سه‌شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۲
کتاب مصور «نبرد خندق» بر شکست‌ناپذیری حضرت علی(ع) تأکید دارد

هادی اسدی، تصویرگر کتاب مصور «نبرد خندق» گفت: در این کتاب تأكید ما روی قابلیت و مهارت‌های جنگ‌آوری و شکست‌ناپذیری حضرت علی(ع) بوده و سعی کردم این مورد را به بهترین شکل ممکن نمایش دهم تا نظر عموم بخصوص مخاطب نوجوان و جوان امروزی به آن جلب شود.

هادی اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره اینکه آیا این کتاب مصور را می‌توانیم کمیک‌استریپ بدانیم یا نه؟ گفت: این اثر در رده کمیک‌بوک‌ها قرار می‌گیرد که به اشتباه در بیشتر سایت‌ها و فروشگاه‌ها به عنوان کمیک‌استریپ معرفی شده است. شاید دلیل آن، جا نیفتادن این موضوع و تولید و عرضه بسیار کم کتاب‌های مصور داخلی در ایران است. معمولا کمیک‌استریپ‌ها دارای محتوای طنز هستند و کمیک‌بوک‌ها بر مبنای ابر قهرمانی. کتاب «نبرد خندق» به دلیل توافقات اولیه و نگاه نوی ناشر با تغییراتی در سبک استاندارد و تلفیق با سبک مانگا به این شکل در بازار عرضه شد.

وی در پاسخ به این سؤال که «دینی‌بودن داستان چقدر بر ساختار کمیک‌بوک که فضایی غیرمعنوی دارد تأثیر می‌گذارد؟» توضیح داد: مسلما آثار مذهبی چه در عرصه سینما و انیمیشن و چه در بخش تجسمی، دارای یک‌سری محدودیت ها و حساسیت‌ها هستند؛ منتها با تغییرات جزئی در شخصیت‌ها و فضا سعی کردیم نزدیک به استانداردها حرکت کنیم. مثلا صورت معصومین را با چرخش زاویه دوربین و حرکت عبا روی صورت تا جایی که امکان داشت، حذف کردیم یا خیلی سعی کردیم از دفرمه‌شدن شخصیت‌های مثبت داستان کم کنیم.

نکته‌ای که شاید برای خوانندگان مبتدی کمیک‌بوک و کتابی مانند «نبرد خندق» مسئله‌سازی شود، تشخیص ترتیب درست تصاویر و متن‌هاست. در این‌باره از هادی اسدی پرسیدیم و او علت را این‌طور بیان کرد: در کمیک‌بوک‌ها و کمیک‌های مانگا شماره‌گذاری معنایی ندارد و بر اساس خطوط حرکتی چشمی مخاطب، دیالوگ‌ها خوانده می‌شود؛ ولی برعکس در کمیک‌استریپ‌ها ممکن است پنل‌ها شماره‌گذاری شوند یا با فلش ترتیب خوانش متون علامت‌گذاری شوند. شاید اگر تولیدات کتاب کمیک در ایران با توجه به تعدد داستان‌های ملی، مذهبی و اساطیری بیشتر شود این موارد هم به خودیِ خود حل شود.

این تصویرگر راجع‌به اینکه «برای تصویرسازی شخصیت‌های این داستان آیا مطالعه و پژوهشی داشتید که نزدیک به نژاد مرتبط، دربیاید؟» گفت: مسلما در همان ابتدا و قبل از شروع کار، مطالعات و صحبت‌های بسیار زیادی درباره فضا و شخصیت‌های داستان صورت گرفت و درنهایت قرار بر این شد به‌دلیل ازدیاد متون و پنل‌ها و کمترشدن صفحات، سبکی از فضا و شخصیت‌ها و ابزار جنگی جدیدی را انتخاب کنیم که تلفیقی از مانگا و کمیک باشد و این انتخاب آگاهانه با انتخاب قبلی بوده است.

تصویرگر کتاب «نبرد خندق» درباره تجربه انجام کار تصویری ویژه امام علی(ع) برای گروه سنی نوجوان عنوان کرد: تجربه سخت و جذابی بود؛ چون در این کتاب تأكید ما روی قابلیت و مهارت‌های جنگ‌آوری و شکست‌ناپذیری حضرت علی(ع) بوده و سعی کردم این مورد را به بهترین شکل ممکن نمایش بدهم که هم نظر عموم بخصوص مخاطب نوجوان و جوان امروزی جلب شود و هم به دلیل حساسیت درباره شخصیت‌ها، بعدها به مشکل جدی برخورد نکنیم.

کتاب «نبرد خندق» با موضوع جنگ خندق نوشته مسعود آذرباد با تصویرگری هادی اسدی است که از سوی انتشارات کتاب جمکران منتشر شده است. کتاب مصور «نبرد خندق» ماجرای جنگ خندق و رشادت‌های حضرت علی(ع) در این جنگ است. این جنگ که به جنگ احزاب معروف است، در سال پنجم هجری رخ داد و با رشادت‌های حضرت علی(ع) مسلمانان پیروز میدان نبرد شدند. در این جنگ عمر بن عبدود، قوی‌ترین جنگجوی كفار به دست امیرالمؤمنین به هلاكت رسید و پیامبر اكرم(ص) فرمود: «اینک همه اسلام در برابر همه كفر ایستاده است.».
این اثر در ۴۲ صفحه ویژه گروه سنی نوجوان تولید و عرضه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها