شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶
‌ اشعار «صبح تازه‌دم» پرچمدار پرافتخار سبک زندگی اسلامی است

سیده‌‌‌فرشته حسینی در مراسم رونمایی مجموعه شعر «صبح تازه‌دم» اثر عاطفه جوشقانیان تاکید کرد که در این کتاب شور زندگی و گرمی خانواده موج می‌زند و در تمام اشعار به نحوی سبک زندگی اسلامی تبلیغ و معرفی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین رونمایی از کتاب « صبح تازه‌‌دم» اثر عاطفه جوشقانیان شامگاه جمعه، ۶ خرداد ماه، با حضور جمعی از شاعران و خوشنویسان کشورهای ایران، افغانستان و هند به میزبانی گروه بین‌‌المللی هندیران برگزار شد.

در ابتدای مراسم علیرضا قزوه، شاعر و رئیس مرکز شعر، موسیقی و سرود صدا و سیما بیان کرد:  این کتاب در ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی به‌ویژه در حوزه بانوان شعرهای قابل تاملی دارد.

رضا اسماعیلی، شاعر و منتقد ادبی، نیز در بخشی از سخنان خود، گفت: عاطفه جوشقانیان در شمار شاعرانی است که با آموزش پا به وادی شعر و ادبیات گذاشته است. از همین رو، دوران دانش‌آموزی و تجربه‌اندوزی را با موفقیت پشت سر گذاشته و کمتر از یک دهه به شاعری مطرح و صاحب نام با آثاری قابل تامل تبدیل شده است؛ از این منظر می‌توان وی را فرزند آموزش و کوشش دانست.

جوشقانیان به سلامت از آزمون و خطا به بالندگی و بلوغ رسید
اسماعیلی همچنین عنوان کرد: حضور در کلاس‌های درس بزرگان شعر و ادب و توفیق شرکت در اردوهای آموزشی شهرستان ادب، فرصتی طلایی برای جوشقانیان و نسل شاعران جوان برای قد کشیدن و به خود رسیدن در عرصه ادبیات بوده؛ توفیق بزرگی که می‌توان آن را با حضور نسل اول شاعران انقلاب در جلسات نقد شعر حوزه هنری مقایسه کرد. اشاره به این دقیقه، به دلیل تاکید بر نقش مهم و سازنده آموزش ادبی در به سلامت گذشتن از مرحله آزمون و خطا و به بلوغ و بالندگی رسیدن شاعران جوان است.

وی تاکید کرد: رسالت اصلی روز نیز رسالت نهادهای متولی در حوزه شعر و ادبیات، توجه بیش از پیش به آموزش و تربیت نسلی دیگر از شاعران دانشور و نوآور است
سیدمسعود علوی‌تبار، از شاعران کشورمان نیز در این آیین با قرائت آیه «وَالصُّبْحِ إِذَا تَنَفَّسَ سوگند به صبح چون دميدن گيرد»، به معرفی اجمالی شاعر کتاب «صبح تازه دم» پرداخت و گفت: عاطفه جوشقانیان متولد ۱۳۷۱، دارای مدرک کارشناسی علوم تربیتی و کارشناسی ارشد نهج‌البلاغه است. وی در سرودن شعر تمرکزی ویژه بر جایگاه خانواده و سبک زندگی، به‌ویژه بر شخصیت، هویت و کرامت بانوان دارد. همچنین دبیر کنگره ملی شعر خانواده و سبک زندگی زیر یک سقف و نیز دبیر محفل شعر بین‌المللی جمعیت «فرزند صالح» است.

وی با بیان اینکه «صبح تازه‌دم» با محتوای اشعار خانوادگی و سبک زندگی سروده شده و ۴۵ غزل عاشقانه و آیینی را دربردارد، افزود: اشعار مجموعه «صبح تازه‌دم» در خوانش و در ساختار ظاهری کلمات و جمله‌ها چون جویباری روانند و در مضمون و محتوا همچون لجه‌ای عمیق، غواصی معانی را توسط خواننده طالبند. صاحب این مجموعه شاعری است که در اشعارش می‌تواند با زیر و رو کردن ضمیر باغچه‌ها، میان حافظه دانه‌ها راه یابد و قدرت صنع خداوندی را به تماشا بنشیند و یا ماه را از آسمان تا پیش پای دلدار به پایین بکشاند.

علوی‌تبار همچنین گفت: ذهن سیال و شاعرانه جوشقانیان در پی جست‌وجوی معانی از وادی صورت تا میدان‌گه سیرت جولانی مادام دارد و در این وسعت بی‌کران، صبح و روشنایی را تنفس می‌کند و از امیرالمؤمنین، علی علیه‌السلام، از مهدی موعود(عج)، از شمس الشموس توس و از قمر بنی‌هاشم و سردار دل‌ها می‌گوید.

نغمه مستشار نظامی، شاعر و دبیر محافل ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم بیان کرد: عاطفه جوشقانیان بانویی از نسل شاعران متعهد و دغدغه‌مند انقلاب است که در سال‌های اخیر با تمرکز بر برگزاری کنگره زیر یک سقف قدم ارزشمندی در جهت تجلی نقش ارزشمند بانوان در خانواده و جامعه و حفظ ارزش‌های اصیل بانوان ایرانی برداشته است.

زیبا فلاحی، نویسنده و پژوهشگر ادبی نیز در سخنانی گفت: شعر عاطفه جوشقانیان، بر طبیعت خود بافته شده است؛ طبیعتی که خودکفا و ساده‌پوش است.  شاعر طبع روان و سیالی دارد و بر ارکان شعر خود مسلط است.

فلاحی با بیان اینکه تکرار در سروده‌های جوشقانی، بدیع است و همراه با معنا جان می‌گیرد، تاکید کرد: شعر وی خواب لحظه‌هاست؛ لحظه‌های پر از نجوا با خدا؛ با من درون، دعوت به خیر و پرهیز از گناه؛ زبان او رمانتیسیسم خودش را دارد و از بیرون دستور نمی‌گیرد. شعر بر بستر رضایت و انتظار می‌روید و در همان ارتفاع هیجان دارد.

فاطمه نانی‌زاد، از شاعران آیینی کشورمان نیز در سخنانی گفت: اشعار مجموعه صبح تازه‌دم، سرشار از محتوا و مضامینی است که ایده و عقیده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی یک بانوی شاعر و یک فعال پرتوان فرهنگی و اجتماعی را چون آفتابی روشن به آسمان ذائقه مخاطب عرضه می‌کند و احترام وی را برمی‌انگیزد.

وی با بیان اینکه جوشقانی در آفرینش و سرایش غزل‌ها با انتخاب دقیق کلمه‌ها و واژه‌هایش روح و انرژی ستایش‌برانگیز نگاه و منطق شاخص شخصیتش را هویدا می‌‌کند، افزود: شعر جوشقانی،  مملو از عاطفه و احساس است.

فاطمه عارف‌نژاد، شاعر و پژهشگر نیز در سخنانی گفت: اگر عنوان کتاب قرار است روح کلی اثر را انعکاس دهد، «صبح تازه‌دم» تمام و کمال از پس انجام وظیفه برمی‌آید و آینه خوبی برای حال‌واحوالی است که خود شاعر در آن زندگی می‌‌کند.

عارف‌نژاد ادامه داد: مخاطب در این اثر هیچ ترتیب خاص یا مرزبندی محسوسی میان غزل‌های مختلف نمی‌بیند؛ چراکه زیست شاعرشان این گونه است و کتاب بنا دارد با شعرهای بی‌نقاب، ما را به کشف جهان و جهان‌بینی وی ببرد. زبان نرم و سالم، صداقت، مضامین تازه و اندیشه‌ بلند اشعار این کتاب می‌تواند در دل غمگین‌ترین خواننده‌اش هم پنجره‌هایی به امید و نور باز ‌کند.

سیده‌فرشته حسینی، از شاعران کشورمان نیز در سخنانی گفت: در «صبح تازه‌دم» شور زندگی و گرمی خانواده موج می‌زند و در تمام اشعار به نحوی سبک زندگی اسلامی تبلیغ و معرفی می‌شود و عاشقانه‌ها و آیینی‌هایش پرچمدار پرافتخار سبک زندگی اسلامی است. وی به‌خوبی تصویر زنی را به نمایش می‌گذارد که در جامعه حضور پررنگ دارد و این حضور با هویت اصلی وی یعنی خانه‌داری و فرزندپروری منافاتی ندارد بلکه مکمل هم هستند.

مریم کرباسی نجف‌آبادی، از شاعران کشورمان نیز عنوان کرد: بعد از این همه چای تازه‌‌دم که نوشیدم و برایشان شعر نوشتم، به یک صبح تازه دم دعوت شدم؛ صبحی که پر از شعرهای تر و تازه و خوش‌رنگ و خوش عطر و بوست. عاطفه جوشقانیان کدبانوی شاعری است که با صبح تازه دمش به ما طراوت می‌بخشد و در لحظه لحظه اشعارش مهربانی، آرامش و متانتش را با ما به اشتراک می‌گذارد؛ شعرهایی که آیینه شاعر و درست مثل نامش پر از عاطفه و احساس هستند.
 
شعری از «صبح تازه‌دم»:
به آسمان شبی پر ستاره رو کردم
به جست‌وجوی تو با ماه، گفت‌وگو کردم
پرید تیرگی از شاخه شاخه‌ روحم
نسیم تازه‌دم صبح را که بو کردم
و سرگذشت سفرهای رود را خواندم
به آن طراوت جاری چه خوب خو کردم
میان حافظه‌ دانه‌ها تو را دیدم
ضمیر باغچه‌ها را که زیر و رو کردم
به گندمی که به سوی تو قد کشیده، قسم
که من تو را فقط ای نور! آرزو کردم
تو در کنار منی، روی خاک، اما من
تو را همیشه در افلاک جست‌وجو کردم
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها