سه‌شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
«تشکیلات بهشتی» برگرفته از سخنان شهید بهشتی است

خراسان‌رضوی- نویسنده کتاب «تشکیلات بهشتی» گفت: نقطه قوت کتاب «تشکیلات بهشتی» در این است که تمامی مطالب آن برگرفته از سخنان شهید بهشتی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در مشهد، محسن ذوالفقاری ظهر سه‌شنبه در آئین معرفی، خوانش و نقد و بررسی کتاب «تشکیلات بهشتی» که به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی برگزار شد، افزود: داستان تولد کتاب به سال‌های دوم و سوم دانشگاه من باز می‌گردد؛ هنگامیکه قصد شروع برخی از فعالیت‌های فرهنگی را در مساجد شهرک غرب تهران داشتم. از یکی فعالان فرهنگی درخواست کمک کردم و ایشان شرط یاری خود را خوانش کتاب «حزب جمهوری اسلامی» اثر دکتر بهشتی، عنوان کرد.

وی تصریح کرد: این کتاب را مطالعه کردم و پس از آن به مطالعه دیگر آثار شهید بهشتی پرداختم. کتاب‌هایی که همچون شخصیت ایشان به واقع مظلوم واقع شده‌اند. به جرأت می‌توان گفت آثار شهید بهشتی برای شروع و انجام فعالیتهای تشکیلاتی یک منبع و مرجع بسیار قوی و موثر هستند.  تجربه خوانش آثار شهید بهشتی، استفاده از آنان در محافل و تشویق دوستان انگیزه اصلی نگارش این کتاب شد. 

ذوالفقاری در پایان با اشاره به چاپ جدید کتاب، گفت: در ویراست جدید کتاب، بسیاری از نظریه‌ها و سخنان شهید بهشتی گنجانده شده که در هیچ کتابی وجود ندارد و به واسطه اسناد و مدارک به آن دست پیدا کرده‌ام.

سبزیان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: امروز شاهد برگزاری آئین معرفی کتابی ارزشمند از نویسنده جوانی هستیم که آن روزگار را لمس نکرده است. محسن ذوالفقاری به واسطه علاقه شخصی به حوزه تشکیلات شهید بهشتی و احساس وظیفه در خصوص نشر آن، درصدد چاپ و نشر این کتاب برآمده است. 

وی با بیان اینکه دین اسلام، دینی چند بعدی است، اظهار کرد: اسلام دارای وجه بسیار مهمی همچون بعد تشکیلاتی است. نقطه عطف و ارزشمند تفکر و نظام تشکیلاتی، هدایت انسان به سوی بهشت و رستگاری او است. قطعا خروجی این کتاب می‌تواند به درک صحیحی از کار تشکیلاتی و انقلابی به سبک شهید بهشتی با توجه به اینکه ایشان از بنیانگذاران و تاثیرگذاران شکل‌گیری انقلاب بودند و بر طبق نظریه گام دوم انقلاب و کمک شایانی کند. 

سبزیان تاکید کرد: امروزه احزاب، گروه‌ها و طبق نظریه مقام معظم رهبری، هسته‌های مقاومت نیازمند یادگیری فنون کار تشکیلاتی هستند. این کتاب می‌تواند این نیاز اساسی را برطرف کند. 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در خصوص تبلیغ و توزیع کتاب «تشکیلات بهشتی» در بین مسئولین استانی اعلام آمادگی کرد.

همچنین در ادامه حجت الاسلام سیدمحمد سلطانی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نیز با اشاره به فرارسیدن سالروز شهادت دکتر بهشتی گفت: امروز سالروز شهادت افرادی را گرامی می‌داریم که جان خود را برای اعتلای اسلام و سربلندی مسلمانان از دست دادند.

وی تصریح کرد: از محسن ذوالفقاری، نویسنده جوان و زمان‌شناس کتاب «تشکیلات بهشتی» تشکر می‌کنم که دغدغه‌مندانه به حوزه تشکیلات اسلامی نگاه کردند. 

سیدمحمد سلطانی اظهار کرد: شهدای عزیز ما به ویژه شهدای انقلاب و محراب، سرمایه‌های اصلی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران هستند. عزیزانی که با تحمل بسیار از سختی‌ها اعم از شکنجه، تبعید، خفقان و ... این انقلاب را به بار نشاندند. امروز وظیفه ما است که به منظور ادامه راه آنان، نسبت به نشر آداب، برنامه و سیره آنان همت گماریم. 

وی گفت: امیدوارم با اجرای این قبیل برنامه‌ها بتوانیم ادای دینی به ساحت شهدای نظام و 17هزار شهید ترور داشته باشیم. هنگامیکه در 7تیرماه 1360 ترور شهید بهشتی و 72 تن از یارانش به دست منافقین انجام شد، همه اقشار جامعه از مخالف تا موافق، نگران حال دکتر بهشتی بودند و این نشان از مظلومیت و محبوبیت ایشان داشت. 

سلطانی ابراز کرد: امام راحل سخنانی فراوانی در خصوص شهید بهشتی فرموده‌اند، اما پس از شهات ایشان فرمودند«آنچه که شهادت ایشان در مقابل آن، ناچیز است و بابت آن تاسف می‌خورم، مظلومیت ایشان بود». امیدوارم این برنامه بتواند از مظلومیت ایشان به صورت کامل و جامع دفاع کند. 

کتاب «تشکیلات بهشتی: نظرات تشکیلاتی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی» اثر محسن ذوالفقاری در سال 1400 توسط نشر معارف در 280 صفحه به چاپ رسید. همچنین در پایان از پوستر مسابقه کتابخوانی «تشکیلات بهشتی» بر اساس کتاب معرفی شده نیز رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها