جمعه ۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۳
ایجاد زنجیره بزرگ کتابفروشی در کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد یک زنجیره بزرگ کتابفروشی خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های وزارت ارشاد با هدف گسترش فرهنگ مطالعهۀ ایجاد زنجیره بزرگ کتابفروشی در تمام شهرستان‌ها است که تامین کتاب آن همراه با تخفیف و یارانه با وزارت ارشاد خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در نهاوند، محمدمهدی اسماعیلی عصر دوشنبه در شورای فرهنگ عمومی در نهاوند، اظهار کرد: به منظور ارتقای فرهنگ در سطح کشور طرحی را آماده کردیم که برای ائمه جمعه سراسر کشور ارسال شده تا پس از اخذ نظرات آنان به تصویب نهایی برسد.

وی با بیان اینکه طرح ارتقای شاخص‌های فرهنگی متناسب با فرهنگ و شرایط هر منطقه تدوین می‌شود افزود: در این طرح برش شهرستانی نیز تعریف شده است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی و تقویت بنیان فرهنگی، طرح لازم تهیه شده است عنوان کرد: در این رابطه نقشه فرهنگی استان همدان هفته گذشته رونمایی شد.

وی تصریح کرد: به منطور اجرای برنامه‌های فرهنگی برای هر استان و شهرستان به دنبال ایجاد یک بودجه ویژه هستیم که لازم است متناسب با هر شهرستان بین آنان توزیع شود.

اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه همدان یک استان ویژه است، از ایجاد یک منطقه ویژه فرهنگی بین همدان و زنجان خبر داد و یادآور شد: یکی از موضوعات مهم دیگری که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری است، احداث جاده یا بزرگراه حکمت است که سهرورد در استان زنجان را به همدان متصل کند.

وی از ایجاد یک زنجیره بزرگ کتابفروشی خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های وزارت ارشاد با هدف گسترش فرهنگ مطالعه ایجاد زنجیره بزرگ کتابفروشی در تمام شهرستان‌هاست که تامین کتاب آن همراه با تخفیف و یارانه با وزارت ارشاد خواهد بود.

وزیر ارشاد با بیان اینکه طبق پژوهشی به عمل آمده سرانه مطالعه کتاب در کشور ۳۳ دقیقه در روز است عنوان کرد: باید با اجرای طرح شاخص‌های فرهنگی این رقم را افزایش داد.

وی با بیان اینکه ما آماده حمایت از آثار فرهنگی فاخر در سطح شهرستان‌ها هستیم یادآور شد: گاهی اوقات در شهرستان‌ها آثاری بوجود می‌آید که کل کشور و حتی  کشورهای دیگر را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که نمونه آن اثر «سلام فرمانده» بود که در شهر لنگرود اجرا شد و پس از آن جهانی شد.

اسماعیلی در ادامه به بحث لایحه عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوباتی را در این زمینه داشتیم و پس از مباحث زیادی که روی آن صورت گرفت گفته شد این یک لایحه قضایی است و دولت نمی‌تواند در آن دست ببرد.

وی اضافه کرد: سرانجام پس از طرح مباحث مختلف دولت تصمیم گرفت این لایحه را با دیدگاه خود به مجلس بفرستد تا پس از تصویب به قانون تبدیل شود.

اسماعیلی همچنین گفت: در رابطه با روند تهیه فیلم‌های نمایش خانگی به وزارت ارشاد انتقاد دارند در حالی که نمایش خانگی در اختیار وزارت ارشاد نیست و مربوط به صدا و سیماست.

اسماعیلی در ارتباط با فعالیت‌های قرآنی گفت: اولویت اساسی ما کارهای قرآنی است و هر جا که فعالیت و برنامه قرآنی انجام شود با تمام قدرت از آن حمایت خواهیم کرد.

وی در رابطه با تصویب روز نهاوند در تقویم با اشاره به اینکه طبق مصوبه فقط روز استان در تقویم ملی ثبت می‌شود گفت: روز شهرستان‌ها در تقویم استانی می‌تواند لحاظ شود که در این رابطه شورای فرهنگ عمومی پیشنهاد خود را به استان اعلام کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها