شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۹
برگزاری جلسه نقد و بررسی کتاب «ختم الاولیاء: نبوت و ولایت از دیدگاه ابن عربی»

جلسه نقد و بررسی کتاب «ختم الاولیاء: نبوت و ولایت از دیدگاه ابن عربی» (Le Sceau des Saints, Prophétie et Sainteté dans la doctrine d'Ibn 'Arabî) نوشته میشل شوتکیویچ (Michel Chodkiewicz) در محلّ موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، جلسه نقد و بررسی کتاب «ختم الاولیاء: نبوت و ولایت از دیدگاه ابن عربی» (Le Sceau des Saints, Prophétie et Sainteté dans la doctrine d'Ibn 'Arabî) نوشتۀ میشل شوتکیویچ (Michel Chodkiewicz) با حضور استادان شهرام پازوکی، سیدرضا فیض، سیداحمد غفاری، بابک عالیخانی و اسماعیل باغستانی در تاریخ 21 خردادماه 1402، ساعت 14-17 در محل موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌‌شود.

این کتاب در زمره معدود کتاب‌هایی است که تبیین و توضیح مفهوم ولایت و گشودن بسیاری از رازهای این مفهوم کانونی در نوشته‌های ابن عربی را طی تحلیل علمی کاملاً دقیقی بر عهده گرفته است. نویسنده با حضور منحصربه‌فرد و خاصش در قلمرو میراث شیخ اکبر توانسته است صفحات فراوانی را روشن سازد که در نظر بسیاری از دانشمندان و پژوهندگان تاریک و مجهول می‌نموده است.

در واقع این کتاب اثر محققانه دست‌اولی است در بررسی تاریخی و تشریحی یکی از مهم‌ترین مفاهیم در قلمرو عرفان و تصوف، یعنی مفهوم «ولایت» و ابعاد مختلف آن به‌ویژه موضوع «ختم ولایت» و ارتباط آن با «نبوت» از دیدگاه ابن عربی به قلم استاد میشل (علی) شوتکیویچ، یکی از بزرگ‌ترین متخصصان عرفان ابن عربی در سطح جهانی در عصر کنونی.

اصل کتاب به زبان فرانسوی است و اهمیت و شهرتش موجب شده به چند زبان از جمله انگلیسی و ایتالیایی و عربی و ترکی ترجمه شود.

در درآمد کتاب، نویسنده سیری دارد بر پیشینه آشنایی غربیان، کسانی مانند فلوگل، نیکلسون، پالاسیوس، ماسینیون، کربن، ایزوتسو و چیتیک با تصوف ابن عربی و پژوهش‌هایی که دربارۀ آثار و اندیشه‌های ابن عربی انجام داده‌اند و رویکردها و محاسن و معایب کارهایشان. سپس به ذکر مقاطع برجستۀ زندگانی ابن عربی می‌پردازد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها