دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۳
بریتانیایی‌ها کتاب را به شبکه‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند

بر اساس جدیدترین نظرسنجی، در انگلستان از هر سه بزرگسال، یک نفر کتاب خواندن را بهترین شیوه خلاص شدن از شر یک روز بد می‌داند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، نظرسنجی انجمن ناشران در انگلستان نشان می‌دهد مطالعه از رفتن به سینما یا مرور رسانه‌های اجتماعی محبوب‌تر است و بعد از تماشای تلویزیون در رتبه دوم قرار دارد. بر اساس این نظرسنجی، تابستان امسال بیشتر مردم قصد دارند به سراغ کتاب‌ها رفته یا فیلم تماشا کنند.
 
نظرسنجی این نهاد تجاری نشان داد که یک سوم (33 درصد) مردم انگلستان فکر می‌کنند که وقتی روز بدی داشته‌اند، کتاب‌ها بهترین راه فرار آنها هستند و بعد از تماشای تلویزیون (54 درصد) در جایگاه دوم محبوبیت قرار دارند.
 
بر اساس نظرسنجی از بیش از 2200 بزرگسال در سراسر بریتانیا، سرویس‌های پخش نظیر فیلم و سریال، تماشای رسانه‌های اجتماعی، گوش دادن به رادیو و رفتن به کافه یا سینما، روش‌های کمتری برای فرار از یک روز بد، نسبت به مطالعه بودند.
 
همچنین از مردم پرسیده شد که با کتاب‌هایی که خوانده‌اند چه می‌کنند. نتایج نشان می‌دهد که تعداد بسیار زیادی آنها را نگهداری و دوباره استفاده کرده یا برای مطالعه به دیگران می‌دهند. این نظرسنجی که در آن پاسخ‌دهندگان توانستند بیش از یک پاسخ را انتخاب کنند، نشان داد که 41 درصد مردم کتاب‌ها را برای خود نگه می‌دارند، در حالی که 34 درصد آنها را به دوستان و اعضای خانواده می‌دهند.
 
یک سوم گفتند که کتاب‌های دست دوم خود را به مغازه‌های خیریه می‌دهند، در حالی که 12 درصد آنها را آنلاین می‌فروشند. تنها 7 درصد  گفتند که کتاب‌ها را دور می‌اندازند.
 
دن کانوی، مدیر عامل انجمن ناشران گفت: این نظرسنجی «نه تنها اهمیت کتاب‌ها را برای سلامت روان و رفاه مردم نشان می‌دهد، بلکه سندی بر طول عمر و ارزش کتاب‌هاست».
 
او افزود: کتاب‌ها راهی عالی برای همه ما جهت فرار از کارهای روزمره‌مان هستند و اگر بتوانیم آنها را با دوستان، خانواده‌ها و افراد بیشتری به اشتراک بگذاریم، می‌توانیم بدون اینکه متوجه باشیم، تغییر بزرگی در زندگی مردم ایجاد کنیم.
 
سال گذشته سالی رکوردشکنی برای صنعت نشر انگلستان بود: درآمد کل این صنعت در سال 2022 با افزایش 4 درصدی فروش نسبت به سال 2021 برابر با 6.9 میلیارد پوند بود. 669 میلیون کتاب فیزیکی در سال 2022 در بریتانیا فروخته شد که بالاترین سطح کلی ثبت شده تاکنون است.
 
این صنعت همچنین شاهد افزایش 8 درصدی صادرات بود که مجموع فروش را به 4.1 میلیارد پوند رساند. مجموعه رمان‌های گرافیکی «هارت استاپر» اثر آلیس اوسمان، بزرگترین صادرات کتاب انگلستان در سال 2022 بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها