جمعه ۲۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷
رقابت شش رمان اولی برای جایزه واتر استونز

فهرست نهایی شش نامزد دریافت جایزه رمان اولی واتر استونز در سال 2023 اعلام شد. هدف این جایزه معرفی بهترین‌های نسل جدید نویسندگان رمان است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، جایزه رمان اولی واتر استونز، این جایزه که دومین دوره خود را پشت سر می‌گذارد، بر اساس رای کتابفروشان واتر استونز داوری شده و حضور در آن برای تمامی اولین رمان‌های نویسندگان که در بریتانیا منتشر شده، آزاد است.

فهرست شش نفره منتشر شده امسال به عنوان نامزدهای دریافت جایزه رمان اولی واتر استونز عبارت است از:
نانا کوامی ادجی برنیا برای «باند ستارگان»
کالین والش برای «کالا»
آلیس وین  برای «به یادبود»
«نزدیک خانه» اثر مایکل مگی
سیسیل پین برای «ارواح سرگردان» (این کتاب در فهرست اولیه نامزدهای جایزه ادبیات داستانی زنان امسال نیز قرار داشت)
ژاکلین کروکس برای «هجوم آتش» (این رمان در فهرست نهایی نامزدهای جایزه ادبیات داستانی زنان امسال نیز قرار داشت)
 
بئا کاروالهو، رئیس کتابفروشی‌های زنجیره‌ای واتر استونز، فهرست نهایی امسال را این‌گونه توصیف کرد: «این کتاب‌ها با مهارت شگفت‌انگیز داستان‌گویی عجین شده و سنت را با مدرنیته در هم آمیخته‌اند.» او گفت که این رمان‌ها «آغشته به جاه‌طلبی و اشتیاقی بزرگ هستند که اغلب از تجربه زیسته نویسندگان، خانواده‌ها یا جوامع آنها نشات گرفته و بر مخاطب تاثیر فراوانی خواهند داشت.»
 
اگرچه این رقابت، ویژه همه رمان‌های اولی است که به زبان انگلیسی نوشته یا ترجمه شده است، در میان این شش نفر فقط ادجی برنیا در بریتانیا یا ایرلند زندگی نمی‌کند و ساکن نیویورک است.
 
واتر استونز اولین دوره جایزه رمان اولی خود را آوریل 2022 اعلام کرد و برنده آن، تس گانتی با اولین رمان خود با عنوان «لانه خرگوش» بود. برنده امسال 24 آگوست اعلام خواهد شد. واتر استونز یک جایزه کتاب کودک سالانه نیز برگزار می‌کند. همچنین هر سال از میان همه ژانرها یک کتاب را به عنوان کتاب سال معرفی می‌کند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها