقه‌مندند. از طرف دیگر ما عضو کپی رایت نیستیم و ناشر بابت یک کتاب ترجمه به نویسنده و تصویرگر کتاب حق‌الزحمه‌ای نمی‌پردازد، از این رو چاپ کتاب ترجمه‌ای از نظر اقتصادی برای ناشر به صرفه است.
 
وی تاکید کرد: این مقدار تالیف پاسخگوی نیازی که در جامعه وجود دارد، نیست. یک راهش این است که تولید افزایش پیدا کند. اگر بخواهیم ادبیات با کیفیت کودک و نوجوان اتفاق بیفتد یک نویسنده نهایت دو سال یک کتاب بنویسد و این جواب فضای ادبی کودک و نوجوان ما را نمی‌دهد، یکی از راه‌های افزایش کتاب تالیفی کودک و نوجوان تربیت نویسنده کودک و نوجوان است که این دوره‌ها با همین هدف برگزار می‌شود.
 
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها